timerPrzewidywany czas czytania to 4 minuty.

Słuchawki towarzyszą nam niemal w każdej sytuacji. Codziennie korzystamy z nich w wielu miejscach, jednak mimo ich obecności na uszach, nadal słyszymy otoczenie w którym się znajdujemy. Czy istnieje remedium na ten problem? Tak, jest nim technologia aktywnej redukcji szumów  znana także jako  technologia ANC.

Czym jest  technologia aktywnej redukcji szumów w słuchawkach

Kiedy zakładamy słuchawki na uszy lub do uszu, zawsze pojawia się „dziura” przez którą słychać dźwięki z zewnątrz. Dla niektórych może być to mało istotny szczegół, ale drugich może to irytować. Stąd na rynek zagościły słuchawki wyposażone w tak zwane ANC, czyli technologię redukującą hałas. Jest to bardzo przydatne rozwiązanie. Co ciekawe, ów technologia z początku była wykorzystywana głównie przez wojsko, głównie przez pilotów. Dzięki temu donośny hałas silników samolotu nie przeszkadzał im, a dzięki temu ich skupienie było większe podczas lotów. Jak wiadomo, wkrótce to zastosowanie zaczęło powoli przebijać się do powszechnego użytku.

Słuchawki Sony WH1000XM4

Jak działa ANC?

Możemy wyróżnić dwa sposoby izolacji dźwięków. Pierwszym z nich jest wytłumienie mechaniczne. Polega na tym, że taki model słuchawek posiada osłony przetworników, a dodatkowo są one wykonane z trwalszych, lepszych materiałów. Z drugiej strony dźwięk może zostać wytłumiony elektronicznie. Tutaj procedura jest nieco bardziej rozbudowana. Na początku umieszczony w słuchawkach mikrofon, wychwytuje docierające dźwięki. Następnie obecne w słuchawkach oprogramowanie zaczyna wytwarzać odwrócony dźwięk, który zderza się z tym z zewnątrz. W efekcie dochodzi do zderzenia. Jego efektem jest neutralizacja niepożądanego hałasu. Oczywiście w rzeczywistości dzieje się to w bardzo szybkim tempie. Znajdujące się w uchu receptory nie są w stanie wychwycić zewnętrznego hałasu. Warto również nadmienić, że system nie powinien w żadnym stopniu wpływać na pochodzący ze słuchawek dźwięk.

Słuchawki Sony WH1000XM4

Dla kogo jest ANC?

Można powiedzieć, że takie słuchawki będą przydatne niemal wszędzie. Nie tylko podczas podróży czy dojazdu do szkoły lub pracy. Taki sprzęt może być przydatny również podczas grania, kiedy potrzebujemy w pełni skoncentrować się na rozgrywce, ale również w czasie kiedy pracujemy. Nie chcemy, aby otaczające nas otocznie nie rozpraszało nas. Mówiąc prosto, warto przyjrzeć się takim słuchawką.

 

O redaktorze

Na co dzień student. Prywatnie zapalony gracz, lubiący pisać i przelewać myśli na papier. Pole zainteresowań rozciągnięte od nowych technologii, poprzez film, kończąc na książkach oraz japońskiej animacji.

Wszystkie artykuły