timerPrzewidywany czas czytania to 4 minuty.

5 października na Netflixie miała miejsce premiera serialu ,,Wielka woda”. Jako pierwszy polski serial katastroficzny zyskał od razu gigantyczną popularność. Tematyka powodzi tysiąclecia budzi niemałe kontrowersje. To sprawia, że 6-odcinkową produkcję z zaciekawieniem można obejrzeć nawet w jeden wieczór. Jakie więc seriale podobne do ,,Wielka woda” warto jeszcze zobaczyć?

Serial ,,Rojst ‘97’’

‘97 to drugi sezon serialu ,,Rojst”, jednak przedstawia on zupełnie inną historię. Tym razem jego akcja osadzona jest w 1997 roku, w czasie trwania wielkiej powodzi. Pęknięcie wałów i zalanie miasta spowodowało nie tylko ogromne straty. Odkryto też przez to wiele niewygodnych tajemnic. Gdy w miejscowym lesie woda odkrywa ludzkie kości, a także zwłoki dziecka, w mieście zjawia się nowa policjantka. Kobieta prowadzi śledztwo żelazną ręką, a przez to nie zyskuje sympatii części mieszkańców. Szczególnie że niektóre z sekretów nigdy nie miały ujrzeć światła dziennego. Jest to produkcja bardzo podobna do serialu ,,Wielka woda”. Warto zaznaczyć, że reżyserem obu seriali jest Jan Holoubek.

 

Serial ,,Odwilż”

Tym razem również mamy do czynienia z polską produkcją. Serial, którego reżyserem jest Xawery Żuławski, miał swoją premierę 1 kwietnia 2022 roku na HBO Max. W czasie wiosennych roztopów, nad brzegiem Odry zostają odnalezione zwłoki. Ciało należy do młodej dziewczyny, jak się potem okazuje, córki prokuratora. Sprawa staje się coraz bardziej skomplikowana, zwłaszcza gdy okazuje się, że przed śmiercią urodziła ona dziecko. Śledztwo prowadzi Katarzyna Zawieja. Musi ona nie tylko zająć się szukaniem mordercy, ale i zaginionego dziecka. Przed kobietą stoi wiele wyzwań. Zwłaszcza że musi ona też walczyć z własnymi demonami.

Serial ,,Czarnobyl”

,,Czarnobyl” jest serialem katastroficznym, podobnie jak ,,Wielka woda”. W tym przypadku jednak dramat związany jest z wybuchem w elektrowni jądrowej. Radioaktywna chmura rozprzestrzenia się po całej Europie, powodując chorobę popromienną. Najbardziej jednak narażeni są członkowie służb próbujących opanować katastrofę. Serial genialnie pokazuje polityczną grę, która rozgrywała się, aby ukryć skalę tragedii w Czarnobylu. Jest to wstrząsająca produkcja, szczególnie warta uwagi.

Co warto zobaczyć po serialu ,,Wielka woda”?

Niestety, jeśli chodzi o polskie seriale katastroficzne, to nie możemy pochwalić się dużym dorobkiem. Jednak rozgłos, który zyskała ,,Wielka woda” z pewnością nie przejdzie bez echa. Serial jest dobrą inspiracją dla innych twórców, więc w najbliższej przyszłości możemy spodziewać się nowych produkcji w podobnym temacie.