timerPrzewidywany czas czytania to 4 minuty.

Zastanawiasz się nad zakupem drona? Boisz się, że zakup będzie nietrafiony? W końcu to spory wydatek. Jednak myśl sięgnięcia tam, gdzie większość nie ma dostępu, jest silniejsza i chcesz uwiecznić spędzone chwile z lotu ptaka, co ciężko osiągnąć przy użyciu aparatu cyfrowego. No to jak odpowiednio wybrać drona, aby spełnił nasze oczekiwania? Nie jest to proste, dlatego postaraliśmy się rozjaśnić najważniejsze aspekty oraz na co zwrócić uwagę podczas zakupu.

Podstawowe przepisy prawne

Już wiele razy spotkałem się, z tym że ktoś latał dronem, ale nie wykonał podstawowych czynności przygotowawczych. Innymi słowy, nie robił tego legalnie. Drony tak jak wszystko inne, mają swoje przepisy prawne.

W końcu naruszamy przestrzeń powietrzną oraz sterujemy jakiegoś typu pojazdem, który tak jak samochód ma swój papier uprawniający. Od tego roku wygląda to nieco inaczej niż dotychczas, ponieważ w Polsce zaczęły obowiązywać przepisy unijne. Dla nauczenia się i zdania egzaminu na podstawowe uprawnienia wystarczy wejść na stronę drony.ulc.gov.pl. Następnie zarejestrować się i postępować zgodnie z instrukcjami.

Przed zakupem drona - GameBy.pl

Do czego jest nam potrzebny

Nie musimy być profesjonalistą, by chcieć kupić drona. Zdjęcia i filmy z lotu ptaka potrafią zapierać wdech w piersiach i są idealną pamiątką z wakacji. Jednak to nie jedyne zastosowania, do których można je wykorzystać. Dlatego należy się zastanowić, do czego finalnie ma on nam służyć.

Widok z drona

Jako zabawka do umilania czasu na świeżym powietrzu? A może chcielibyśmy rozpocząć karierę jako pilot drona sportowego i brać udział w wyścigach? Może potrzebujemy go do wykonywania przeróżnych zadań w naszej firmie? Czy klasycznie do uwieczniania przeżytych chwil, do czego idealnie nada się DJI Mavic Mini. Nie ważne co, do każdej kategorii należy dobrać innego drona.

Możliwości transportowe

Niektóre drony potrafią osiągać naprawdę spore gabaryty. Dlatego przed zakupem warto zastanowić się, w jaki sposób będziemy go przewozić. Na przykład duże komercyjne drony bezzałogowe nie są proste do transportowania, mogą wymagać plecaka lub torby, do których oprócz samego drona muszą wejść także jego akcesoria. Nie nada się przez to na wakacyjne wycieczki, ale dlatego są też takie, które z łatwością wejdą do naszego bagażu podręcznego.

Dron i akcesoria

Parametry drona

Jest to bardzo istotny aspekt, który trzeba przeanalizować przed zakupem drona. Warto zwrócić uwagę zwłaszcza na czas lotu oraz jego zasięg. Nikt nie chce przecież lądować ledwo po starcie, albo latać tylko nad swoją głową. To się mija z celem.

Kolejnym bardzo ważnym punktem do sprawdzenia są temperatury, od których w niemałym stopniu zależą poprzednie parametry. Należy jednak pamiętać, że posiadanie drona z najlepszymi parametrami nie zwalnia nas ze sprawdzenia pogody przed lotem. Szkoda by było szybko pożegnać się z zabawką kosztującą nawet kilka tysięcy.

Dostępne akcesoria

Na koniec rzecz równie istotna co poprzednie, dostępne akcesoria. I nie mówię tu tylko o dodatkowych akumulatorach, ale również o ekwipunku, który ułatwi nam sterowanie, czy polepszy jakość zdjęć. Filtry optyczne dodające ciekawe efekty dla naszych zdjęć, śmigła zmniejszające hałas i wiele innych przydatnych gadżetów. Dodatkowo wspomnę, że warto zaopatrzyć się w kartę pamięci, by nie ograniczać się ilością zdjęć czy filmów, zwłaszcza jeśli mamy zamiar korzystać z formatu Raw/Dng.

Chcę kupić drona i co dalej?

Decyzja o zakupie drona nie jest prosta i wymaga przemyślenia wielu rzeczy. Wymienione wyżej punty pozwolą w jakimś stopniu dobrać model spełniający nasze oczekiwania. Oczywiście najbezpieczniej jest zakupić jednego z bardziej popularnych modeli drona. Nawet dla samej ilości materiału w internecie na temat rozwiązania problemów oraz jak stać się lepszym pilotem. Jednak nieważne, jakiego drona wybierzemy, to powinien być dobry, jeśli dobrze to przemyślimy.

O redaktorze

Zapalony miłośnik kultury japońskiej, gier komputerowych i nowej technologi. W wolnym czasie bawi się z grafiką komputerową oraz operuje dronami.

Wszystkie artykuły