timerPrzewidywany czas czytania to 4 minuty.

Czy starasz się oszczędzać papier? Masz już dość usuwania zacięć papieru? Chcesz, aby komputer wykonywał ciężką pracę za Ciebie? W takim razie tablet graficzny jest dokładnie tym, czego potrzebujesz. Korzystanie z tabletu graficznego ułatwi Ci interakcję z komputerem. Koniec z niewygodnymi ruchami ramion przy próbach poruszania myszą. Będziesz w stanie rysować lepiej i szybciej niż wcześniej, a dzięki temu oszczędzisz czas i papier.

Tablet graficzny – Niepozorny gadżet wielofunkcyjny

Tablet graficzny - GameBy.pl

To może na początku wyjaśnijmy, czym właściwie jest ten tablet graficzny? Jest to urządzenie do ręcznego wprowadzania danych do komputera. Mające na celu oddanie w jak najwyższym stopniu sposobu korzystania ze zwykłego papieru. Dedykowane przede wszystkim dla profesjonalnych grafików czy projektantów. Jednak jego wielofunkcyjność sprawia, że nawet przeciętny użytkownik znajdzie dla niego zastosowanie. Czy to obróbka zdjęć i filmów, robienie szybkich notatek na komputerze czy nawet hobbystyczne rysowanie w programach graficznych?

Dlaczego warto korzystać z tabletu graficznego

Pewnie wielu z Was zadaje sobie pytanie. Czy naprawdę potrzebuje tabletu graficznego? Skoro jest to urządzenie przeznaczone głównie dla profesjonalistów czy znajdzie się  dla niego zastosowanie u przeciętnego użytkownika?

Ułatwienie w pracy i nauce

Tablet - GameBy.pl

Tablet graficzny to niesamowite narzędzie do edycji obrazów, projektowania oraz ogólnej interakcji z komputerem. Jednak nie są to jedyne praktyczne zastosowania, w których może okazać się przydatną częścią naszego stanowiska komputerowego. W przeciwieństwie do myszy ma wiele zalet, które mogą w znacznym stopniu przyspieszyć oraz ułatwić wykonywanie zadań. Zwłaszcza jeśli często musimy wykonywać jakieś szybkie szkice, których rysowanie myszką mogłoby by dość kłopotliwe. Dodatkowo tablety posiadają minimum 3500 stopni nacisku do jedynie 1 stopnia w przypadku myszy. Otwiera to sporo możliwości usprawniających pracę. Wszystko to z bardzo dużą kontrolą i precyzją.

Kompatybilność z większością programów

Jeśli dopiero planujesz zakup tabletu graficznego bądź dopiero się zastanawiasz. To z listy niepewności możecie usunąć obawę co do problemów kompatybilnością z popularnymi programami dostępnymi na rynku. Od amatorskich programów do obróbki zdjęć jak GIMP po bardziej zaawansowane programy typu AutoCAD. Tablety graficzne renomowanych producentów współpracują praktycznie z każdym programem graficznym stosowanym na platformach Windows i Mac.

Łatwość korzystania

Tablet graficzny - GameBy.pl

Choć zakup tabletu graficznego nie sprawi, że staniemy się profesjonalnymi grafikami, do tego potrzebne są lata praktyk no i trochę talentu. Nie mniej nie blokuje to korzystania z niego na poziomie podstawowym. Każdy przy jego użyciu może tworzyć piękne ilustracji czy obrabiać zdjęcia z wakacji. Nie wymaga to żadnego doświadczenia czy umiejętności. Jednak dla tych użytkowników polecane jest zaczęcie korzystania od tabletów bez wyświetlacza podłączanych do komputera czy laptopa. Mimo to, że łatwiej rysuje się bezpośrednio na wyświetlaczu, to jednak bywają one dość drogie. Za to tablet bez ekranowy możemy kupić w cenę nawet do 200 złotych.

Samo pierwsze podłączenie też nie jest niczym skomplikowanym. Po wyciągnięciu tabletu z pudełka odłączamy go zwykłym kablem USB. Jedyne co jest  oo nas wymagane to zainstalowanie dedykowanych sterowników ze strony producenta bądź przy użyciu płyty o ile jest dana.

Wysoka ergonomiczność

Jest to ważny punkt zwłaszcza dla osób zmagających się np. z zespołem cieśni nadgarstka. Podczas pracy z klasyczną myszą komputerowa trzymamy dłoń w sposób, który wywiera dodatkowy nacisk na nerwy. Co może wiązać się z fatalnymi skutkami w przyszłości między innymi prowadzić do wcześniej wspomnianego zespołu cieśni nadgarstka. Uniemożliwia to prace w normalny sposób z powodu sporego dyskomfortu w trakcie jej wykonywania. Zastąpienie myszy piórkiem i tabletem może zmniejszyć przeciążenie oraz częstotliwość powtarzalność ruchów palców i nadgarstka.

Duży wybór

GameBy.pl

Choć może się to wydawać oczywiste, ale duży wybór jest powodem, dla którego przynajmniej warto przetestować urządzenie. Każdy znajdzie coś dla siebie. Na rynku dostępnych jest wiele rozmiarów d małych 7-calowych po naprawdę duże tablety o powierzchni roboczej sięgającej 32-cale. Oczywiście za wielkością idzie cena oraz należy pamiętać, że wielkość tabletu nie jest równa przestrzeni roboczej. Wybór rozmiaru jest kwestią indywidualną  zależną od zapotrzebowań.

Dodatkowo dostępne są dwa warianty tabletów graficznych z wyświetlaczem oraz bez. Tak samo tu dodatkowa funkcja idzie w parze z rosnącą ceną. Jednak za zakupem tabletu z ekranem przemawia większa wygoda podczas rysowania oraz sam fakt, że lepsze urządzenia posiadają naprawdę potężne podzespoły, stanowiąc tym samym konkurencje dla laptopów i komputerów.

Czy warto kupić tablet graficzny?

Ogólnie rzecz biorąc, jest to urządzenie, które ma wiele zalet. Patrząc na powody, dla których warto używać tabletu graficznego, mogłoby się zdawać, że jest narzędzie idealne. Jednak bardzo często zdarza się, że przez nasze przyzwyczajenie do myszy szybko rezygnujemy z tego rozwiązania.

Spory wpływ na to ma sam fakt, że pierwsze kilka dni korzystania z piórka może być naprawdę męczące dla nieprzyzwyczajonej ręki. To właśnie ten punkt odrzuca wielu amatorów tabletów graficznych. Innym aspektem, który zniechęca, może być cena. Choć na rynku można znaleźć modele w naprawdę przestępnej cenie to jako urządzenie, które być może będzie wykorzystywane tylko okazjonalnie może to być nadal spory wydatek. Mimo to warto spróbować skorzystać z tabletu graficznego. Ciężko jest znaleźć inną alternatywę dla myszki.

Artykuł powstał we współpracy z Ceneo.pl

O redaktorze

Zapalony miłośnik kultury japońskiej, gier komputerowych i nowej technologi. W wolnym czasie bawi się z grafiką komputerową oraz operuje dronami.

Wszystkie artykuły