timerPrzewidywany czas czytania to 4 minuty.

Ile razy chcieliście pokazać znajomym lub rodzinie zdjęcia, ale zapomnieliście je zgrać. I wszyscy musieli się ściskać, by lepiej je zobaczyć. Albo chcieliście oglądnąć serial na Netflixie lub filmik na YouTubie. Jednak dostępny telewizor nie posiadał smart funkcji i nie pozostawało wam nic innego niż męczyć wzrok, patrząc na mały ekran Waszego telefonu. Co jeśli, powiem wam, że jest na to rozwiązanie? Można podłączyć telefon do telewizora! Jest to bardzo proste i można to zrobić na kilka sposobów. Jak? Już mówimy!

Połączenie kablem

Podłączyć telefon do telewizora - GameBy.pl

Jak zawsze najprostszym sposobem do połączenia jednego urządzenia do drugiego jest użycie kabla. W końcu tak samo podłączone do telewizora są dekoder, konsole lub inne sprzęty. W tym celu korzystają one z gniazda HDMI i tak samo można zrobić w przypadku smartfona. Z tą różnicą, że nie posiada portu HDMI i tu z pomocą przychodzi kabel MHL. Ze wtyczką HDMI na jednym końcu i wtyczką do telefonu (np. USB-C są różne wersje nawet opcje dla iPhone) po drugiej. Po podłączeniu tak zestawu wystarczy postępować jak z każdym innym nowym urządzeniem podłączonym do telewizora. Wybrać odpowiednie źródło i cieszyć się obrazem naszego telefonu na dużo większym ekranie. Należy tu pamiętać o prędkościach przewodu i o jej wpływie na maksymalną rozdzielczość:

  • standard HDMI– nada się dla rozdzielczości 720p i 1080i,
  • High Speed HDMI – najlepszy dla rozdzielczości 1080p i 4K,
  • Ultra High Speed HDMI – przesyła obrazdo nawet 10K.

Oczywiście telewizor ma ograniczoną liczbę wejść HDMI. W takiej sytuacji można spróbować wykorzystać zwykły przewód USB. Wystarczy po podłączeniu wybrać na telefonie opcje MTP(Media Transfer Protocol). Wtedy będziemy mogli korzystać z naszego telefonu jak z pendrivea. Posiada to jednak spory minus. Którym jest brak możliwości jednoczesnego ładowania, co może uniemożliwić oglądanie filmów.

Bezprzewodowe połączenie telefonu do telewizora

Podłączyć telefon do telewizora - GameBy.pl

Tak, tylko pomyślicie sobie takie sparowanie telefonu kablem, wymaga albo bardzo długiego kabla, albo ciągłego podchodzenia do niego, by coś zmienić. Wystarczy wtedy skorzystać z istnienia technologi bezprzewodowej. Minusem tego jest konieczność osiadania telewizora z funkcją SmartTV oraz istnienia sieci domowej Wi-FI. Jednak jeśli oba te warunki są spełnione, można się połączyć na kilka sposobów:

  • wykorzystanie funkcji przesyłania obrazu zależnie od smartfonu może się to różnie nazywać Smart View, Screen Mirroring, Projekcja bezprzewodowa czy w przypadku urządzeń Apple AirPlay.
  • niektóre aplikacje jak na przykład Netflix czy YouTube pozwalają na błyskawiczny strumień obrazu telefonu na telewizor poprzez kliknięcie przycisku ‘Prześlij”/”Cast”.

Wi-Fi Direct

Inną ciekawą opcją podłączenia telefonu do telewizora jest właśnie Wi-Fi Direct. Dostępna w praktycznie każdym smartfonie z systemem Android. Działa podobnie do Bluetooth tylko lepiej umożliwiając przesył w znacznie większych prędkościach. Co za tym idzie, można udostępniać obraz w wysokiej rozdzielczości.

Jak z niego korzystać? Wystarczy być podłączonym do sieci Wi-Fi. Znaleźć odpowiedni plik, który chcemy wyświetlić na telewizorze i kliknąć “Udostępnij”. Następnie z listy wybrać Wi-Fi Direct wtedy do wyboru powinny pojawić się inne urządzenia podłączone do sieci.

Przystawka do telewizora

Apple tvApple tv

Tylko co jeżeli nasz telewizor nie zalicza się do grupy Smart? W takim wypadku do bezprzewodowego podłączenia można wykorzystać odbiornik nazywany często przystawką lub dongle. Pozwala przemienić stary odbiornik w nowoczesne centrum rozrywki pozwalające na oglądanie filmów i seriali przez internet oraz korzystanie z innych funkcji, które posiadają Smart TV. Obecnie na rynku możemy spotkać wiele modeli przystawek jak na przykład:

  • Google Chromecast
  • Apple TV
  • Xiaomi Mi Stick oraz Mi Box
  • Amazon Fire TV

Jak działają? Ich główną zaletą jest, zapewnienie dostępu do internetu nawet dla starszych telewizorów wystarczy, że posiadają gniazdo HDMI. Co za tym idzie dostęp do różnego rodzaju serwisów streamingowych czy YouTube’a. Dodatkowo, a co jednocześnie jest wazne z punktu widzenia tematu artykułu większość z nich posiada funkcje “Cast”. Czyli umożliwia przesyłanie obrazu z telefonu na telewizor.

Czy warto podłączyć telefon do telewizora

Oczywiście, że warto! Sparowannie obu urządzeń otwiera szereg nowych możliwości. Granie w gry mobilne nigdy nie było tak przyjemne. Nic nie stoi także na przeszkodzie by wykorzystywać nasz smartfon jako pilot do sterowania telewizorem. Jednak nie zależnie od tego w jaki sposób podłączym nasz smartfon czy jak będziemy z niego korzystać. Bateria może bardzo szybko się kończyć dlatego warto zapoatrzyć się w ładowarkę typu C lub inną odpowiednia do naszego modelu telefonu.

Artykuł powstał we współpracy z Ceneo.pl

O redaktorze

Zapalony miłośnik kultury japońskiej, gier komputerowych i nowej technologi. W wolnym czasie bawi się z grafiką komputerową oraz operuje dronami.

Wszystkie artykuły