timerPrzewidywany czas czytania to 4 minuty.

“Zamknięcie” to thriller psychologiczny, który miał premierę na platformie Netflix w listopadzie 2023 roku. Reżyserem jest Nour Wazzi, brytyjska reżyserka z ponad 15-letnim doświadczeniem.

Główną bohaterką filmu jest pielęgniarka, która próbuje odkryć, jakie są przyczyny obrażeń u pacjentki w stanie śpiączki. Kobieta jest sparaliżowana i jest w stanie poruszać wyłącznie gałkami ocznymi. Cierpi na tak zwany zespół zamknięcia, stąd też bierze się tytuł filmu. Pielęgniarka zafascynowana okolicznościami wypadku odkrywa historie z przeszłości pełne konfliktów rodzinnych, skomplikowanych relacji, niewierności, rywalizacji oraz morderstwa.

Listopad powoli dobiega końca, a co za tym idzie- sporo użytkowników Netflixa prawdopodobnie zdołało już obejrzeć „Zamknięcie”. Czym w takim razie zapełnić pustkę po ukończonym filmie?

„In Secret/Theresa Raquin”

In secret - GameBy.pl

Wiele widzów oglądających „Zamknięcie” przyrównało je do filmu „In secret” z 2013 roku. Jest tak nie bez powodu, gdyż historie są do siebie bardzo podobne i obie wydają się zainspirowane powieścią Émile’a Zoli o tytule „Theresa Raquin”. Co prawda, z dwiema znaczącymi różnicami- serial „Zamknięcie” wydaje się dużo luźniej nawiązujący do historii i jego wydarzenia dzieją się w czasach współczesnych. Tymczasem w filmie sprzed 10 lat są ukazane oryginalne ramy czasowe wydarzeń z powieści i fabuła również jest dużo dokładniejszym odwzorowaniem oryginału.

Historia Theresy Raquin jest pełna szaleństwa, przemocy i pożądania. Tytułowa bohaterka to młoda kobieta, która wychodzi za mąż za swojego nieznośnego kuzyna, gdyż tego wymagała od niej jej ciotka. Po tym wydarzeniu następuje seria niespodziewanych wydarzeń, która wpływa na życie każdego z nich.  Motyw ten oraz dalsze historie zostały ukazane w serialu „Zamknięcie”, jak i również filmie „In secret”. Co prawda z dwóch różnych perspektyw. O tym, jakie one są, każdy widz powinien przekonać się sam. Każda kolejna informacja za dużo zdradzi na temat historii ukazanych w filmie, serialu oraz książce.

In secret - GameBy.pl

Warto również dodać, że film posiada w swojej obsadzie sporo znanych nazwisk- Oscara Izaaka( m.in. „X-Men: Apocalypse”, seria „Gwiezdne Wojny”, „Diuna”, „Moon Knight”), Elizabeth Olsen(postać Scarlet Witch/Wandy Maximoff w filmach i serialach z uniwersum Marvela), Jessicę Lange(seria American Horror Story) oraz Toma Feltona(Draco Malfoy w serii „Harry Potter”).

Obejrzyj w serwisie AppleTV+

„The Sinner”

The sinner - GameBy.pl

Amerykański serial kryminalny, którego akcja toczy się wokół śledztwa w wykonaniu detektywa Harry’ego Ambrose’a. Próbuje on rozwikłać sprawę dziewczyny przypadkowo zadającej śmiertelny cios przypadkowemu mężczyźnie. Sprawa okazuje się jednak dużo bardziej skomplikowana. Dochodzenie odsłania coraz więcej wydarzeń z mrocznej przeszłości bohaterki, która sama zdaje się nie zdawać sprawy z tego, czemu popełniła morderstwo.
Serial ten jest podobny do „Zamknięcia” ze względu na gatunek kryminalny oraz bardzo psychologiczne podejście do niego. Obie serie ukazują pełne tajemnic i zawikłań historie bogate w mroczną przeszłość.

Obejrzyj w serwisie Netflix!

 

„Ciemno, prawie noc”

Ciemno, prawie noc - GameBy.pl

Polski thriller psychologiczny, który opowiada o tajemniczym zaginięciu dzieci w Wałbrzychu. Wydarzenie to zainspirowało dziennikarkę Alicję Tabor do powrotu do rodzinnego miasta, aby dowiedzieć się więcej na temat sprawy. Reporterka sama wszczyna śledztwo, które doprowadza ją do odkrycia mrocznych tajemnic swojego dzieciństwa i własnej rodziny.
Film z serialem „Zamknięcie” łączy bogactwo historii w zawikłania mrocznej przeszłości i skomplikowane tajemnice rodzinne. Oba trzymają nas w napięciu i podchodzą do gatunków kryminału i thrillera w sposób psychologiczny.

Obejrzyj w serwisie Prime Video

„Body/Ciała”

Kolejna na liście polska pozycja  z gatunku thrillera psychologicznego. Film oparty jest na powieści Joanny Opiat-Bojarskiej o tym samym tytule. Jego akcja toczy się wokół historii prokuratora i jego cierpiącej na anoreksję córki, którzy muszą razem pogodzić się ze śmiercią bliskiej im osoby. Pewnego dnia dziewczyna dowiaduje się od terapeutki, że zmarła próbuję się z nimi skontaktować z zaświatów. Tytułowe ciało jest tu kluczowym słowem, gdyż ważną kwestią filmu są przemyślenia na tematy cielesne i duchowe.

Film ten nie jest mocno zbliżony historią do „Zamknięcia”. Polecam go jednakże również ze względu na psychologiczne podejście do gatunku thrillera, bogate  w przemyślenia oraz obecność wątków rodzinnych. Jest to zdecydowanie wyróżniająca się pozycja na liście, jednakże tak samo warta uwagi.

Ciała - GameBy.pl

Każdy wymieniony powyżej serial oraz film jest podobny do “Zamknięcia” przede wszystkim ze względu na ich gatunek, czyli thriller psychologiczny. Łączą je wszystkie historie pełne zagadek i intrygujących tajemnic oraz wydarzeń, które ciągle trzymają widza w napięciu. Każda z historii jest oryginalna na swój sposób, jednakże w każdej z nich bohaterowie mają do czynienia z zawikłaniami z przeszłości i mierzeniem się z trudnymi emocjami i psychologicznymi dylematami.

Obejrzyj w serwisie Netflix!

 

O redaktorze

Miłośniczka wszystkiego, co ze sztuką i estetyką powiązane. Aspirująca projektantka graficzna. Wolny czas spędza wtulona w kota oglądając i czytając wszystko, co przykuje jej oko, szczególnie, jeśli jest animowane. Nie stroni również od gier fantasy rpg.

Wszystkie artykuły