timerPrzewidywany czas czytania to 3 minuty.

Przecieki w branży technologicznej to norma. Prawie zawsze zdarza się tak, że projekty czy też plany trafiają w ręce kogoś niepowołanego, kto przekazuje te informacje dalej. Czasem są to jedynie szczątkowe koncepty, a czasem rzeczywisty wygląd i informacje o cechach danego urządzenia. Zwykłe przecieki nie równają się jednak wydarzeniu, które ostatnio przytrafiło się technologicznemu gigantowi, jakim jest Intel.

Procesory Intel – A do premiery jeszcze daleko

W całej sprawie chodzi o jeden konkretny model procesora, a konkretnie Intel Core i9 – 13900K. To nowy model, zapowiadany przez firmę, którego data premiery nie została nawet oficjalnie potwierdzona. Według spekulacji ma się ona odbyć we wrześniu bądź październiku tego roku. Intel - Gameby.pl

Procesory według zapowiedzi miały charakteryzować się nawet dwa razy większą wydajnością od poprzednich modeli i być kompatybilne z płytami głównymi dostępnymi obecnie na rynku. Oznacza to, że wymiana procesora na nowy mogłaby nastąpić w bardzo prosty i szybki sposób.

Procesory Intel – Jak trafiły na czarny rynek?

Aby pozwolić producentom na tworzenie odpowiednio działającego oprogramowania, firmy wysyłają im często próbki inżynieryjne. Są to najczęściej nie gotowe w pełni prototypy, wystarczające jednak do tworzenia wykorzystujących je programów lub sprzętu. To co całkiem powszechna rzecz i nikt nie powinien dziwić się, że Intel zrobił to samo w przypadku swoich nowych procesorów.

Teoretycznie takie próbki powinny zostać zwrócone. Kiedy jednak wysyła się je w ogromnych ilościach, w różne strony świata i posiada ogromny budżet – tak jak Intel, to zadbanie o każdy egzemplarz robi się trudne. Tym sposobem na pewnej chińskiej aukcji znalazł się nowy procesor firmy, wystawiony za kwotę, która w po przeliczeniu wynosi około 1900 złotych. Trzeba przyznać, że to dość atrakcyjna oferta, bo nawet nieco starsze, ale topowe modele Intela potrafiły osiągać wyższe ceny. Intel - Gameby.pl

Jest to sytuacja nieco dziwna, ale spokojnie, nie trzeba martwić się o proceder na większą skalę. To najpewniej jedynie jednorazowy przypadek. Bez względu na to, Intel powinien poważniej podejść do kwestii dbania o próbki testowe. Nie sposób przewidzieć czy w przyszłości taka sytuacja nie mogłaby się powtórzyć, a jej skutki niemile zaskoczyć firmę.

O redaktorze

Fan seriali, dobrej muzyki i dużych ilości kawy. Potrafi złapać się wielu rzeczy, jeśli akurat coś skradnie jego serce.

Wszystkie artykuły