timer
Przewidywany czas czytania to 2 minuty.

Cyrk to wspaniałe widowisko artystyczne, które pokazuje, że nie ma rzeczy niemożliwych. Klauni nam pokazują, że humor niejedno ma imie, akrobaci udowadniają, że możliwości naszego ciała może i są ograniczone, ale talent i trening te granice potrafią przesunąć. Iluzjonistom płacimy, by nas oszukali czy udowodnili, że magia jednak istnieje. Głośną i kontrowersyjną sprawą jest udział zwierząt w cyrku. A propo zwierząt i cyrku! Zapraszam was do cyrku, którego artystami są jedne z najmniejszych zwierząt. Zagrajmy w Pchli cyrk wydawnictwa Muduko.

Pchli cyrk - GameBy.pl

Pchli cyrk – Skrót zasad

Przygotowanie gry jest proste. Po prostu potasowane karty ustawiacie w stos i rozpoczynacie grę. Grę rozpoczyna losowy gracz i jego zadaniem jest wykładanie kart. Gracz sam decyduję kiedy kończy turę, lecz los może mu turę zatrzymać. O co chodzi? Wykładając karty, trzeba uważać, by nie trafić na kartę tego samego koloru. Jeżeli tak się stanie, gracz kończy swoją turę i pechową kartę umieszcza w stosie kart odrzuconych. Kolejni gracze mogą pominąć etap wykładania kart i jedynie skorzystać z dobrania karty z puli kart wyłozonych

Pchli cyrk - GameBy.pl

Uczestnik może zatrzymać swój etap wykładania kart i dobrać jedną z nich do ręki. Celem gry jest zebranie jak największej ilości punktów przez trójki i karty o dużych wartościach, czy zdobycie wielkiej parady, czyli wachlarza kart o 10 kolorach. Ten wachlarz pozwala przerwać grę i gwarantuje zwycięstwo. Jako trójkę uznaje się 3 karty o identycznych wartościach, a różnych kolorach. Każde takie trio jest warte 10 punktów. Do punktacji końcowej liczą się też pozostałe karty, ale jedynie najsilniejsze w zdobytych kolorach

Czas pomówić o kartach specjalnych, których odkrycie zmusza do drobnej i jednorazowej zmiany reguł

Nowa atrakcja: te karty anulują efekt pecha i pechowiec może kontynuować swoją turę, dobierając jedną z wyłożonych kart.

Przejęcie atrakcji: Te karty pozwalają aktywnemu graczowi zabrać z ręki rywala wylosowaną kartę.

Żądanie atrakcji: Te karty mają swoje ryzyko. Pytamy się wybranego gracza po swojej lewej czy prawej stronie o posiadanie na ręku koloru karty. Jeżeli rywal ma na ręku dany kolor karty, zmuszony jest dać mu wskazaną kartę. Wskazany gracz nie ma tej karty? Pytanie przechodzi na kolejnego rywala. Jeśli natomiast nikt nie ma żądanego koloru, żądający ma pecha i nie zdobywa nic.

Gra kończy się wyłożeniem ostatniej karty z talii i wygrywa najbogatszy w punkty. Wygraną też jest przerywająca grę „Wielka parada” czyli 10 kart w ręku o różnych kolorach.

Ocena

Jeżeli mogę pomówić o aspektach graficznych, to mamy tu do czynienia z bardzo kolorową grą, mamy 10 kolorowych zestawów kart i karty akcji. Wygląda to bardzo dobrze, bo pchle grafiki są bardzo miłe dla oka i bardzo zabawne. Bardzo mi się podoba rozwiązanie dla osób z daltonizmem. Każdy kolor reprezentuje innego artystę cyrkowego

Pchli cyrk - GameBy.pl

Pomówmy o zasadach, które są bardzo proste, ale nie prostackie. Cała tura gracza o dobrowolna gra w loterie, gdzie możesz mieć szczęście i grać dalej i zatrzymać ją dla dobrania karty. Pamiętajmy o pechu, który może zakończyć turę gracza automatycznie. Gra posiada bardzo proste zasady, bo tu trzeba pamiętać o tym, by uważać w wykładaniu kart, zdobywaniu „trójek” czy tworzeniu „Wielkiej parady”. Kolejną jej zaletą jest jej szybkość, bo rozgrywki najdłuższe trwają do 25 minut MAX. Co by tu jeszcze? Ta luźna gra sprawdza się w każdym towarzystwie i nie zauważam tego popularnego problemu, że im więcej graczy to gra jest ciekawsza, bo właściwa zabawa zaczyna się od… graczy. Fakt, zawsze im więcej graczy, tym lepiej, ale tu nawet gra na dwie osoby jest świetna. Może to zasługa mechaniki push your luck? 🙂

Pchli cyrk - GameBy.pl

Prostota, czas gry i czas tury, zabawa w każdym towarzystwie, ładny wygląd, niska cena to cała masa zalet, jaką zauważyłem. Ponarzekać? Może nie będę narzekał, ale coś myślę, że w kartach akcji można było coś jeszcze pokombinować, czy dodać karty, które pozwolą uczestnikom na kreatywność i jeszcze nowsze zasady.

Na koniec

Pchli cyrk, to bardzo fajna, luźna gra, która umiejętnie wykorzystuje mechanikę push your luck. Umiejętnie, bo pozwala uczestnikowi na decyzje. Możesz próbować szczęścia, albo nie ryzykować i brać to co jest na stole. Karty akcji podkręcają rozgrywkę, która wymaga od uczestników szczęścia i poniekąd strategii w doborze kart. Bardzo prosta, bardzo szybka i bardzo popularna w naszej grupie testerskiej gra, która służy jako filler, albo coś na szybko. Polecam, bo warto polecać takie gry.

Życzymy Miłego Grania!
[wp-review]
O redaktorze

Miłośnik gier planszowych, który czasami zmienia się w animatora, czasami w recenzenta, a od niedawna pokazuje swoje Jokerowe oblicze.

Wszystkie artykuły