timerPrzewidywany czas czytania to 3 minuty.

Social media są wszędzie. Każdy z nich korzysta. Niektórzy bardziej a inni mniej. I choć można powiedzieć, że są one naszą codziennością, warto na nie spojrzeć i zastanowić się nad jednym prostym pytaniem. Jak social media wpływają na użytkowników?

Jaki wpływ mają social media na nas?

Cóż sprawa nie jest tak prosta jak mogło by się wydawać. Jednak, aby odpowiedzieć, podzielę swe rozważania na pozytywne i negatywne. Tak więc, najłatwiej będzie zacząć od plusów. Do tej kategorii na pewno można zaliczyć rozwijanie kreatywności.

Każdy może być twórcą

W tym przypadku mam na myśli Instagram, YouTube oraz TikTok. Te trzy platformy pobudzają do kreatywności, jeśli chodzi o robienie zdjęć, ciekawy montaż filmiku czy realizację krótkiego skeczu. Jeśli chcemy zrealizować interesujący pomysł, to można śmiało celować w te trzy platformy i pokazać się większej rzeszy odbiorców.

Można powiedzieć, że pozytywne reakcje oglądających będą motywowały do dalszej pracy nad nowo zaczętym projektem. Innym plusem mediów społecznościowych jest kontakt. Dzięki nim w łatwy sposób można porozumiewać się czy to ze znajomymi, czy też poznawać nowych ludzi. Wpływa to na naszą towarzyską stronę, która podobnie jak inne, nie może zostać zaniedbana. Tutaj akurat wpływ social mediów jest zdecydowanie na plus.

Wszystko ma ciemną stronę

Oczywiście oprócz plusów są i również minusy. Można powiedzieć, że przybierają one różną formę. Najbardziej zauważalną jest fanatyczna chęć zdobycia poklasku. Mam na myśli wszelkiego rodzaju wyzwania, które dla niektórych osób skończyły się w nienajlepszy sposób.

Oczywiście popularność można zdobyć również poprzez zrobienie czegoś kontrowersyjnego. Lecz patrząc od strony osób już popularnych, posiadających duże zasięgi, również możemy dopatrzeć się negatywnych rzeczy. Pokazują oni jak wygląda ich życie, jacy to oni nie są bogaci itp. Takie „widoki” mogą negatywnie wpływać na odbiorcę. Choćby i z tego powodu, starają się oni, tak jak wcześniej mówiłem, stać się sławni i rozpoznawalni na siłę.

Wpływ social media a nienaturalne standardy

Warto dodać fakt, że social media mogą prowadzić do powstawania kompleksów, które mogą dotknąć każdego, niezależnie od płci. Owe kompleksy mogą powstawać poprzez napotykanie zdjęć „idealnych” sylwetek, które bardzo często są retuszowane. Stąd między innymi Wielka Brytania wprowadziła prawny zakaz używania przez influencerów filtrów upiększających. Nad podobnym zakazem rozmyśla również Norwegia.

Słowem końca. Poruszone przeze mnie kwestie to tylko wierzchołek góry lodowej. Jak wiadomo, każda moneta ma dwie strony, tak też jest ze social mediami. Mają one różne oblicza, jednak należy korzystać z nich rozsądnie. Pamiętać, że to co jest w internecie warto traktować z dystansem.

O redaktorze

Na co dzień student. Prywatnie zapalony gracz, lubiący pisać i przelewać myśli na papier. Pole zainteresowań rozciągnięte od nowych technologii, poprzez film, kończąc na książkach oraz japońskiej animacji.

Wszystkie artykuły