timerPrzewidywany czas czytania to 4 minuty.

Wielu z nas szuka monitora wszechstronnego, który nie ograniczy nas do użytkowania komputera tylko w jednym celu. Praca biurowa, rozrywka czy granie w gry, a jakby do tego dodać jakość obrazu umożliwiającą zastosowanie profesjonalne. Niestety duża uniwersalność często idzie w parze z wysoką ceną. Jednak często spotykamy się z sytuacją, że idealny monitor w jakimś aspekcie niedomaga w innym. Na przykład specjalistyczne monitory dla grafików nie oferują parametrów jak gamingowe modele. Nie oznacza to, że uniwersalny monitor nie będzie satysfakcjonujący przynajmniej dla początkującego gracza czy grafika. Na taki typ monitora celuje testowany dziś iiyama ProLite XUB2893UHSU, który na papierze wygląda obiecująco.

Design iiyama ProLite XUB2893UHSU

iiyama ProLite XUB2893UHSU - GameBy.pl

Monitor przychodzi w solidnym pudełku chroniony przez gruby styropian i folie nałożoną na elementy. Wraz z nim dostajemy wszystko, co może nam być potrzebne:

  • instrukcja
  • kabel HDMI
  • kabel DisplayPort
  • USB typ B
  • kable zasilające

Montaż samego monitora (oprócz  wyciągania wyświetlacza z kartonu) jest bezproblemowy. Podstawkę przykręcamy do ramienia przy użyciu szybko śrubki, a samo ramie przychodzi już przykręcone do monitora, co zapewnia nam beznarzędziową pracę. Wykonanie całej konstrukcji nie daje nam żadnych zastrzeżeń co do jakości. Elementy są dobrze dopasowane, a materiały zastosowane w tym modelu są najwyższej klasy. Świetnie prezentują się tu także wąskie ramki wokół monitora (oczywiście istnieje tu również martwa strefa) co sprawia, że nada się idealnie do wielomonitorowego setupu.

iiyama ProLite XUB2893UHSU - GameBy.pl

Bardzo spodobało się nam zaimplementowane sterowanie ekranowe oparte o przyciski dotykowe na przodzie. Jest to znacznie wygodniejsze rozwiązanie zwłaszcza jeśli mamy ścisk na biurku i trudny dostęp do tyłu. Chociaż nie ma co tu narzekać na ergonomie samej podstawy, ponieważ oferuje naprawdę szeroki zakres regulacji. Otrzymujemy więc możliwość dostosowania wysokości (130 mm), kąta pochylenia (23° w górę; 5° w dół), obrotu (90° ° w lewo; 45° w prawo) oraz funkcję pivotu, czyli przekręcenia ekranu do pozycji portretowej. Wszytko chodzi naprawdę sprawnie i nie ma się do czego przyczepić, a jeśli to okaże się niewystarczające, to monitor oferuję także uchwyt w standardzie VESA 100 × 100.

iiyama ProLite XUB2893UHSU - GameBy.pl

Dodatkowo iiyama ProLite XUB2893UHSU jest wyposażony w naprawdę przyzwoity panel złączy. Gniazdo zasilające, wyjście audio jack 3.5 mm, 1 x HDMI, 1 x DisplayPort, 2 x USB 3.0, 2 x USB 2.0 oraz port USB typu B stanowiący upstream. Monitor posiada także wbudowane głośniki stereo (2x 2W), które typowo dla monitorów nie zachwycają. Chociaż zawsze mogą się przydać, dlatego sama obecność jest zaletą.

Jakość obrazu

Monitor iiyama ProLite XUB2893UHSU wyposażony jest w matryce IPS słynących z szerokich kątów widzenia, co potwierdza się w tym przypadku. Nie ważne, z jakiej strony spojrzymy na ekran, swobodnie możemy odchylić się i korzystać z monitora. Pozwala to zatem przybrać dowolną pozycję nawet bez korzystania z możliwości podstawy. Dodatkowo matowa powłoka zmniejsza odbijanie się świateł.

Rozdzielczość 4K zapewnia nam ostry tekst nawet w najgorszych warunkach, a w połączeniu z 28 calami daje dużo miejsca na ekranie. Ważne, aby nie zapomnieć o tym, że nasz komputer musi dać radę to utrzymać. Inaczej możemy zostać niemile zaskoczeni.

iiyama ProLite XUB2893UHSU - GameBy.pl

Obiecane odwzorowanie kolorów o gamucie 100 % sRGB nadal się idealnie do wielu produkcji. Również do początkującego zastosowania profesjonalnego na przykład grafika.  Szczytowa jasność sięga 300 nitów, co jest wystarczające to użytkowania w normalnych warunkach świetlnych. Kontrast na poziomie 1000:1 typowy dla paneli IPS. Niestety oznacza to, że czarny nie będzie tak głęboki jak na panelach VA.

Specyfikacja iiyama ProLite XUB2893UHSU

Przekątna 28 cali
Rozdzielczość 3840 × 2160
Jasność 300 cd/​m²
Kontrast 1.000:1 (statyczny), 80.000.000:1 (dynamiczny)
Czas reakcji 3ms (GtG)
Kąt widzenia 178°/​178°
Panel IPS powłoka matowa
Częstotliwość 60 Hz
Kolory 1.07B 10bit (8bit + Hi-FRC) (sRGB: 100%; NTSC: 85%)
Złącza 1x HDMI , 1x DisplayPort , 2x USB-A 3.0, 2x USB-A 2.0,1x USB-B 3.0 oraz wejście słuchawkowe

Czy nadaje się do grania?

To jak się w ostateczności sprawdza w grach? Jest na pewno lepiej, niż się spodziewaliśmy po monitorze z odświeżaniem 60 Hz i czasem reakcji 3 ms (GtG). Oczywiści musimy brać pod uwagę ograniczenia płynących z tych parametrów. Nie będzie to ekran dający ostry jak żyleta obraz w dynamicznych scenach. Jednak jest na pewno lepiej niż w przypadku matryc VA, które mogą trochę smużyć. Dodatkowo przy delikatnej zabawie z overdrive można osiągnąć ciekawe efekty nawet bez artefaktów. W ostateczności iiyama ProLite XUB2893UHSU jest idealną opcją dla fanów singlowych produkcji, dla których zależ na pięknym obrazie niekoniecznie wysoką płynnością.

 Podsumowanie

Jak się okazuję monitor iiyama ProLite XUB2893UHSU będzie dobrze się sprawować jako uniwersalny monitor. Wszystko dzięki zaimplementowanej matrycy IPS dającej szybki czas reakcji jak i również szeroki gamet kolorystyczny. Kompromisy na które producent postanowił pójść zostały dobrze przemyślane i jest godny polecenia.

O redaktorze

Zapalony miłośnik kultury japońskiej, gier komputerowych i nowej technologi. W wolnym czasie bawi się z grafiką komputerową oraz operuje dronami.

Wszystkie artykuły