timerPrzewidywany czas czytania to 4 minuty.

W dzisiejszych czasach zdecydowana większość osób ma dostęp do internetu, czemu zresztą trudno się dziwić – w końcu żyjemy w XXI wieku. Czasami zdarza się jednak, że nasz obecny router zaczyna szwankować, przez co decydujemy się go wymienić na nowy model. Na co jednak zwracać uwagę, wybierając router do domu? Na to pytanie odpowiemy sobie w niniejszym artykule.

Router do domu – najważniejsze kwestie

Na rynku istnieje wiele routerów, ale nie wszystkich z nich są warte uwagi. Co prawda w tym artykule nie skupimy się na najlepszych modelach, a na tym, czym powinno się charakteryzować tego typu urządzenie, aby mogło spełnić nasze oczekiwania.

Pierwszą rzeczą, na jaką należy zwrócić uwagę, wybierając router do domu, jest jego rodzaj. Sprzęt dobiera się bowiem na podstawie połączenia internetowego, jakie posiadamy – inny router kupuje się do światłowodu, a jeszcze inny do połączenia kablowego.

  1. Jeżeli posiadamy internet dostarczany za pomocą łącza telefonicznego, szukajmy routera typu DSL/ADSL.
  2. Gdy korzystamy z połączenia kablowego lub światłowodowego, wybierzmy router xDSL.
  3. Z kolei w przypadku internetu mobilnego, wybierzmy router SIM.

Dalsze kwestie, na jakie warto patrzeć przy zakupach, zależą głównie od budżetu. Jeżeli bowiem dysponujemy większą kwotą, to warto rozejrzeć się za modelem obsługującym częstotliwość 5 GHz, Wi-Fi 6 czy inne dodatkowe „bajery” takie jak np. VPN. W internecie można znaleźć wiele zestawień doradzających, jaki router do domu kupić, dlatego warto zerknąć na propozycje wujka Google. Od siebie polecamy np. ten artykuł:

https://xgp.pl/artykuly/jaki-router-do-domu-kupic-najlepsze-modele/

Ile kosztuje dobry router do domu?

Tak jak wszystkie urządzenia elektroniczne, routery mogą być tanie, jak i naprawdę drogie. Dobra wiadomość jest jednak taka, że zdecydowana większość z nas nie potrzebuje topowych modeli, bo te w przedziale 100-300 zł również dadzą sobie radę.

Internet stacjonarny czy mobilny? - GameBy.pl

„Dobry” to też pojęcie dość nieprecyzyjne, ponieważ to, czy dany router będzie według nas dobrym modelem, zależy głównie od naszych potrzeb. Mówiąc prościej, dla kogoś z transferem o prędkości 50 MB\s nawet przeciętny model za 100 zł będzie w porządku, o ile oczywiście nie mieszkamy w ogromnym domu i nie zależy nam na zasięgu w każdym jego zakamarku. Z kolei osoby z internetem światłowodowym o prędkości powyżej 1 GB/s mogą już chcieć zainwestować w nieco droższy model, który obsługuje chociażby pasmo 5 GHz czy Wi-Fi 6.

Podsumowanie

Wybór odpowiedniego routera to niełatwa sprawa, ale mamy nadzieję, że ten artykuł choć trochę pomógł. Co prawda nie wskazaliśmy najlepszych modeli, ale podpowiedzieliśmy, w którym kierunku patrzeć.

O redaktorze

Michał jest szefem redakcji GameBy.pl Od czasu do czasu zdarza mu się coś napisać, jednak na codzień pilnuje, aby wszystko miało ręce i nogi.

Wszystkie artykuły