timerPrzewidywany czas czytania to 4 minuty.

Recenzje gier planszowych możecie znaleźć na naszej stronie, ale co zrobić, gdy to okaże się za mało? Przed kupnem kokretnego produktu warto mieć go w dłoniach lub zobaczyć na własne oczy. Świetną ku temu okazją są targi, które odbywają się w wielu miastach i umożliwiają rozgrywki bez obowiązku zakupu. Niestety czasem potrzebujemy się dowiedzieć o danej grze więcej, a do targów jeszcze daleko. Z pomocą przychodzą youtuberzy!

Kanały o planszówkach

To na YouTubie można robić coś sensownego?

Niewinna strona z filmami z całego świata to tak naprawdę jeden z największych pożeraczy czasu w całym internecie. Dzielnie rywalizuje z podstarzałym już nieco Facebookiem i wiecznie młodym Instagramem. Na swoją korzyść ma coś, co zajmuje użytkownika na dłużej niż czytanie posta czy obejrzenie zdjęcia. Mianowicie filmy.
Kilkunastu  lub kilkudziesięciominutowe produkcje pochłaniają widza jeden po drugim. Automatyczne przewijanie sprawia, że użytkownik kliknąwszy w czerwony przycisk, mimowolnie wsiada do samochodu zmierzającego w wielki wir. Nigdy z niego nie wyjdzie. Chyba, że mama zawoła na obiad.
Ale, ale! Okazuje się, że prócz śmiesznych kotów, nic niewnoszących do naszego życia filmików i muzyki, można na YouTubie znaleźć coś jeszcze! Grono osób podeszło do tematu na poważnie i w ten sposób możemy korzystać z ich produkcji. W tym przypadku, ciekawych treści o grach bez prądu.

1. Gry Planszowe u Wookiego

Jeśli ktoś ma sentyment do Star Warsów, od razu chwyci go za serce nazwa kanału. Wookie, bo tak o sobie mówi autor filmów, jest w tej branży wyjadaczem – nie wierzysz? Zwróć uwagę na datę powstania kanału.
Wzrok przykuwa seria „Planszówki od zera”, w której tłumaczone są pojęcia i niektóre zagrania. Jednak jest coś, co  odróżnia Wookiego od innych, a mianowicie cykl „Warsztat Projektanta”. Składają się na niego wywiady z producentami i osobami zaangażowanymi w tworzenie gier. Możliwość zajrzenia za kulisy to zawsze ciekawa sprawa!
Prócz tego na kanale „Gry Planszowe u Wookiego” znajdują się recenzje. Jeśli masz jakieś wątpliwości co do zasad lub chciałbyś zobaczyć, jak wygląda ta gra od środka, Wookie publikuje także gameplay’e czyli nagrane rozgrywki poszczególnych gier. Nie ma co, czas kliknąć i oglądać!

2. Okoń w Sieci

Nie rozumiem tej tendencji, że mówiąc o tematyce gier lub książek, zwykle podupada estetyka. Lubię oglądać filmy, które są dobrze zrobione i wątpię, żeby było to tylko moje zdanie. Oj wątpię.
Marcin, który przełamuje ten ten trend, dopiero rozpoczyna swoją przygodę z produkcjami filmowymi na temat planszówek. Robi to od razu wspinając się na poziom, który trudno będzie osiągnąć innym youtuberom. W swoim filmie opowiada o zasadach, ale też wadach i zaletach gry, tworząc pełnoprawną recenzję. Gdybym miała obstawiać, który koń wygra w wyścigu, postawiłabym na Okonia.
Dotychczas działał w niszy książkowej, ale kto wie – może przesunie literaturę odrobinkę w bok, żeby zrobić miejsce grom? Oby, w końcu ma tu duże pole do popisu. Kanały o planszówkach nie są tak licznym gronem, warto to wykorzystać!

3. Granie w Chmurach

Fani Marvela czają się na każdym kroku skoro zdjęcia z Avengersów lądują na okładce filmów o grach. A może to chwyt, z których zaczną korzystać kolejne to kanały o planszówkach?
Porzućmy te rozważania, a wróćmy do YouTube’a.
O problemie z wyglądem filmów i ich jakością wspominałam, a kanał „Granie w Chmurach” demonstruje go wręcz szablonowo. Dla naszego zmysłu estetyki, niestety.
Na szczęście ma kilka zalet, które skutecznie spychają opakowanie na dalszy plan. Nie oceniaj książki po okładce, tak?
Prócz recenzji i przykładowych rozgrywek, na tym kanale znajdziemy szereg filmów typu „Top 10”. Tak uporządkowane i ocenione planszówki dotyczyć mogą kategorii jak na przykład rozgrywki dla dwóch osób, gier niedocenionych, lecz mimo wszystko wartościowych lub wersji kieszonkowych. Dla każdego coś się znajdzie!

4. ON TABLE Gry planszowe

Nie ma wielu kanałów w tej niszy, które prowadzą dziewczyny. Asia łamie ten stereotyp geeków i twardą ręką wprowadza nowe zasady. Nie należy do żółtodziobów, bo nagrywa już od 6 lat, ale w przeciwieństwie do niektórych, widać jej postęp także w oprawie graficznej. Dobra praca kamery widoczna jest na przykład w gameplay’ach, w których nawet najmniejszy detal zostanie omówiony i pokazany.
Ujęła mnie seria „Board News”, gdy Asia przywdziewa poważną minę reporterki i opowiada o nowinkach z planszowego świata. I to z jakim profesjonalizmem!
Ogląda się przyjemniej niż wiadomości w telewizji 😉 To co, może sprawdzisz?

Powyższe cztery kanały o planszówkach to wiarygodne i sensowne źródła wiedzy. Zawsze lepiej sprawdzić, co inni mają do powiedzenia, niż bazować na jednej opinii. Dlatego też, gdy będziesz czytać nasze recenzje, wiesz już, jakie następnie obejrzeć filmy.

O redaktorze

Zazwyczaj przebywa gdzieś w przestrzeni między wieczną radością z życia, kontemplacją poezji i zatapianiem się w marzeniach. W wolnym czasie spaceruje, czyta książki lub wygrywa z rodziną w grach planszowych i karcianych.

Wszystkie artykuły