timerPrzewidywany czas czytania to 4 minuty.

Praca grafika bardzo często wymaga dużej precyzji. Dlatego wszystkie peryferia muszą być dobrze dobrane, by były również komfortowe w użytku. Mimo że pewnie głównym narzędziem do pracy grafików czy projektantów jest tablet graficzny. To niestety nie jest on urządzeniem nadającym się do wszystkiego. Dlatego warto jest posiadać dobrą myszkę, która zastąpi tablet w takich sytuacjach. Tylko jaka myszka jest odpowiednia dla grafika? Co takiego wyróżnia ją od innych? O tym dalej.

Parametry myszki dla grafika

Myszka dla grafika - GameBy.pl

Myszka potrafi być problematyczna w wyborze dla każdego, a dla grafika tym bardziej, Końcu jest to jego narzędzie do pracy. Od grafika wymagana jest duża precyzja, aby to osiągnąć jego peryferia muszą mu w tym pomoc. Dlatego skupimy się na tym co jest najważniejsze przy wyborze:

Komunikacja z komputerem

I tu jesteśmy stawiania przez pierwszym pytaniem. Czy chcemy mysz bezprzewodowa, czy mysz przewodową? Decyzja należy do użytkownika. Myszka przewodowa jest bardziej precyzyjna i niezawodna dlatego jest głównym wyborem wśród graczy. Jednak z drugiej strony mysz bezprzewodowa daje większy komfort użytkowania przez brak kabla. Przez co jest częściej wybierana właśnie wśród grafików. Warto wspomnieć, że bezprzewodowość jest dodatkową funkcją, przez co modele w nią wyposażone są zazwyczaj droższe.

Czułość

Jak już wcześniej było wspomniane, mysz dla grafika musi być precyzyjna, a co za tym idzie czuła. Jest to ważne zwłaszcza przy pracach nad rysunkiem szczegółowym lub retuszu zdjęcia. Podczas sprawdzania czułości należy sprawdzić szerokość jej zakresu, ale i w jaki sposób można ja regulować.

Myszka dla grafika - GameBy.pl

Ergonomia

Kiedy wyszukujemy myszki w sklepach możemy napotkać najróżniejsze jej kształty. Potrafią być wyprofilowane pod dłoń, jednak każdy jest inny. Praworęczny lub lewo ręczny, mniejsza ręka czy większa. Dlatego powinno się sprawdzić, czy dane wyprofilowanie oraz wielkość myszki pasuje do naszej.

Funkcje i dodatkowe przyciski

Dodatkowe programowalne przyciski potrafią znacznie przyspieszyć prace. Można je ustawić by wykonywały jakąś wybraną akcję w naszym programie. Jak przykładowo zmiana wielkości pędzla czy koloru na wcześniej wybrany.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę

Podczas wyboru warto również zwrócić uwagę na:

  • Długość kabla –  tyczy się to oczywiście jedynie myszek przewodowych. DObrze jest sprawdzić, czy starczy nam kabla wy wygodnie podłączyć ją do portu w naszym komputerze i nie ograniczy nam do możliwości korzystania z niej.
  • Kabel w oplocie – kabel może się wyginać i ocierać podczas użytkowania dlatego warto wybrać model z oplotem na kablu, który jest dodatkowym zabezpieczeniem.
  • Rodzaj sensora – sensor optyczny lub laserowy. Takie opcje mamy obecnie na rynku. Oba sensory sprawdzą się w pracy codziennej. Optyczna jest tańsza i szybsza, ale wymaga podkładki do poprawnego działania. Natomiast laserowa przez większe DPI sprawdzi się dobrze przy pracy na większych rozdzielczościach.

Koszt myszki dla grafika

Jest to ważna kwestia w końcu nie każdy ma nielimitowany budżet na zakupy. Zwłaszcza osoby dopiero zaczynające z grafiką nie są w stanie przeznaczyć wszystkiego na jedną rzecz, bo mają wiele rzeczy do kupienia na start. Na koszt myszki wpływa wile czynników jak na przykład czy jest to mysz z interfejsem bluetooth.

Myszka biurowa czy gamingowa?

Myszka dla grafika - GameBy.pl

Można się spotkać z różnym opiniami na temat myszek gamingowych. Jedni mówią, że są to świetnie dopracowane urządzenia nawet do codziennego użytkowania inni, że jest to sprzęt przereklamowany. To co powinien wybrać grafik? Jeśli spojrzymy na specyfikacje opcje dla graczy wydają się być dla nich lepsze. Dlaczego?

  • Gracze także potrzebują dużej precyzji, a przez to, że jest to bardzo szeroką i wymagającą grupą. Myszki dla nich są wytrzymałe oferujące jednocześnie świetne parametry.
  • Parametry ważne dla graczy pokrywają się z tymi dla grafików jak precyzja i czułość. Dodatkowo są często wyposażone w dużą ilość przycisków programowalnych.

Nie oznacza o, że mysz biurowa jest zła. Jednak patrząc na możliwości myszek dla graczy, są one lepsza opcja dla wymagających grafików. Chyba że ważna jest dla nas cena wtedy ciężko szukać czegoś wśród myszek gamingowych zwłaszcza wersji bezprzewodowych.

Mysz dla grafika

Myszka jest jednym z narzędzi pracy grafika. Tak jak słuchawki bezprzewodowe mają na celu odłączyć użytkownika od otoczenia. Tak mysz musi być precyzyjna oraz wygodna w użytkowaniu. Podczas wybierania odpowiedniej dla siebie warto zobaczyć na ranking popularności modeli wśród innych. Nie są to może najlepsze wyznaczniki, ale pokazują nam co jest popularne, a resztę możemy sprawdzić czytając recenzje lub testując myszkę w sklepie.

Artykuł powstał przy współpracy z Ceneo

O redaktorze

Zapalony miłośnik kultury japońskiej, gier komputerowych i nowej technologi. W wolnym czasie bawi się z grafiką komputerową oraz operuje dronami.

Wszystkie artykuły