timerPrzewidywany czas czytania to 3 minuty.

Google zostało zmuszone do ogłoszenia bankructwa w swoim rosyjskim oddziale. Jak wiadomo, firma nie była z rosyjskimi władzami w najlepszych stosunkach. Wnioski takie można wyciągnąć chociażby po tym, że nałożono na nią kary finansowe opiewające na sumę 113 milionów dolarów. Wszystko przez rzekome nieprzerwane dozwolenie na upowszechnianie treści, które są w Rosji nielegalne. Sytuacja była więc dość napięta. Rozwiązanie przyszło całkiem szybko, ale nie takie, jakiego można było się spodziewać.

Google zamyka oddział w Rosji – Przejęte konta bankowe

Wszystko zaczęło się od wprowadzenia przez firmę różnego rodzaju ograniczeń. Dotyczyły one przede wszystkim zarobków, które nie trafiały do Rosjan zarabiających za pomocą narzędzi Google’a. Chodzi na przykład o zarobki z publikowania treści na YouTube.

Niewielu mogło spodziewać się tego, co nastąpiło potem. Konto bankowe rosyjskiego oddziału Google zostało przejęte przez rosyjskie władze. Tym sposobem firma znalazła się w kropce. Nie mogła wykonywać żadnych operacji na rosyjskim rynku, a co najważniejsze, wypłacić wynagrodzeń swoim pracownikom. Google - Gameby.pl

Jest to dziwne zachowanie ze strony rosyjskich władz, które przyznały, że nie chcą podejmować zbyt drastycznych decyzji w stosunku do YouTube. Platforma wciąż cieszy się popularnością wśród rosyjskiego społeczeństwa i gdyby postanowiono o jej zniknięciu, nie wiadomo jak zareagowaliby ludzie. Zaskakuje zatem, że rosyjski rząd zdecydował się na przejęcie kont bankowych.

Google’owi nie pozostało nic innego, jak ogłoszenie niewypłacalności w Rosji. Wygląda na to, że wyjdzie mu to na dobre. Firma od jakiegoś czasu bowiem, notowała tam ogromne spadki.

Google zamyka oddział w Rosji – Jakie będą skutki

Skutki tej całej afery mogą okazać się niepocieszające. Zawieszenie działalności  Google w Rosji oznacza, że tamtejsi obywatele będą mieli jeszcze większy problem z dotarciem do rzetelnych informacji. Zostawia to spore pole do manewru rosyjskim władzom i możliwości zwiększenia działalności propagandowej. Google - Gameby.pl

Czy rosyjski rząd pozwoli na to, żeby YouTube zniknął z kraju? Chociaż na razie mogą pojawiać się zapewnienia o tym, że platforma zostanie na swoim miejscu, to jednak nie wiadomo jak rozwinie się sytuacja. Rosja jest akurat dobrze przygotowana na wszelkie ewentualności i stara się za wszelką cenę cenzurować YouTube’owe treści traktujące o wojnie.

O redaktorze

Fan seriali, dobrej muzyki i dużych ilości kawy. Potrafi złapać się wielu rzeczy, jeśli akurat coś skradnie jego serce.

Wszystkie artykuły