timerPrzewidywany czas czytania to 3 minuty.

„Katedra” jest filmem krótkometrażowym Tomasza Bagińskiego opartym na opowiadaniu Jacka Dukaja pod tym samym tytułem. Animacja opowiada o samotnym mężczyźnie, przemierzającym pustkowia nieokreślonej planety. Kieruje się do budowli przypominającej z wyglądu gotycką katedrę.

Katedra - GameBy.pl

Film z pozoru trudny do zrozumienia i niezbyt przyjemny. Jednak po zagłębieniu się w temacie i przeprowadzeniu głębszych przemyśleń, każdy znajdzie w nim coś dla siebie.

Główny bohater, jako ty i ja

W pierwszych ujęciach poznajemy głównego bohatera. Ze względu na rysy twarzy, można stwierdzić, że to osoba starsza, prawdopodobnie zmęczona życiem. Przez kaptur na głowie oraz czarny płaszcz, lekko przypomina jednego z dementorów z Harrego Pottera. Porusza się jednak w charakterystyczny sposób, podpierając się na lasce, co może świadczyć, że to pielgrzym. Słowo to jest symbolem wolności człowieka, drogi życia.

Katedra - GameBy.pl

Fabuła animacji „Katedra”

Bohater wchodzi do zabytkowej katedry. Laska, którą wcześniej trzymał zamienia się w pochodnie. Pielgrzym oświetla sobie drogę, zachwycając się widokami. Spacerując korytarzami, przygląda się niezwykłemu sklepieniu antycznej konstrukcji oraz przedziwnym zdobieniom filarów. W końcu dochodzi do końca budowli i zatrzymuje się nad przepaścią.

Właśnie wtedy jego pochodnia gaśnie, a z zewnątrz przez ogromne okna, dostaje się porażająco jasne światło dzienne. Promienie słoneczne dostają się do bohatera, który wkrótce upada na ziemię i przechodzi metamorfozę, zamieniając się w kolejną kolumnę, budującą katedrę.

Katedra - GameBy.pl

Przy interpretacji danego utworu można wyciągnąć pewien wniosek. Pielgrzym to zwyczajny człowiek, a katedra to dobytek świata. Gdy przyjdzie na nas czas, czego symbolem mogło być białe światło, umieramy. Jednak odchodząc, zostawiamy po sobie jakiś ślad, budując otaczającą nas rzeczywistość.

Symbolika

Bohater filmu szedł z kosturem i oświetlał sobie drogę. Pokazuje to, że zauważamy tylko to co sami sobie oświetlimy, to co chcemy widzieć. Ludzie uwięzieni w innych kolumnach uśmiechali się, gdy niezbyt obszerne światło z pochodni, ukazywało ich twarze. Kiedy jednak do katedry wpadły promienie słoneczne, ich emocje wyrażały strach i smutek. Na wierzch wyszła prawda oraz cierpienie.

Gdy słońce oświetliło gotycki budynek, weszliśmy w sferę świętą, mieliśmy do czynienia z czymś, czego właściwie nie jesteśmy w stanie odkryć, zobaczyć i zrozumieć. Jest to cel naszej drogi oraz początek końca. Człowiek w dzisiejszym świecie dąży do doskonałości, do zbawienia. Każdy z nas jest częścią tego świata i w jakimś stopniu przyczynia się do jego rozwoju.

Katedra - GameBy.pl

Ocena

Fabuła, może i niezbyt rozbudowana, ale w pełni kompletna. Idealnie dobrana muzyka, oddająca nastrój utworu oraz świetnie zrobiona animacja wynagradza wszystkie małe niedociągnięcia.

Mimo że nie jest to film typowo młodzieżowy, postanowiłam obejrzeć animację i podzielić się refleksjami na jej temat. Nie trwa ona zbyt długo, a poświęcony czas nie pójdzie na marne.

[wp-review]
O redaktorze

Miłośniczka niemal wszystkich seriali i filmów, niezależnie od gatunku. Poza Netflixem uwielbia także muzykę, chodzenie na koncerty, czy relaksowanie się na kanapie w domu.

Wszystkie artykuły