timer
Przewidywany czas czytania to 4 minuty.

Wirtualna rzeczywistość to ciekawa alternatywa klasycznego grania, do którego jesteśmy przyzwyczajeni. Technologia na bieżąco rozwijana przez producentów, która w przyszłości może mieć ogromny wpływ na branże gier, o ile już tego nie robi. Najpewniej większość z was już o tym słyszała i być może sprezentowała sobie gogle VR lub zastanawia się nad zakupem. Można je wykorzystać do nauki czy pracy.

Jednak głównym zastosowaniem tego sprzętu jest granie w wirtualnej rzeczywistości. Nic w tym dziwnego jest to, jak wcześniej wspomniałem alternatywa do klasycznego grania. Na dodatek bardziej angażująca gracza. Zamiast stałego siedzenia przed komputerem czy konsolą wchodzimy do świata, gdzie naszym kontrolerem jest nasze ciało. Niestety jak ze wszystkim początki przygody z czymś nowym nie są proste, zwłaszcza jeśli nie wie się, od czego zacząć. Dlatego przygotowaliśmy listę gier VR, które uważam za warte ogrania zwłaszcza dla początkujących graczy świata wirtualnego.

Sprzęt do grania na VR

Jednak zanim przejdziemy do grania. Warto zwrócić uwagę, że technologia VR potrafi być naprawdę wymagająca sprzętowo. Jest to skutkiem konieczności wykonywania przez nasz komputer większej liczby obliczeń niż w przypadku zwykłych gier. Okulary wyposażone są w ekrany o rozdzielczości wyższej niż większość monitorów. Dodatkowo by zmniejszyć dyskomfort, odświeżane są z bardzo dużą częstotliwością.

Dlatego, zanim odpalimy naszą grę, przyglądnijmy się podzespołom w komputerze. Szczególnie zwróćmy uwagę na kartę graficzną. Dla rozgrywki w wysokiej wydajności polecam GeForce GTX 1660 Super, która jest porównywalna osiągami do modelu GeForce GTX 1070. Z taką kartę lub lepszą możemy spokojnie rozpocząć naszą przygodę z wirtualną rzeczywistością. Na słabszych kartach tez powinno pójść, jednak nie zalecam, aby model był niższy niż Nvidia GTX 960 4 GB oraz AMD Radeon R9 290. By mieć pewność, że wszystko będzie działać poprawnie warto sprawdzić wymagania sprzętowe naszych gogli jak i produkcji, w którą mamy zamiar grać.

Najlepsze gry na VR

Od razu zaznaczę, że lista nie jest uporządkowana w żaden sposób. Ponieważ ciężko jest porównywać tak zróżnicowane tytuły, co w dużej mierze i tak sprowadza się do preferencji. Dodatkowo wybrane tytuły są jedynie moją ulubioną cząstką obecnie naprawdę bogatej biblioteki gier na VR. Każdy ma swój gust. Skoro to już mamy za sobą możemy przejść do mojej listy.

Beat Saber

Gry na VR - GameBy.pl

Chyba moja ulubiona gra na gogle VR i pewnie sporo osób przez nią je właśnie kojarzy. Czym właściwie jest ta gra? Naszym zadaniem jest niszczyć nadlatujące obiekty do rytmu piosenki. Naszą bronią do osiągnięcia tego celu są dwa miecze świetlne, którymi poruszamy, machając kontrolerami. Produkcja ta jest niezwykle prosta i każdy powinien się w niej szybko odnaleźć. Czym podbiła moje serce jak i wielu innych graczy? Tym, że pozwala robić to co się lubi (czyli grać), a jednocześnie trochę się poruszać dal zdrowia.

Pobierz ze sklepu Steam!

Pobierz ze sklepu Steam!

Half-Life: Alyx

Gry na VR - GameBy.pl

Pewnie większość graczy słyszała o tym tytule nawet jeśli nie grali na VR. Jest to nieoficjalna trzecia odsłona popularnej serii Half-Life. Gra, wykorzystująca w pełni potencjał sterowania poprzez gesty ciała (zwłaszcza jeśli posiadamy kontrolery wykorzystujące nasze palce). Okraszona w szczegółową grafikę, a wraz z ciekawą fabułą jest to produkcja godna miana gry roku wirtualnej rzeczywistości. Jeśli macie zestaw VR to ta pozycja jest obowiązkowa jeśli chcemy zobaczyć, do czego ten sprzęt jest zdolny. Niestety wiąże się to także z wyższymi wymaganiami co do naszego komputera.

Pobierz ze sklepu Steam!

Pobierz ze sklepu Steam!

SuperHot VR

Gry na VR - GameBy.pl

W zasadzie jest to Superhot znany z PC przerobiony tak, aby działał na VR. Zapraszam do zapoznania się z naszą recenzją wersji komputerowej SuperHot, by dowiedzieć, na czym polega. Ja tylko dodam, że wersja w wirtualnej rzeczywistości wymaga od nas szybkiego czasu reakcji, unikania i chowania się za zasłoną.

Pobierz ze sklepu Steam!

Pobierz ze sklepu Steam!

Jakie okulary VR wybrać?

Co jeśli zastanawiamy się dopiero nad zakupem, ale nie wiemy, które wybrać. Jest to w końcu niemały wydatek. Dlatego fajnie jakby sprostały naszym wymaganiom jak i nie wymagały wymiany po roku czasu na nowszy model. Po pierwsze zastanówmy się, do czego chcemy je wykorzystać. Czy mamy zamiar grać we wszystkie najnowsze tytuły i chcemy doświadczać ich w jak najlepszej jakości?

W takim wypadku najlepiej sprawdza się HTC Vive Pro mogącymi się pochwalić obecnie najlepszą jakością. Jednak za jakością idzie cena sięgająca około 6500 złotych to sporo. Na szczęście na rynku są także dostępne opcje na niższym pułapie cenowym. Przykładem są modele od firmy Meta (dawniej Facebook) Oculus VR. Ceny ich sięgają około 2000 złotych, co robi z nich praktycznie opcje w kontekście jakości do ceny. Dodatkowo sprzęty serii Quest umożliwiają największą swobodę podczas rozrywek VR ze względu na brak konieczności plączącego się kabla.

Gry na VR - GameBy.pl

VR na konsolach

Oczywiście konsolowy nie zostają bez niczego. Istnieją okulary specjalnie stworzone do PlayStaion VR. Posiadacze sprzętów Microsoftu na razie mogą jedynie pomarzyć. Choć istnieje możliwość połączenia gogli konkurencji poprzez przewód HDMI do Xbox One. Wiąże się to z ograniczeniami i niestety nie działa do na wersjach Xbox One S oraz X. Jednak jest światełko w tunelu chodzące plotki o pracach, chociaż obalone przez producentów mógł pokazać dla nich zapotrzebowanie na taki sprzęt. Inną sprawą jest fakt, że jeśli nie wprowadzą opcji przynajmniej korzystania z okularów do oferty, zostaną w tyle za rywalami.

Co wy myślicie o technologi VR? Czy jest to przyszłość, czy może powinno to zostać odstawione na drugi plan? No i oczywiście jakie gry na VR wy uważacie za najlepsze?

Artykuł powstał we współpracy z Ceneo.pl
O redaktorze

Zapalony miłośnik kultury japońskiej, gier komputerowych i nowej technologi. W wolnym czasie bawi się z grafiką komputerową oraz operuje dronami.

Wszystkie artykuły