timerPrzewidywany czas czytania to 4 minuty.

Loty dronami FPV to hobby, które zyskuje coraz większą popularność. Przyciąga zarówno całkowitych amatorów jak i osoby, które posiadają doświadczenie w lataniu dronami. Nic w tym dziwnego realizacja lotu w trybie pierwszej osoby przynosi użytkownikowi niesamowitych wrażeń. Dla tego typu dronów odbywają się także widowiskowe wyścigi oraz freestyle. Wszystko to za sprawą braku ograniczeń mocy i sterowania występujących w dronach z GPS. Dodatkowo samo wejście w hobby nie jest trudne na rynku można znaleźć opcje gotowe od lotu, jaki i te, które trzeba wcześniej zbudować. Poniżej zebraliśmy najważniejsze informacje na temat dronów FPV dla początkujących. Jednak tak jak wspomnieliśmy już w artykule Co powinieneś wiedzieć przed zakupem drona? Należy się zapoznać z przepisami obowiązującymi w lokalizacji, w której mamy zamiar wykonywać lot.

Drony FPV dla poczatkujących - GameBy.pl

Jak działają drony FPV?

Sposób działania jest prosty. W zasadzie nie różni się niczym od standardowych dronów z GPS. Nawet konstrukcja jest jednakowa. Drony FPV od dronów z GPS odróżnia to, że te pierwsze często są budowane przez użytkownika co daje możliwość pełnej ingerencji w części. Jednak podstawowa konfiguracja transmisji obrazu jest taka sama. Kamera połączona z nadajnikiem wideo bezprzewodowo przekazuje obraz do odbiornika gdzie w tym przypadku są to gogle FPV.

Składać czy nie?

Jeśli dopiero zaczynamy przygodę z tym hobby, to odpowiedź brzmi, nie. Zanim podejmiemy się pierwszej konstrukcji drona FPV musimy zdobyć odpowiednią wiedzę na temat działania poszczególnych części (silnika, nadajnika, odbiornika, kamery, kontrolera oraz baterii). Bez tej wiedzy i umiejętności lutowania nasz dron może po prostu nie wystartować lub co gorsza dojdzie do zapłonu.

Składany dron FPV - GameBy.pl

Dodatkowo samo znalezienie części nie jest proste. Najprawdopodobniej będzie wymagało przejrzenia kilkudziesięciu sklepów zamówienia części w kilku z nich. Jednak na początek przygody z dronami FPV chcemy jak najszybciej móc wystartować. Gotowy model jest idealny do sprawdzenia, czy hobby nam się podoba, a już wtedy reszta przyjdzie sama. Oczywiście trzeba pamiętać, że nasz dron wiele razy wyląduje na drzewie.

Jaki dron FPV na początek?

Jeśli już mowa o rozbijaniu się. Zdarzy się to nie raz zwłaszcza na początku, jednak weterani również nie raz uszkadzają swoje sprzęty. Z tych powodów warto zadbać, aby dron był:

  • łatwy w naprawie — z dostępnymi częściami
  • nie drogi
  • łatwy w obsłudze

Dlatego na start polecamy kupić gotowy model. Składanie własnego jest czasochłonne a często i droższe, a nie wiemy, czy hobby przypadnie nam do gustu, czy po pierwszym locie sprzęt nie wylatuje w szafie. Zabawy w majsterkowanie mogą być fajne, ale lepiej zostawić je na później nawet jak się zna na elektronice.

Dron FPV - GameBy.pl

Dodatkowo dobrze gdyby nasz pierwszy dron był mały pozwoli nam to na treningi w zaciszu naszego domu. Nabierzemy w ten sposób doświadczenia w pilotowaniu i wtedy możemy zastanowić się nad większą konstrukcją, którą zabierzemy na zewnątrz.

Drony FPV dla początkujących — co warto pamiętać

Kiedy mamy już naszego drona i mamy zamiar nim latać warto mieć przy sobie części zapasowe. Jak już wcześniej wspomnieliśmy ta zabawa często wiąże się z uszkodzeniami sprzętu. Szkoda by pierwszej kraksie trzeba było zakończyć lot. W zmniejszeniu szkód pomagają zabudowy na śmigła dlatego warto by nasz dron był w nie wyposażony.

Drony FPV dla poczatkujących - GameBy.pl

Na sart może być ciężko. Pierwsze ważenia mogą być mieszane przez zaburzenia błędnika podczas lotu. Warto by pierwsze próby wykonać w wygodnej pozycji siedzącej. Kiedy odczujemy jakiekolwiek nieprzyjemności zróbmy sobie przerwę.  Wtedy już po kilku lotach przyzwyczaimy się do zaburzeń błędnika i będziemy mogli wpieni napawać się wrażeniami, jakie dołączają drony FPV. Nie zapominajmy jednak o tym, aby być ostrożnym, taki dron może narobić nie lada krzywdy.

Udanych lotów!

O redaktorze

Zapalony miłośnik kultury japońskiej, gier komputerowych i nowej technologi. W wolnym czasie bawi się z grafiką komputerową oraz operuje dronami.

Wszystkie artykuły