timerPrzewidywany czas czytania to 4 minuty.

Ostatnimi czasy na świecie dzieje się naprawdę wiele rzeczy. Cały świat co jakiś czas szokuje kolejna wiadomość, upubliczniona w telewizji i internecie. To właśnie internet sprawia, że nawet ludzie, którzy niezbyt interesują się najnowszymi newsami, mniej lub bardziej wiedzą co jest grane. Dzisiaj pogadamy właśnie o wpływie internetu na rzeczywistość. Czy prawdą jest, że w XXI wieku wszystko dzieje się już tylko w internecie? A może nadal pozostaje on narzędziem, które ze światem rzeczywistym ma niewiele wspólnego?

Internet a rzeczywistość – Co w świecie piszczy?

Zwłaszcza na przełomie 2019 i 2020 roku działo się naprawdę sporo. Wybory do polskiego sejmu, afera pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Iranem, rozprzestrzenianie się chińskiego wirusa itd. Jak to się dzieje od jakiegoś czasu, wszystko co może zainteresować ludzi, błyskawicznie znajduje się w internecie. Chyba nikogo nie zaskoczyłem tym faktem.

Zastanówmy się jednak nad ważniejszym aspektem tego zjawiska, czyli tym, co użytkownicy internetu robią z takimi informacjami. Jest to olbrzymie medium, pozwalające dotrzeć do milionów ludzi, a jednak treści omawiających dane wydarzenia jest bardzo niewiele. Jeżeli chcemy dowiedzieć się, o co tak naprawdę chodzi w jednej z ostatnich ,,głośniejszych spraw”, musimy się nieźle naszukać.   Internet - Gameby.pl

Wszystkie najpopularniejsze serwisy są zapełnione memami i śmiesznymi komentarzami do realnie poważnych sytuacji. To tak, jakby ludzie w internecie wcale nie przejmowali się tym, co dzieje się na świecie, ale szukali materiału, który można zabawnie wykorzystać.

Internet a rzeczywistość – Dwa światy

Prowadzi mnie to do całkiem ciekawego spostrzeżenia. Od lat mówi się o tym, żeby widzieć różnice między internetem, a prawdziwym życiem. Większość ludzi powtarzających tą frazę miało na myśli nie przenoszenie zachowań z sieci do realnego świata. Wszystko przez poczucie anonimowości, które wyzwalało w internautach często niepochlebne zachowania.

Dzisiaj jednak widać tą różnicę, w podejściu do spraw bieżących. Podczas gdy telewizja, radio i gazety wybuchają paniką, internet wciąż jest pełen humoru i bagatelizuje sprawę na wszystkie możliwe sposoby. Można by pomyśleć, że ludzie angażujący się w takie dyskusje na facebooku, czy innych portalach są kompletnie oderwani od rzeczywistości.Internet - Gameby.pl

Sądzę jednak, że są to te same osoby, z którymi można porozmawiać na ważne tematy w poważny sposób. Internet nie jest miejscem, z którego ci wszyscy ludzie się wywodzą.  Jest to miejsce, w którym w luźnej atmosferze, można podejść do tematu od zupełnie innej strony. Miejsce metaforycznej ,,ucieczki”, odrębne medium, gdzie w tym momencie przeważają mało poważne treści.

Internet a rzeczywistość – Co w takim razie robić?

Można w takim wypadku stwierdzić, że internet powoli staje się strefą dla niepoważnych i głupawych użytkowników, którzy nie będą traktować niczego na serio. Jednak mimo wszystko, wciąż spełnia on ważne funkcje. Chociażby pokazuje, jak duża jest skala danego zjawiska i jak różne grupy ludzi potrafią się tematem zainteresować.

Do tego, wszystkie merytoryczne treści, z których można coś wyciągnąć, nie znikają. Wręcz przeciwnie, nadal cieszą się sporą popularnością i nadal mają swoje grono odbiorców. Być może fala memów jest odpowiedzią bezradnych ludzi. Sposobem na pokazanie swojego zainteresowania, bądź zachęceniem do zgłębienia zagadnienia.Internet - Gameby.pl

Internet i rzeczywistość to wciąż dwa odmienne światy, które jednak potrafią często się ze sobą przeplatać. Grunt to zrozumienie funkcji internetu, która nie zawsze musi skupiać się na edukowaniu ludzi.

Tutaj możecie przeczytać poprzednie felietony z tej serii!

O redaktorze

Fan seriali, dobrej muzyki i dużych ilości kawy. Potrafi złapać się wielu rzeczy, jeśli akurat coś skradnie jego serce.

Wszystkie artykuły