timer
Przewidywany czas czytania to 4 minuty.

Jeśli szukałeś monitora 32 cale z QHD do grania i pracy z wysokim odświeżaniem i małym opóźnieniem, tonie musisz szukać dalej. Gigabyte M32Q jest jednym z najbardziej przestępnych cenowo monitorów oferujących wysoką jakość obrazu oraz wydajność. Szerokie kąty widzenia, świetna jasność, jak i dobrze sobie radzi z odbijaniem światła zewnętrznego. Jest również wyposażony w rzadki dla monitorów z tego segmentu wbudowany przycisk KVM (keyboard video mouse switch). Pozwalający na kontrolowanie dwóch źródeł naraz przy użyciu jedynie jednego zestawu klawiatury i myszki.

Funkcje Gigabyte M32Q

Monitor przychodzi w pudełku w zestawie z:

 • instrukcją
 • kablem DispalyPort
 • kablem HDMI
 • USB-B upstream
 • kablami zasilania (typ B i E)

Gigabyte M32Q posiada najnowszy certyfikat ochrony oczu zapewniający mniejsze wydzielanie świateł niebieskich nawet bez włączonych specjalnych ustawień. Dodatkowo monitor jest flicker-free i wyposażony został w matową powłokę antyrefleksyjna blokującą odbijające światła.

Do dostosowania monitora pod siebie mamy dwie opcje OSD w monitorze, po którym poruszamy się przy użyciu joysticka i aplikacje OSD Sidekick. Obie dają nam dostęp do ustawień obrazu w przestępny sposób, również do szybkiego przełączania w zależności od zapotrzebowania.

Dodatkowe funkcje z przeznaczeniem głównie dla graczy:

 • Virtual Crosshair — coś dla graczy FPSów – nakładka z celownikiem, która w przeciwieństwie do celowników z różnych oprogramowań, jest niewykrywalna przez gry.
 • Licznik FPS — wyświetla obecne klatki na sekundę otrzymane ze źródła.
 • Black Equalizer — poprzez dostosowanie gammy jest nam łatwiej wypatrzeć kluczowe obiekty.
 • Eagle Eye — przybliżenie fragmentu ekranu dla łatwiejszego celowania.
 • KVM — funkcja specjalna dla serii ‘M’ pozwala, poprzez kliknięcie przycisku na tyle, na przełączenie sterowania klawiatury i myszki z jednego urządzenia na inne.

Design

Po wyciągnięciu monitora z pudełka ujawnia nam się spora maszyna ważąca około 10 kg. Mimo że całość wykonana jest z plastiku, to nie czuć taniego wykonania. Chude ramki wyglądają świetnie. Jedynie stojak jest nieco spory i zajmuję znacznie więcej miejsca niż w innych monitorach.

Jeśli chodzi o ergonomie, stojak dawany w zestawie daje nam możliwości: kontroli wysokości (13 cm), pochylenia (-20° do 5°) oraz obrotu (-30° do 30°). Niestety nie daje nam opcji ustawienia monitora w orientacji portretu, przez co zmniejsza nam opcje korzystania z niego w stanowisku z wieloma monitorami. Na szczęście jednak posiada mocowanie w standardzie VESA 100 × 100 co niweluje ten minus, jeśli zakupimy ramie do monitora.

Jakość obrazu

Gigabyte M32Q posiada panel IPS z 178° kątami widzenia i odwzorowaniem kolorów 94% DCI-P3 (120% sRGB). Kontrast to około 1000:1, tak jak się można spodziewać po wyświetlaczu IPS. Niestety oznacza to również, że czarny może czasem podchodzić bardziej pod szary niż czarny, zwłaszcza w ciemnych pomieszczeniach. Jednak odpracowuje to swoim czasem reakcji i brakiem smug w dynamicznych grach.

Szczytowa jasność monitora w trybie SDR może sięgać do 350 nitów, a w trybie HDR do 400. Co nie jest wystarczające do najwyższej klasy jakości HDR jednak starczy, aby pracować komfortowo nawet w bardzo jasnym pomieszczeniu. Oczywiście trzeba pamiętać, że HDR nie jest kluczowym punktem sprzedażowym tego monitora.

Monitor ma rozdzielczość 1440p, która mimo sporej wielkości monitora wygląda naprawdę dobrze. Może nie daje to takiego samego efektu co mniejsze monitory z tą rozdzielczością czy monitory 32-calowe z 4K. Natomiast dalej oferuje sporo przestrzeni, a 1440p nie jest tak obciążające dla karty graficznej jak 4K.

Gigabyte M32Q ma odświeżanie ekranu do 165 Hz przez DiplayPort 1.2 z możliwością podkręcenia do 170 Hz. Nieco mniej jeśli postanowimy podłączyć go przez port HDMI 2.0, bo maksymalne odświeżanie wynosi jedynie 144 Hz. Dodatkowo DisplayPort wspiera 10-bitowy obraz do 120 Hz jednak trzeba wykorzystać chroma subsampling.

Specyfikacje

Przekątna  32 cal/80 cm
Rozdzielczość 2560 × 1440 (QHD)
Proporcje ekranu 16:9
Ekran IPS powłoka Matowa
Odświeżanie  165  (OC 170) Hz
Czas reakcji matrycy  0.8 (MPRT)/1 (GTG) ms
Odwzorowanie kolorów 94% DCI-P3/120% sRGB
Jasność ekranu  350 cd/m2
Złącza HDMI 2.0 x2, DisplayPort 1.2 x1, USB 3.0 x3,USB Type-C x1, Wyjście liniowe audio

Podsumowanie Gigabyte M32Q

Z 32 calami 1440p i odświeżaniem 144Hz+ jest to monitor marzeń dla wielu graczy. Zwłaszcza że to wszystko jest oferowane w okazyjnej cenie do 2500 złotych. Otrzymujemy świetną jakość obrazu i płynność, których mogą pozazdrościć niektóre droższe monitory. Idealny nie tylko do grania, ale i do pracy. Zwłaszcza jeśli używamy wielu urządzeń na raz, KVM może okazać się zbawieniem do oszczędzania przestrzeni biurkowej.

Ocena
 • 9.4/10
  Design - 9.4/10
 • 9/10
  Ekran - 9/10
 • 8.8/10
  Wydajność - 8.8/10
 • 8.8/10
  Cena - 8.8/10
9/10
O redaktorze

Zapalony miłośnik kultury japońskiej, gier komputerowych i nowej technologi. W wolnym czasie bawi się z grafiką komputerową oraz operuje dronami.

Wszystkie artykuły