timerPrzewidywany czas czytania to 4 minuty.

Kryptowaluty stały się czymś, co nikogo w dzisiejszych czasach nie dziwi. Wirtualna waluta zawładnęła rynkiem, a wiele osób postanowiło podjąć swoich sił w graniu na giełdzie. Wahania kryptowalut jednym się opłaciły, innym wręcz przeciwnie. Dziś jednak oprócz „klasycznego” Bitcoina znajdziemy masę różnych kryptowalut, które mówiąc wprost, wyróżniają się na tle innych. Które kryptowaluty kupić najlepiej?

Kreatywność w świecie finansów

Rynek kryptowalut jest miejscem, gdzie znaleźć można bardzo wiele śmiesznych a zarazem dziwnych wariacji cyfrowego pieniądza.

Dodge Coin

Flagowym przykładem, który zna każdy, jest DogeCoin. Z początku żart nawiązujący do popularnego mema, jednak z czasem ta cyfrowa waluta stała się czymś bardziej poważnym.

Kryptowaluta plasuje się na całkiem wysokich pozycjach rankingowych (31 miejsce w rankingu CoinMarketCap w 2020 r.). Może być to spowodowane dużą społecznością wspierającą „monetę” z popularnym psem.

Jezus Coin

Innym mniej śmiesznym żartem jest JezusCoin. Choć sama idea jest prześmiewcza i może obrażać osoby wierzące, tak w gruncie rzeczy sama waluta nie wydaje się czymś złym.
Na oficjalnej stronie projektu można przeczytać hasło, jakim kierują się twórcy „świętej” waluty: „Decentralizujemy Jezusa”.

Można powiedzieć, że waluta ma być globalnym dostępem do Syna Bożego. Jednak w porównaniu do poprzedniej waluty, JezusCoin nie jest dostępny na żadnej giełdzie. Tym samym można śmiało stwierdzić, że jest to tylko żart.

Potcoin

Nietypową jednocześnie pożyteczną kryptowalutą jest Potcoin, będący mocno związany z marihuaną. Zaistniał w Kolorado, gdzie palenie trawki jest legalne. Ten cyfrowy pieniądz miał pozwolić na bezpieczne handlowanie zielonym towarem, bez pośrednictwa bankowego.

Mimo interesującego zastosowania waluta nie przyciągnęła do siebie rzeszy ludzi. Choć jest mało popularna, tak nadal znajduje się na giełdzie. Ubiegłoroczna kapitalizacja tej waluty wyniosła 1 908 330 USD. Ciekawostką jest fakt, że Potcoin otrzymał nawet swój własny bankomat.

Inne ciekawe waluty

Na koniec wato wspomnieć  jeszcze o kryptowalutach ściśle związanych z polityką. Jakby nie patrzeć na rynku cyfrowych pieniędzy nie ma zasad co do „tematu” danego coina.

Tak powstały TrumpCoin oraz PutinCoin. Ten drugi coin jest swego rodzaju oddaniem hołdu dla prezydenta, jak i obywateli Rosji. Nie ma on większego zastosowania.

Natomiast za TrumpCoinem stoi nieco bardziej zawiła historia. Kryptowaluta powstała za sprawą fanatyków byłego prezydenta USA. Celem tego pieniądza było finansowe wsparcie konserwatywnych działań patriotów.

Pomimo zapału twórców TrumpCoin nie stał się popularną pozycją wśród ludzi siedzących w temacie kryptowalut. Aktualnie znajduje się u dołu rankingów, a jego kapitalizacja nie jest zbyt duża.

To które kryptowaluty kupić?

Oczywiście przytoczone przykłady są tylko skrawkiem góry lodowej, jaką są kryptowaluty. Na giełdzie znaleźć można masę innych ciekawszych i śmiesznych walut.

Nie mniej czasami warto śledzić rynek wirtualnego pieniądza, bo być może natrafimy na coś zupełnie nowego i się wyróżniającego. A jak wiadomo, gra na giełdzie może przynieść trochę grosza.

O redaktorze

Na co dzień student. Prywatnie zapalony gracz, lubiący pisać i przelewać myśli na papier. Pole zainteresowań rozciągnięte od nowych technologii, poprzez film, kończąc na książkach oraz japońskiej animacji.

Wszystkie artykuły