timerPrzewidywany czas czytania to 5 minuty.

Mówi się, że karta graficzna jest jednym z najważniejszych podzespołów komputerowych dla graczy. Co roku wychodzą to kolejne modele. Producenci co chwilę wprowadzają udoskonalenia lub nowe technologie do swoich systemów. Ciężko za tym wszystkim nadążyć. Zwłaszcza jeśli nie zna się podstaw! Dlatego postanowiliśmy w jak najprostszy sposób wyjaśnić działanie kart graficznych oraz związaną z nimi terminologię. Jest to wiedza, która przyda się dla tych, którzy zamierzają składać komputer.

Karta graficzna – co robi?

Tylko co tak właściwie robi karta graficzna? Pewnie większość osób już zna odpowiedź na to pytanie. Jednak dla tych, co dopiero zaczynają swoją przygodę z technologią komputerów, bądź nie są pewni. Karta graficzna jest podzespołem odpowiedzialnym za generowanie oraz wyświetlanie obrazu na ekran urządzenia. Dodatkowo posiada możliwość wspierania działania procesora, co potrafi zwiększyć wydajność.

Karta graficzna - GameBy.pl

Podczas wyboru grafiki powinno się kierować docelowym wykorzystaniem naszego systemu. Jest ona ważna zwłaszcza w przypadku graczy oraz osób korzystających ze specjalistycznych programów. Ponadto podczas zakupu należy upewnić się, że jest ona kompatybilna z innymi podzespołami w naszym systemie jak płyta główna czy procesor. Jeśli tego nie dopilnujemy może dojść do tak zwanego bottlenecku. Czyli ograniczenia wydajności jednego z komponentów. Przez co w efekcie nie korzystamy z pełni ich możliwości. W większości przypadków nowe procesory Intel Core i5 powinno wystarczyć. Jenak warto sprawdzić, czy nasze połączenie jest optymalne.

Karta zintegrowana czy dedykowana?

Podczas zakupu nowej grafiki zostaniemy postawieni przed wyborem jednego z jej rodzai. Zintegrowanej z procesorem oraz dedykowanej. Obi opcje znajdziemy zarówno w komputerach stacjonarnych jak i laptopach.

Karta graficzna - GameBy.pl

  • Zintegrowany układ graficzny – współdzielą procesor oraz pamięć z innymi podzespołami. Dzięki swojej kompaktowej budowie są często spotykane w laptopach. Jednak są one instalowane bezpośrednio na płycie głównej, co blokuje przyszłe ulepszenia. Nie oznacza to, że są mało wydajne. Wręcz przeciwnie nowoczesne obecne układy dorównują nawet dedykowanym opcją starszych generacji. Co nada się idealnie do wykonywania mniej wymagających zadań jak oglądanie filmów, granie w proste gry czy nawet pracy.
  • Dedykowane – są opcją stworzoną z myślą o graczach i użytkownikach wymagających wysokiej wydajności. Oddzielne układy wyposażone we własny procesor (GPU) oraz pamięć (VRAM). Obecnie znajdziemy je zarówno w pecetach jak i laptopach. Nadadzą się idealnie do obsługi profesjonalnych programów raz grania w najnowsze tytuły.

Najważniejsze elementy karty graficznej

Na to jak wydajna jest karta dedykowana, wpływa kilka czynników, na które warto zwrócić uwagę podczas wyboru.

Pamięć VRAM

Chyba  w największym stopniu wpływa na wydajność układu. Jest to pamięć wideo  przechowująca dane na temat obrazu. Podczas wyboru swojego modelu powinieneś sprawdzić ilość oraz rodzaj pamięci VRAM. Szczególnie jeśli mamy zamiar grać na wysokich ustawieniach graficznych lub jeśli posiadamy monitor o dużej rozdzielczości. Dla płynnego operowania w FullHD zalecane jest co najmniej 4 GB. Najlepiej gdyby ta wielkość wynosiło przynajmniej 6 GB jak na przykład GeForce GTX 1660.

Układ graficzny - GameBy.pl

Taktowanie rdzenia

Kolejny wpływający na wydajność element. Z reguły im ta wartość jest wyższa, tym lepiej wszystko pracuje. Jednak te liczby nie są idealnym wyznacznikiem między producentami ze względu na różnice w działaniu architektur układów.

