timerPrzewidywany czas czytania to 4 minuty.

Książęta to  szwedzka pozycja z 2021 roku przenosi widza do iście królewskiej rzeczywistości, jednak równocześnie zrywa z przedstawieniem popularnego kanonu piękna na rzecz ukazywania różnorodności. Młody książe Wilhelm, który nie tak dawno przeniósł się do prestiżowej szkoły z internatem, aby nabyć cenne doświadczenia, przyjaźnie i wiedzę, nagle staje przed wyzwaniem objęcia tronu. W tym samym czasie poznaje chłopca z niższej klasy społecznej, w którym się zakochał i jak można się domyślić pojawiły się problemy z pogodzeniem dwóch osobnych światów. Mogłoby się wydawać, że Willie ma wymarzone życie, jednak serial pokazuje, że pomimo bogactwa są też normalne problemy spotykające każdego, niezależnie od pozycji lub majątku, poniżej kilka pozycji o podobnej tematyce, które oprócz rozrywki zawierają w sobie głębszy przekaz.

Bridgertonowie

To serial kostiumowy z 2020 roku, oparty na podstawie serii powieści, który okazał się prawdziwym hitem Netflixa. W każdym sezonie poznajemy losy jednego z ośmiorga rodzeństwa z szanowanej rodziny Bridgertonów toczących się w epoce regencji. W tej pozycji chodzi o coś więcej niż podziwianie pięknych strojów, czy też wystawnych przyjęć i bankietów na dworze królewskim. Za serce widza łapie przede wszystkim błyskotliwe pokazanie członków angielskiej monarchii jako pojedyncze jednostki, które na co dzień mierzą się z presją otoczenia i zasadami etykiety, jednocześnie starając się wypaść jak najlepiej albo…wdać się w intrygi i spiski.
Bridgertonowie - serial Netfliksa w stylu Downton Abbey. Piękne zdjęcia!

Heartstopper

To adaptacja komiksu autorstwa Alice Oseman, który opowiada o życiu dwóch zakochanych w sobie chłopców ze szkoły średniej. W ośmiu trzydziesto minutowych odcinkach dogłębnie pokazane jest życie i dorastanie w społeczności LGBTQ+ oraz to z jakimi problemami na co dzień muszą się mierzyć główni bohaterowie, którzy podobnie jak w “Książętach” są z zupełnie dwóch różnych światów. Charlie jest nieśmiałym, prześladowanym w szkole uczniem, a Nick jest jednym z tych popularnych, przystojnych nastolatków z filmów, cała fabuła opiera się na prostocie. Nie znajdziemy tutaj niespodziewanych zwrotów akcji, a naprawdę miłą i przyjemną pozycję na wieczór.

Kalifat

To szwedzka produkcja, lecz tym razem nie znajdziemy tutaj wątków powiązanych z monarchią, jednak tak jak w przypadku pozostałych, serial ukazuje problemy, z którymi muszą borykać się ludzie z danych grup, poruszając przy tym problemy panujące w społeczeństwie. Przedstawiony w serialu świat ISIS jest pokazany z perspektywy kilku kobiet – policjantki prowadzącej śledztwo, młodej studentki i szwedki próbującej uciec z Syrii, do tego wszystkiego okazuje się, że planowany jest zamach na niespotykana wcześniej w Szwecji skalę. Zdecydowanie jest to poważniejsza produkcja niż te wyżej wymienione i bardziej trzymająca w napięciu, jednak może okazać się równie ciekawa i trwale zapisać się w pamięci widza.

O redaktorze

Nazywam się Natalia Janaszczyk, jestem studentką Innowacji w biznesie na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie.

Wszystkie artykuły