timerPrzewidywany czas czytania to 4 minuty.

Producenci samochodów prześcigają się w tym, co potrafią zaoferować ich najnowsze modele. Czasem można być pod sporym wrażeniem, dowiadując się jakie nowoczesne rozwiązania zastosowano w niektórych autach. Odnosi się wtedy wrażenie, że przyszłość zbliża się wielkimi krokami. Przedstawimy wam nowinki technologiczne w samochodach, które zyskują popularność i w niedługim czasie mogą stać się normą.

Nowinki technologiczne w samochodach – Otwieranie pojazdu smartfonem

Bezkluczykowa technologia ma już za sobą sporą przeszłość. Jednak dopiero teraz zaczyna się myśleć o całkowitym odejściu od metody otwierania auta, którą bardzo dobrze znamy. Coraz więcej producentów zaczyna wprowadzać opcję otwarcia pojazdu za pomocą smartfona. Wydaje się to całkiem ciekawa opcja, jednak niesie ona za sobą pewne konsekwencje.Nowinki technologiczne w samochodach - Gameby.pl

Do niedawna używanie kluczyków nie było wcale takie niewygodne. Dzięki technologii, która pozwalała nie wyciągać ich z kieszeni, wydawało się, że kierowcom nie potrzeba będzie zmian w tej kwestii. Zwłaszcza, jeżeli pierwsze rozwiązania wykorzystujące telefon okazywały się nieporęczne i czasochłonne. Teraz się to zmienia. Możliwe, że za niedługo otwieranie samochodu smartfonem będzie już na porządku dziennym.

Nowinki technologiczne w samochodach – Wirtualny asystent

Jesteśmy już przyzwyczajeni do asystentów głosowych w telefonach. Są oni nieocenieni na przykład właśnie podczas jazdy, kiedy stoimy pod prysznicem lub akurat mamy zajęte ręce. Asystent w smartfonie posiada wiele przydatnych funkcji, a wielu nie wyobraża sobie bez niego życia. Pojawiają się więc odpowiedniki wbudowane w samochodowy komputer.Nowinki technologiczne w samochodach - Gameby.pl

Wirtualni asystenci mogą pochwalić się szeregiem funkcji dotyczących auta, które są w stanie wykonać. Do tego podadzą nam istotne informacje, a czasem nawet zabawią przyjemną pogawędką. Co ciekawe, niektóre koncerny samochodowe prowadzą już prace nad asystentami wykorzystującymi zaawansowaną sztuczną inteligencję. Ta będzie potrafiła na przykład ocenić stan zmęczenia kierowcy. Na takie wynalazki będziemy musieli jednak jeszcze poczekać.

Nowinki technologiczne w samochodach – Napęd wodorowy

Wodór powoli staje się paliwem, które może wyprzeć inne sposoby napędzania auta z rynku. Jest to przede wszystkim ekologiczna alternatywa. Producenci zapewniają, że jest to całkowicie bezpieczne dla kierowców rozwiązanie.Nowinki technologiczne w samochodach - Gameby.pl

Niestety na razie w Polsce nie możemy przerzucić się na bardziej ekologiczną alternatywę. Stacji, które umożliwiałyby ładowanie wodorowego auta nie ma jeszcze w naszym kraju. Planowane jest jednak powstawanie takich miejsc. Oznacza to, że już niedługo będziemy zauważać wodorowe samochody na polskich drogach.

Nowinki technologiczne w samochodach – Autonomiczne samochody

Samochody, które potrafiłyby jeździć bez udziału kierowcy są tematem poruszanym od dawna. Jednocześnie ciężko w tej kwestii dojść do znaczących przełomów. Co prawda już teraz wykorzystuje się wiele systemów, poprawiających komfort jazdy i wyręczających nas w wielu rzeczach. Przez długi czas nie dojdziemy jednak do momentu, w którym człowiek jako kierowca okaże się zbędny.Nowinki technologiczne w samochodach - Gameby.pl

W grę wchodzi po prostu zbyt wiele czynników. Chociaż nad technologią pracuje się nieustannie, a także wydaje ogromne sumy pieniędzy, to jednak wciąż jesteśmy daleko od pożądanych rezultatów.

Nowinki technologiczne w samochodach – Ładowanie elektrycznego auta w trakcie jazdy

To jeden z bardziej szalonych pomysłów, trzeba jednak przyznać, że nie jest on głupi. W niektórych krajach powstały już testowe odcinki dróg, których rolą jest ładowanie jadących po nich elektrycznych aut. Dzieje się to za pomocą specjalnych paneli, znajdujących się pod asfaltem. Kierowcy samochodów nie muszą nic w tym czasie robić. Po prostu przejeżdżają drogą.

Pomysł brzmi dość utopijnie. Objęcie takim systemem dużej powierzchni kosztowałoby krocie. Ponadto używanie samochodów elektrycznych wciąż nie jest na tyle spopularyzowane, by miało to jakikolwiek sens.

O redaktorze

Fan seriali, dobrej muzyki i dużych ilości kawy. Potrafi złapać się wielu rzeczy, jeśli akurat coś skradnie jego serce.

Wszystkie artykuły