timerPrzewidywany czas czytania to 4 minuty.

O dziwo, dawniej, czyli w czasach raczkującej jeszcze branży gier komputerowej, rola programisty była nieco szersza. Mianowicie, mieściła w sobie zarówno projektowanie, jak i bycie artystą. Gry w tamtych czasach były dość proste, tak samo jak konstrukcja ówczesnych komputerów.

Przez co, nie było popytu na projekty IT w dziedzinie gier komputerowych. Ale to już historia i to zamierzchła, której dzisiejsi dwudziestolatkowie mogą w ogóle nie kojarzyć. Wraz ze wzrostem złożoności gier i ilości wymaganej pracy, pojawiło się zapotrzebowanie na programistów.

Programista gier, czyli kto?

Obecnie praca nad grą komputerową przypominać może pracę nad produkcją filmową, w którą angażuje się zespoły wyspecjalizowanych osób odpowiedzialnych za programowanie, tworzenie grafiki, animacji, dźwięków, testów, aż po dystrybucje. Czyli, jest w czym wybierać w tej branży.

Praca nad grą komputerową - GameBy.pl

Wpisując w wyszukiwarkę: praca programista gier komputerowych albo tester praca, dowiadujemy się, co taki pracownik powinien umieć. I tak: do projektowania prostych gier i zrozumienia podstaw działania świata gamedevwystarczy dobra znajomość jednego z wymienionych języków programowania: Java, JavaScript, C, C#, C++, PHP, lub Python.

Jednym z ważniejszych wymogów jest posiadaniewyższego wykształcenia technicznego, pozyskanego na kierunku informatycznym lub podobnym. Kursy i dyplomy z uczelni to tylko połowa sukcesu, ogromnym atutem jest posiadanie portfolio kandydata i projekty, które jest w stanie przygotować samodzielnie. Oczywistym wymogiem jest obsługa komputera i środowisk programistycznych na zaawansowanym poziomie, znajomość rynku gier komputerowych, aktualnych trendów i standardów programistycznych.

Elastyczne zatrudnienie

W ofertach pracy jako programista gier widzimy szeroki wachlarz opcji, na jakich możemy zostać zatrudnieni. Możemy zdecydować się na pracę na zasadach B2B IT lub, jeśli wolimy na umowę o pracę na pełen etat. Ponadto, częstym wabikiem dla potencjalnych pracowników jest możliwość pracy zdalnej. Co więcej, niektórzy rekruterzy w miejscu o warunkach zatrudnienia, piszą w ogłoszeniach: „poznajmy się i optymalne warunki współpracy ustalimy wspólnie”. To wszystko brzmi kusząco. Jak widać, popyt na programistów (ale tych z fajnym portfolio w kieszeni), jest spory.

Programistka gier komputerowych - GameBy.pl

Mimo to, w kwestii wynagrodzenia nie jest już tak idealnie. Mówi się, że praca programisty jest dla entuzjastów gier. Oczywiście mamy na myśli „nieidealnie” w odniesieniu do programistów w innych sektorach, czy to w reklamie, czy w klasycznym IT. Bo zarobki w branży gamedevu nadal są dość wysokie, tj. na standardowym stanowisku kwoty mieszczą się między 5 tys. a 9 tys. zł brutto.

Tester gier na dobry start

Jeśli mowa o pracy jako tester gier komputerowych, dowiadujemy się, że osoba taka odpowiedzialna jest zazwyczaj za testowanie poprawnego funkcjonowania gier, raportowanie znalezionych błędów w języku angielskim, zgłaszanie sugestii prowadzących do poprawy jakości testowanych produktów. Czyli, oprócz zamiłowania do grania w gry na różnych urządzeniach silnym atutem jest precyzja, doskonała znajomość gramatyki, ortografii i stylistyki języka polskiego, spostrzegawczość oraz bardzo dobra znajomość języka angielskiego.

Co ciekawe, częstą praktyką wśród pracodawców, jest wyszukiwanie potencjalnych pracowników testerów na różnych forach internetowych, stronach branżowych, blogach, które mają związek z grami. Zatem, jeśli poszukujesz pracy jako tester gier, udzielaj się we wszelkich możliwych kanałach. Tak mniej więcej wyglądała ścieżka Bartka Sztobryna, który podzielił się swoimi doświadczeniami na naszej stronie. 

Testowanie gier komputerowych - GameBy.pl

Należy pamiętać, że praca testera, to niekoniecznie praca zdalna. Powodem tego jest oprogramowanie, które znajduje się zazwyczaj w siedzibie firmy. Tak więc, wyszukiwanie pracy jako tester warto wykonać według klucza – miejsce zamieszkania. Oczywiście średnie wynagrodzenie testera gier jest znacznie niższe od wynagrodzenia programisty gier.

Kwota miesięcznego wynagrodzenia oscyluje między 1.5 tys.a 5 tys. zł brutto. W ogłoszeniach często znaleźć można informację, że oferta dotyczy umowy zlecenia ze stawką 17-22zł brutto za godzinę pracy. To niedużo, ale może wystarczająco dla osób, które wchodzą tymi właśnie drzwiami do branży IT.

Wiele gwiazd gamedevu zaczynało właśnie od testowania. Może Ty zostaniesz kolejną z nich!

Artykuł powstał we współpracy z Partnerami