timerPrzewidywany czas czytania to 4 minuty.

Technologia VR nie jest czymś nowym. Jest to raczkująca dziedzina, jednak każdy choć raz miał okazję z niej skorzystać. Jednym z bardziej znanych sprzętów tego pokroju jest Oculus. I choć to tylko zwykły sprzęt, tak powstała wokół niego dość kontrowersyjna sprawa.

Fani VR nie lubią Facebooka?

Sprawa dotyczy zmiany miejsca, w którym logujemy się na konto. Jak wiadomo, Oculus należy do Facebooka, tak też nikogo nie powinno dziwić, że chce on począć taki krok. Od początku października nowi użytkownicy Oculusa, będą zmuszeni połączyć go z niebieskim portalem. Natomiast obecni posiadacze będą mieli możliwość połączenia swojego dotychczasowego konta Oculus z Facebookiem. Opcja połączenia jest dobrowolna, nie trzeba robić tego od razu. Jednak ów wybór potrwa tylko przez dwa lata. W 2023 r. starzy użytkownicy będą zmuszeni, aby połączyć swoje konto.

Problemy z kontem Facebook Oculus - GameBy.pl

I choć wszystko wygląda niegroźnie, tak pojawia się tu mały haczyk. Dotyczy on, póki co, nowych użytkowników. Jeśli użytkownik nie połączy headsetu z Facebookiem, nie będzie miał on możliwości korzystania z aplikacji oraz większości funkcji sprzętu.

Reklamy na VR

Również trzeba nadmienić, że połączenie kont, bądź jego stworzenie, spowoduje udostępnienie naszych danych. Co to oznacza? Zostaniemy dołączeni do społeczności Facebooka. Oculus będzie korzystał z systemu profilowania i wyświetlał nam wybrane przez siebie reklamy. Oprócz wcześniej wymienionych możliwości wykorzystania naszych danych, system headsetu mówi nam, że nasze dane są wykorzystane:

• do poprawiania doświadczeń z korzystania z Facebooka
• promowania bezpieczeństwa i integralności serwisów firmy
• wyświetlania spersonalizowanych danych, w tym reklam

Problemy z kontem Facebook Oculus - GameBy.pl

Kupujesz sprzęt i… blokują Ci konto

A jeśli mówimy o Facebooku, to nie może zabraknąć motywu naruszeń i banów kont. Tak, użytkownicy mogą zostać posądzeni o naruszenie standardów panujących u Niebieskiego F. Jak donosi firma Road to VR, kontaktowała się ona z Facebookiem w sprawie naruszeń. Na pytanie ze strony firmy, rzecznik serwisu odpowiedział następująco:

„Jeśli zalogujesz się za pomocą swojego konta na Facebooku lub połączysz swoje konta Oculus i Facebook i naruszysz Standardy społeczności Facebooka, Zasady postępowania w wirtualnej rzeczywistości lub inne warunki i zasady na którejkolwiek z naszych platform, może to mieć wpływ na Twój dostęp do produktów Oculus lub korzystanie z nich. Jeśli Twoje konto zostanie całkowicie wyłączone w wyniku tego naruszenia, możesz również utracić dostęp do swoich gier i treści. Dokładamy wszelkich starań, aby wszystkie nasze platformy były bezpieczniejsze”.

Road to VR również dodaje, że bany dostaną użytkownicy tylko ci, którzy w bardzo mocny sposób naruszą standardy. Jeśli przewinienie będzie niegroźne, taki użytkownik zostanie zawieszony tymczasowo na 30 dni. Nie wiadomo czy zawieszony w ten sposób użytkownik, będzie mieć dostęp do treści offline. Na razie toczą się rozważania w tej sprawie.

Rzadko się mówi o tej technologii. Jednak osobiście nie chciałbym, aby moje dane były udostępniane na takim sprzęcie. Moim zdaniem wsparcie dla kont Oculus powinno być cały czas. W końcu taka technologia służy do grania, zabawy, odkrywania nowych doznań, a Facebooka możemy przeglądać dosłownie wszędzie.

O redaktorze

Na co dzień student. Prywatnie zapalony gracz, lubiący pisać i przelewać myśli na papier. Pole zainteresowań rozciągnięte od nowych technologii, poprzez film, kończąc na książkach oraz japońskiej animacji.

Wszystkie artykuły