timerPrzewidywany czas czytania to 3 minuty.

Przywykliśmy już do tego, że elektronika produkowana w dzisiejszych czasach jest bardzo kompaktowa. Oczywiście od jakiegoś czasu producenci sprzętu znowu idą w stronę powiększania swoich produktów. Nie jest to już jednak to co kiedyś. Ostatnio zrobiło się głośno o maszynie, która swoim wyglądem przypomina te sprzed wielu lat. Jeśli jednak chodzi o działanie, dosłownie miażdży swoich poprzedników. Czym jest system Frontier od AMD?

Frontier – Wydajność, o której się nie śniło

Frontier to nowy superkomputer stworzony przez AMD dla Departamentu Energii Stanów Zjednoczonych. Nie bez powodu mówię o zaskakującej wydajności. Różne firmy od lat prześcigają się w tworzeniu coraz to bardziej zaawansowanych maszyn. Tym razem możemy jednak mówić o pewnym przełomie.

Superkomputer od AMD posiada moc obliczeniową równą 1 EksaFLOPS. Co to oznacza? Maszyna jest w stanie wykonać aż trylion operacji na sekundę. Przykładowo, Iphone 12  mógł ich wykonać 11 bilionów. Jest to więc naprawdę ogromna skala. Frontier - Gameby.pl

Nad Frontierem pracowało AMD oraz HPE, a cały system tworzony był dla Oak Ridge National Labolatory. To tam wykorzysta się go, do prowadzenia badań. Będzie przydatny w inżynierii, biologii i innych naukach, wymagających wielkiej mocy obliczeniowej.

Frontier – Wielka moc, wiąże się z wielkim rozmiarem

Superkomputer składa się z ponad 70 segmentów. Rozmiarem znacznie przerasta zatem komputery z przeszłości, o których już tylko z rzadka zdarza nam się słyszeć. Maszyna posiada prawie 10 000 procesorów. Jak można się spodziewać, pobiera ona ogromne ilości prądu. Nie dość, że sam w sobie kosztował niemało, to korzystanie z niego również okaże się kosztowne. Cena całej maszyny wyniosła około 600 milionów dolarów. Frontier - Gameby.pl

Trzeba przyznać, że aktualnie AMD ma pozycję lidera, jeśli chodzi o superkomputery. Firma już w przyszłym roku planuje uruchomienie kolejnego projektu, który ma prześcignąć Frontiera.

Producenci sprzętu ścierają się nie tylko na rynku, który znamy na co dzień. Szarzy konsumenci często nie wiedzą, że dana firma prowadzi działalność związaną z superkomputerami. W tej branży konkurencja jest na szczęście szczególnie pożądana. Dzięki niej rozwój nauki nigdy nie był tak szybki.

O redaktorze

Fan seriali, dobrej muzyki i dużych ilości kawy. Potrafi złapać się wielu rzeczy, jeśli akurat coś skradnie jego serce.

Wszystkie artykuły