Szyna pamięci

Odpowiada za komunikację rdzenia z pamięcią karty. Jej wartość podawana jest w bitach jak na przykład 256-bitów. Szersza magistrala daje możliwość przemieszczania się większej ilości danych między rdzeniem, a VRAM. Jednak jest to rzecz drugorzędna i nie należy wybierać szerszej szyny kosztem ilości pamięci, która w większym stopniu wpływa na wydajność.

Zasilanie

Karty graficzne mają to do siebie, że są najbardziej prądożerną częścią komputera. Większość kart potrzebować będzie podłączenia dodatkowych wtyczek zasilania. Zwłaszcza te z wyższej półki. Dlatego przy zakupie trzeba upewnić się, że nasz zasilacz posiada odpowiednie kable oraz czy ma wystarczająco mocy.

Chłodzenie karty graficznej

Z dużym poborem mocy idą także wysokie temperatury. Dlatego potrzebne jest zastosowanie systemów chłodzenia. Spotkać możemy trzy rodzaje:

  • aktywny – wentylator pracuje cały czas. Nie ma znaczenia czy gramy, czy słuchamy jedynie muzyki. Wiatraki kręcą się bez przerwy, przez co tęż cały czas wydaja dźwięk.
  • pasywny – nie znajdziemy tu wentylatorów. Za chłodzenie odpowiada jedynie radiator. Z tego powodu stosowany jest w mniej wydajnych kartach. Brak wiatraków oznacza także brak dźwięku, dlatego te systemy nadają się idealnie do pracy biurowej.
  • półpasywny – łączy w sobie dwa poprzednie systemy. Wentylatory zaczynają pracować dopiero wtedy gdy zostanie osiągnięta określona wartość temperatury.

Co znajdziemy obecnie na rynku?

Karta graficzna - GameBy.pl

Znajdujemy wiele modeli, jednak większość z nich pochodzi od dwóch producentów AMD oraz NVIDIA. Obie rodziny współpracują z procesorami Intela, jak i AMD. Posiadają one swoje oznaczenia, które warto poznać przed dokonaniem  zakupu.

AMD

W przypadku AMD możemy się spotkać z dwoma nazwami:

  • Radeon – przeznaczone do codziennego użytku,
  • Radeon RX – stworzone z myślą o graczach.

Dodatkowo do każdego modelu jest przypisane oznaczenie. Pierwsza cyfra określa generacje karty, natomiast druga jej wydajność. Możemy napotkać oznaczenie XT co informuje nas o podniesionej wydajności danego układu.

NVIDIA

Tu sytuacja wygląda podobnie, tylko nieco bardziej rozbudowanie spotkamy cztery nazwy:

  • GeForce – przeznaczone do codziennego użytku,
  • GT – nieco bardziej wydajne do korzystania z multimediów,
  • GTX – nastawione na graczy,
  • RTX – dla graczy oraz grafików, wydajniejsze od poprzedniej grupy. Dają możliwość na bardziej realistyczne animacje.

Oznaczenia wyglądają bardzo podobniej do tych u AMD. Pierwsza cyfra określa generację, a druga lub trzecia wydajność. Przykładowo GeForce RTX 3070 jest modelem trzeciej generacji. Dodatkowo możemy spotkać się z dopiskiem Ti przy niektórych modelach, oznacza to, że karta jest wydajniejsza od opcji bez tej końcówki.

Idealna karta graficzna

Ilość modeli dostępnych na rynku może przysparzać o ból głowy. Na to, który powinniśmy wybrać, wpływa wiele czynników. Jednak głównie zależy od naszych zapotrzebowań. Wiedza z tego artykułu powinna uławić rozpoznanie modeli wydajniejszych od mniej wydajnych. Dodatkowo będziemy mieć świadomość, na co zwrócić uwagę podczas zakupu.

Artykuł powstał we współpracy z Ceneo.pl

O redaktorze

Zapalony miłośnik kultury japońskiej, gier komputerowych i nowej technologi. W wolnym czasie bawi się z grafiką komputerową oraz operuje dronami.

Wszystkie artykuły