timerPrzewidywany czas czytania to 3 minuty.

O Metaverse słyszy się ostatnio coraz więcej. Mark Zuckerberg udowadnia, że jego pomysł wcale nie należy do tych niemożliwych do zrealizowania. Jest to jednak pomysł czasochłonny. Musimy jeszcze sporo poczekać na uniwersum, w którym ludzie prowadzą swoje ,,drugie życie”, wspólnie spędzają czas, posiadają wirtualne mieszkania i korzystają z wszystkich dobrodziejstw wirtualnego świata. Nie przeszkadza to szefowi Mety, który powoli ujawnia nam tajemnice związane z swoim wielkim projektem i prezentuje nowe gogle VR.

Gogle VR Zuckerberga – Prawdziwa rewolucja w wirtualnej rzeczywistości

W krótkim filmie zamieszczonym na Twitterze Mety, Mark Zuckerberg zaprezentował parę prototypów gogli VR. Trzeba przyznać, że projekty robią wrażenie. CEO firmy przedstawił główne problemy, które należy pokonać, by jak najbardziej upodobnić wirtualną rzeczywistość do prawdziwego świata.

Najważniejszym z nich jest rozdzielczość. Gogle, które oferują inne firmy nie zapewniają jej w dostatecznym wymiarze. Obraz nie dorównuje standardom narzucanym przez dzisiejsze monitory lub telewizory. Nie ma mowy o pomyleniu go z tym, co widzimy za pomocą oczu w realnym świecie. gogle VR - Gameby.pl

Przy produkcji nowych gogli należy również zadbać o odpowiednią kontrolę rozmycia obrazu. Nie ma mowy o rozmyciu obiektów, które znajdują się zbyt daleko albo zbyt blisko naszych oczu. Według Zuckerberga, nowy sprzęt będzie w stanie zapewnić wygodę czytania nawet najmniejszych liter wyświetlanych w wirtualnej rzeczywistości, niezależnie od tego w jakiej odległości się znajdują.

Ostatnią kwestią są kolory oraz ogólna jakość oglądanych rzeczy. W nowej generacji gogli będziemy mogli liczyć na niemalże idealne odwzorowanie barw, dokładne cienie i refleksy światła. Wszystko to ma zapewnić wrażenie przebywania w realnym świecie.

 

Gogle VR Zuckerberga – Wirtualny test Turinga

Test Turinga to znane kryterium, według którego VR jest wystarczająco zaawansowany, kiedy nie jest odróżnialny od rzeczywistości. Zuckerberg zapewnia, że finalny produkt Mety będzie w stanie sprostać tym wymaganiom.

Niestety nie wiadomo ile będzie trzeba czekać na ostateczną wersję gogli. Wiadomo natomiast, że Meta prowadzi w tej sprawie wzmożone prace. W projekcie Metaverse Zuckerberg pokłada wielkie nadzieje. Jego dynamiczny rozwój może sprawić, że w przeciągu kilku następnych lat, będziemy świadkami wielkiej rewolucji.

O redaktorze

Fan seriali, dobrej muzyki i dużych ilości kawy. Potrafi złapać się wielu rzeczy, jeśli akurat coś skradnie jego serce.

Wszystkie artykuły