timerPrzewidywany czas czytania to 3 minuty.

mObywatel jest jedną z najczęściej pobieranych przez Polaków aplikacji. Doczekał się on prawie 10 milionów pobrań. Nic w tym dziwnego, aplikacja jest bardzo przydatna, jeśli chodzi o zarządzanie dokumentami. Dbając o wygodę mieszkańców naszego kraju zdecydowano się na zmiany w prawie, które poskutkują uznawaniem dokumentów przechowywanych w telefonie niemalże wszędzie. Wraz z tą innowacją zmieni się również wygląd oraz działanie aplikacji. Dowiedzcie się, jakie nowości nas czekają.

mObywatel 2.0 – Aplikacja jeszcze bardziej ułatwi codzienne życie

Nowa wersja mObywatela ma być dostępna na przełomie czerwca i lipca 2023. Uchwała dotycząca respektowania cyfrowych wersji dokumentów została uchwalona przez sejm 9 marca. W związku z tym postanowiono zatroszczyć się zarówno o szatę graficzną aplikacji, jak i o nowe funkcje.

Plany na rozwój aplikacji są całkiem proste i przejrzyste. Ma to być miejsce, w którym załatwimy sprawy, na które nie ma sensu poświęcać czasu w urzędzie. Powinno to w znaczącym stopniu ułatwić życie każdemu z nas. Nikt nie lubi bowiem fatygować się do urzędu tylko po to, by załatwić tam jakąś błahostkę.

W nowej wersji mObywatela dostępne mają być takie dokumenty jak na przykład tymczasowe prawo jazdy. Pojawi się ono na koncie danej osoby zaraz po zdaniu egzaminu. Nie trzeba się będzie zatem martwić o żmudny proces wyrabiania dokumentu. Dostępna będzie również opcja udostępniania dokumentów przez jednostki samorządu terytorialnego. Oznacza to, że możliwe stanie się posiadanie w cyfrowej wersji np. karty mieszkańca miasta.

Poza tymi zmianami przewidziane jest również gruntowne odnowienie szaty graficznej. Według samych twórców jest ona zbyt przestarzała. Planowany jest również dynamiczny rozwój aplikacji w przyszłości. Jednym z pomysłów jest wysyłanie powiadomień, które poinformują użytkowników o upływających terminach oraz ważnych wydarzeniach.

mObywatel 2.0 – Szykują się ogromne zmiany

Można powiedzieć, że wszystko zmierza w naprawdę dobrym kierunku. Długo wyczekiwane równouprawnienie pomiędzy cyfrowymi i papierowymi dokumentami w końcu stanie się faktem.

Warto wspomnieć również o tym, że banki będą zmuszone uznawać dokumenty przechowywane w mObywatelu dopiero od 1 września 2023. Wynika to z konieczności przystosowania się do nowej sytuacji oraz troski o bezpieczeństwo.

O redaktorze

Fan seriali, dobrej muzyki i dużych ilości kawy. Potrafi złapać się wielu rzeczy, jeśli akurat coś skradnie jego serce.

Wszystkie artykuły