timerPrzewidywany czas czytania to 4 minuty.

Specyfikacje monitorów do gier i innych podzespołów komputerowych wymagają przebrnięcia przez wiele liczb. To sprawia, że proces zakupu czegokolwiek związanego z komputerem jest niezwykle trudny. Gracze mogą być nieco bardziej obeznani z techniką niż zwykli użytkownicy, ale mimo to monitory i ich technologia stały się niezwykle skomplikowane. Oto przewodnik, który pomoże Ci zrozumieć podstawy, abyś mógł znaleźć monitor 144hz, który pozwoli Ci zobaczyć wszystko, czego potrzebujesz, gdy gra toczy się o najwyższą stawkę.

Dlaczego warto zakupić monitor 144hz?

Najlepszym sposobem odpowiedzi na to pytanie jest dokładne wyjaśnienie, w jaki sposób częstotliwość odświeżania monitora wpływa na Twój system. Częstotliwość odświeżania monitora odnosi się do tego, jak szybko może on fizycznie odświeżać wyświetlany obraz. Jest ona mierzona w hercach i może wynosić od 60 Hz do 240 Hz w nowoczesnych monitorach – przy czym wyższa częstotliwość jest korzystniejsza dla graczy. Jest to jedna z najważniejszych parametrów, które należy rozważyć przy zakupie monitora do gier, ponieważ ma ona bezpośredni wpływ na płynność rozgrywki. Jednak dzięki pojawieniu się gier komputerowych częstotliwość odświeżania odgrywa teraz o wiele ważniejszą rolę w procesie zakupu. Mają one bezpośredni wpływ na płynność rozgrywki i mogą zapewnić realną przewagę w scenariuszach rywalizacji. Oprócz migotania ekranu, monitor z wysoką częstotliwością odświeżania zmniejsza inne artefakty wizualne, takie jak rozrywanie ekranu. Dzieje się tak, gdy częstotliwość odświeżania nie nadąża za liczbą klatek na sekundę w grze, w którą grasz.

Czas reakcji

Czas reakcji monitora to wyrażony w milisekundach czas potrzebny na przełączenie jego pikseli z jednego stanu do drugiego. Zazwyczaj użytkownik chce kupić monitor z jak najniższym czasem reakcji. Jest to szczególnie prawdziwe, jeśli kupujesz monitor z wysoką częstotliwością odświeżania, np. 144 Hz. Monitory o wysokiej częstotliwości odświeżania powinny być łączone z czasem reakcji poniżej 5 ms. Idealny czas reakcji dla monitora do gier to 1 ms, ale producenci monitorów często podają mylące dane dotyczące czasu reakcji, więc obejrzenie recenzji monitora przez osoby trzecie jest świetnym sposobem na ocenę czasu reakcji monitora.Wyższe czasy reakcji, w połączeniu z panelem o wysokiej częstotliwości odświeżania, prowadzą do takich problemów jak smużenie lub rozmazanie na ekranie, gdy znajdują się na nim szybko poruszające się obiekty. Są to niuanse, które mogą zniekształcić obraz w nieprzyjemny sposób i pogorszyć wrażenia z gry. Dlatego idealnym rozwiązaniem jest połączenie monitora o wysokiej częstotliwości odświeżania z niskim czasem reakcji, aby uzyskać jak najlepsze wrażenia w grach.

 

Wielkość ekranu

Wielkość ekranu nie jest tak istotna w przypadku monitorów, ponieważ będziesz je oglądać z bliska, a różnice są dość niewielkie. Obecnie monitory do gier trzymają się wszędzie pomiędzy 21 a 27 cali, ponieważ stanowią one idealną równowagę między przejrzystością obrazu a komfortem oglądania. Większe monitory będą musiały być oglądane z daleka, a mniejsze nie będą mogły korzystać z wysokich rozdzielczości. To, jaki rozmiar wybierzesz, zależy wyłącznie od Ciebie. Jeśli jednak wybierasz monitor 1080p, lepiej nie przekraczać 24 cali, ponieważ mniejsza gęstość pikseli nieuchronnie doprowadzi do nieestetycznego aliasingu.

Ranking monitorów 144hz Uzyskanie jak najlepszych wrażeń w grach nie jest już tylko kwestią specyfikacji komputera lub konsoli. Równie ważne jest posiadanie świetnego monitora przeznaczonego do gier. Jednym z najważniejszych aspektów dobrego monitora do gier jest częstotliwość odświeżania, ponieważ im jest ona wyższa, tym płynniejszy wydaje się ruch. Mimo że coraz większą popularnością cieszą się monitory z jeszcze wyższą częstotliwością odświeżania, 144 Hz pozostaje popularnym wyborem, ponieważ jest to łatwiejsze dla karty graficznej, a większość ludzi może nie być w stanie dostrzec różnicy.

1. Gigabyte M32U

Najlepszym 144Hz monitorem do gier z rozdzielczością 4k jest Gigabyte M32U. To świetny monitor z dużym ekranem o wysokiej rozdzielczości, szybką częstotliwością odświeżania i niesamowitą wydajnością w grach. Charakteryzuje się także znakomitym czasem reakcji, dzięki czemu rozmycie obrazu za szybko poruszającymi się obiektami jest bardzo niewielkie. Ma szerokie kąty widzenia, co czyni go świetnym wyborem do gier kooperacyjnych, a także dobrą ergonomię, choć nie można go obrócić do trybu portretowego.

2. Asus ROG Swift PG279Q

Nie jest to najjaśniejszy z monitorów z maksymalną jasnością 350 nitów, ale nie obsługuje HDR, więc te skoki jasności i kolorów nie są tak ważne. Choć jest to coś, czego nam brakuje, gdy korzystamy z monitora takiego jak ten, nie umniejsza to faktu, że jest to świetny monitor o wysokiej częstotliwości odświeżania. Wygląda fantastycznie w rozdzielczości 1440p i pozostawia wystarczająco dużo miejsca na grafikę, aby nawet w grach AAA uzyskać ponad 100 klatek na sekundę, jeśli masz przyzwoitą kartę graficzną do jej zasilania.

 Asus ROG Swift PG279Q

3. Acer Nitro XV242Y

Szybkiemu odświeżaniu obrazu towarzyszy zgodność z technologiami FreeSync Premium i G-Sync. Monitor można także podkręcić do 165 Hz. Należy jednak pamiętać, że Acer Nitro XV242Y ma tylko jeden port DisplayPort 1.2, więc nie ma miejsca na podłączenie niczego poza komputerem do gier.

O redaktorze

Michał jest szefem redakcji GameBy.pl Od czasu do czasu zdarza mu się coś napisać, jednak na codzień pilnuje, aby wszystko miało ręce i nogi.

Wszystkie artykuły