timerPrzewidywany czas czytania to 3 minuty.

Jeszcze kilka lat temu laptop z ekranem dotykowym był uważany za szczyt techniki. Zakup takiego sprzętu potrafił wiązać się z wydaniem nie lada fortuny. Jednak czas płynie i wraz z nim rozwija się technologia, a co za tym idzie łatwiejszy dostęp do niektórych rzeczy. Tak właśnie jest z ekranami dotykowymi w laptopach.

Są coraz częściej dodawane przez producentów (takich jak Dell czy Lenovo) w nowych laptopach oraz ich ceny są bardziej zbliżone do modeli ze zwykłą matrycą. Wielu z nas jednak wciąż ma wiele wątpliwości  w kwestii zakupu laptopa z dotykowym ekranem, dlatego przedstawiamy krótki zbiór informacji odnośnie tego bardzo ciekawego segmentu na rynku laptopów wyjaśniając jak to działa, jakie mają one praktyczne zastosowanie do pracy, gier czy codziennego użytkowania, jaki typ urządzenia będzie odpowiedni i na co zwrócić uwagę przy zakupie.

Rodzaje laptopów dotykowych

Możemy rozróżnić trzy główne rodzaje notebooków z dotykowymi ekranami dostępnych na rynku:

 

  • Klasyczny

Wygląda i działa jak każdemu dobrze znany laptop, z którym mamy kontakt na porządku dziennym, lecz jego ekran skrywa możliwości, które są nieosiągalne dla zwykłych laptopów.

  • Ultrabook

Lekka i nieco wydajniejsza opcja od wyżej wymienionego klasycznego laptopa oraz posiadająca zdecydowanie  dłuższy czas pracy baterii.

Ultrabooki  najczęściej należą do segmentu premium w katalogach najpopularniejszych producentów laptopów , dlatego obok wysokiej wydajności  charakteryzuje je również bardzo charakterystyczny, zdecydowanie bardziej dopracowany i wyszukany design.

  • Laptop konwertowany ( “Laptop 2w1”)

Zyskujące na popularności  urządzenia  które w jednej chwili mogą zmienić się z laptopa w tablet. Będą doskonałym wyborem dla osób które potrzebują urządzenia do pracy, przeglądania internetu  czy  multimediów, które pozwolą zrelaksować się po długim dniu w pracy.

 

Do czego może nam się przydać – zalety

Z ekranem dotykowym większość z nas spotyka się na co dzień w postaci smartfona. Nic w tym dziwnego łatwość korzystania sprawia, że znacznie szybciej możemy przeglądać różnego rodzaju treści. Tak samo jest i w laptopach gdzie dotykowa matryca może spowodować, że myszka okaże się zbędnym akcesorium na biurku. Oczywiście nie zastąpi nam jej we wszystkim jednak gdy korzystanie z laptopa ogranicza się do przeglądania internetu, nada się idealnie.

Dla osób, które korzystają z laptopa i tabletu, taki ekran dotykowy może być idealnym zastąpieniem dwóch sprzętów w jeden. Na dodatek notebooki są znacznie wydajniejsze. Pozwalają na wiele więcej- odpalenie bardziej zaawansowanych aplikacji czy napisanie tekstu posiada w końcu wbudowaną klawiaturę.

Kolejnym plusem laptopa z dotykowym ekranem jest możliwość wyrażania naszej kreatywności własnoręcznie  tworząc przeróżne grafiki, obrazy czy inne dzieła sztuki, do tego możemy kupić specjalne akcesoria do rysowania bądź pisania odręcznego które jeszcze lepiej pozwoli nam tworzyć różne niesamowite rzeczy.

Wady

Na pewno jedną z głównych wad jest ekran. Nie mamy tu bowiem do wyboru matowej powłoki a tylko błyszczącą. Która, choć oddaje ostrzejsze i wyraźniejsze kolory to jednak promienie słoneczne oraz odciski palców to dla niego zguba.

Kolejnym mankamentem znanym nam ze smartfonów  na który należy zwrócić uwagę przy zakupie jest kwestia brudzenia sie naszego ekranu który trzeba regularnie czyścić, by pozbyć się zabrudzeń, które mogą przeszkadzać nam w codziennym korzystaniu z laptopa.

Kolejną wada – choć ta to głównie kwestia preferencji użytkownika – jest wielkość. Większe od tabletów, przez co są od nich mniej poręczne, jednak z drugiej strony daje nam to większy komfort pracy.

 

To dla kogo taki laptop?

Tak naprawdę to dla każdego. Laptop z ekranem dotykowym nie różni się wiele od klasycznej wersji tego sprzętu. Z cenami niemalże na tym samym pułapie nic nie szkodzi nam zakupienie akurat opcji z dotykiem. Korzystając z tego udogodnienia na pewno  z czasem wejdzie nam to w nawyk i będziemy zauważać  wiele zalet takiej konfiguracji w naszym laptopie Który będzie pełnił rolę centrum rozrywki oraz spokojnie da radę w razie gdybyśmy potrzebowali chwile na nim popracować, to zrobimy  to bez najmniejszego problemu. Jeśli jednak takie rozwiązanie nie przypadnie nam do gustu zawsze można zablokować funkcje dotykowe , a notebook będzie działać jak tradycyjny laptop.

Podsumowując, uważam, że każdy kto aktualnie rozgląda się w poszukiwaniu nowego laptopa zdecydowanie powinien  rozważyć zakup urządzenia wyposażonego w dotykowy ekran, gdyż oferuje ono naprawdę wiele możliwości i nie jest już czymś niedostępnym ze względu na wysoką cenę.Po zakupie takiego sprzętu na pewno będziecie zadowoleni z oferowanych przez niego możliwości.

 

O redaktorze

Zapalony miłośnik kultury japońskiej, gier komputerowych i nowej technologi. W wolnym czasie bawi się z grafiką komputerową oraz operuje dronami.

Wszystkie artykuły