timerPrzewidywany czas czytania to 4 minuty.

Potrzebujesz wymienić swój telefon? I już znasz rzeczy, na które należy zwracać uwagę przy zakupie nowego smartfona. Jednak nadal boisz się, że będziesz żałować zakupu? Jest to słuszna obawa, zwłaszcza że często popełniamy błędy w trakcie wybierania odpowiedniego urządzenia. Na szczęście wystarczy pamiętać o kilku zasadach, a szansa zawodu z zakupu naszego smartfona w 2022 roku znacząco zmaleje.

Oczywiście wile z tych zasad może się dla wielu z Was wydać rzeczą oczywistą. Jednak każdy jest człowiekiem i niektóre rzeczy lepiej przypomnieć. Zwłaszcza że mowa tu o zakupie urządzenia, które powinno starczyć nam przynajmniej roku, a w wielu przypadkach znacznie więcej. Dlatego w tym poradniku przedstawimy zasady, którymi powinno się kierować podczas zakupu nowego telefonu.

Smartfon 2022 - GameBy.pl

Przeczytaj testy

Choć wszyscy mamy dostęp do internetu, nie każdy czyta testy przed zakupem smartfonu. Często usprawiedliwiane małą wiarygodnością takowych tekstów, bo to przecież teksty sponsorowane lub krótki okres testowy. Na ten pierwszy problem rozwiązanie jest bardzo proste, wystarczy szukać tekstów, które nie mają oznaczenia, że są sponsorowane. Co do drugiego odkrycie wad, które w jakiś sposób mogą wpłynąć na przeciętnego użytkownika, można wyłapać już po tygodniu. Zwłaszcza jeśli ktoś ma za sobą kilkadziesiąt testów.

Sprawdź telefon przed zakupem

W dobie zakupów online nie każdy chodzi po sklepach stacjonarnych, oglądając różne modele urządzeń. Jest to spory błąd zwłaszcza kiedy mowa jest o smartfonach. Choćby sprawdzenie jak dany model leży nam w ręce. Przykładowo nowy flagowiec Samsunga Galaxy S22 Ultra jest dość spory, posiadając ekran o przekątnej 6,8 cala. Dodatkowo jest dość kanciasty z ostrymi krawędziami, przez co nie dla każdego będzie leżeć dobrze w dłoni. Wycieczka do sklepu powinna nastąpić zwłaszcza wtedy kiedy zawęziliśmy nasze opcje zakupu.

Smartfon 2022 - GameBy.pl

Wszytko wgląda fajnie na papierze, a w praktyce…

Punkt, który jest pewnego rodzaju dopełnieniem dwóch poprzednich. Producencie mogą pisać co chcą w danych technicznych swojego urządzenia. Jednak praktyczne osiągi każdego modelu mogą się różnić w mniejszym lub większym stopniu. Do tego mogą dojść wady ekranu, kamer czy baterii. Takich właśnie rzeczy dowiadujemy się w testach oz podczas krótkiej zabawy w salonie stacjonarnym.

Sprawdź zawartość pudełka

Niestety jest to od pewnego czasu bardzo ważnym punkt. Dlaczego? To już nie te czasy kiedy razem z naszym nowym telefonem otrzymywaliśmy ładowarkę i jakieś proste słuchawki. Obecnie niektórzy producenci “w trosce o ekologię” przestali dodawać podstawowe akcesoria do zestawu ze smartfonem. I tak kiedy kupujemy na przykład iPhone 13, musimy liczyć się z tym, że dopłacimy za kabel jeśli takowego nie posiadamy.

Skąpstwo nie popłaca

Nikt nie lubi wydawać bezsensownie pieniędzy. Zwłaszcza jeśli mowa tu o kwocie sięgającej nawet kilku tysięcy. Jednak nie zawsze jest to najlepszy pomysł szczególnie w przypadku urządzenia, które ma być naszym bliskim towarzyszem przez długi czas, jakim jest telefon. Oprócz tego, że obecnie bez niego nie da się wykonywać wielu rzeczy. Uwierzcie dwa lata czy nawet więcej to długi okres, żeby wiele razy pożałować zakupu tańszego urządzenia.

Smartfon 2022 - GameBy.pl

W tym punkcie warto również wspomnieć o promocjach. Od razu uspokoję, nie ma w nich nic złego, sam często wypatruję dobrych okazji. Problemem jest jednak gdy dokonujemy zakupu bez zastanowienia się, czy dany model jest na pewno dobrą opcją.

Nie ufaj ślepo sprzedawcom i “internetowym ekspertom”

Oczywiście kiedy jesteśmy w sklepie stacjonarnym, warto poprosić sprzedawcę o pomoc przy zakupie. Należy jednak pamiętać, ze jego zadaniem jest sprzedaż produktów, które nie zawsze są tym, czego akurat potrzebujemy. Trzeba zazwyczaj brać lekką poprawkę na to co nam mówi. I nie są to jedyne osoby, na które powinniśmy brać poprawkę. W internecie można znaleźć miliony opinii na każdy temat. Wśród nich znajduje się wielu “internetowych ekspertów”, którzy nie zawsze wypowiadają się na tematy, które mają pojęcie. Dlatego wszystkie informacje powinniśmy sprawdzić w kilku źródłach, zmniejszymy w ten sposób szanse, że zostaniemy wprowadzeni w błąd.

Smartfon 2022

Na rynku jest bardzo duży wybór modeli smartfonów, każdego miesiąca znikają z niego stare telefony i zastępowane są przez nowsze konstrukcje. Wydawać by si mogło, że to idealny moment na wymianę  telefonu. Pokusić się i zakupić jeden z topowych modeli producentów czy może pójść w opcje bardziej budżetowe jak Samsng Galaxy A53 5G. Bez względu co ostatecznie wybierzemy będziemy zadowolenie jeśli będziemy  pamiętać  zasadach poruszonych  w tym poradniku.

Artykuł powstał we współpracy z Ceneo.pl

O redaktorze

Zapalony miłośnik kultury japońskiej, gier komputerowych i nowej technologi. W wolnym czasie bawi się z grafiką komputerową oraz operuje dronami.

Wszystkie artykuły