Przewidywany czas czytania to 4 minuty


Historia powstania gry Scrabble mogłaby posłużyć jako ciekawa bajka, która nauczy ludzi sięgania po swoje marzenia. Wyobraźcie sobie, że w 1931 pewien bezrobotny architekt stworzył grę, gdzie układamy słowa w krzyżówkę i dostajemy za każde słowo punkty. Autor próbował sprzedać „Criss Cross” wydawnictwom, ale bez skutku.

Scrabble - GameBy.pl

W roku 1946 zaczęto ją sprzedawać jako Lexiko. Nazwa Scrabble powstała w 1948 za sprawą sprzedaży praw do gry. Autor za każdy sprzedany egzemplarz otrzymywał jedynie 5 centów, lecz zarobków na poziomie $50.000 za sprawą tej planszówki można było pozazdrościć.

Dziś pozastanawiam się nad fenomenem gry Scrabble, która jest nieśmiertelną legendą, nieustającym hitem i czymś, co doczekało się sporej ilości edycji, a nawet 4 teleturniejów. Poznajmy Scrabble.

Scrabble – Przypomnienie zasad

Celem gry jest zdobycie największej ilości punktów, a punkty otrzymujemy za układanie słów na planszy o wymiarach 15 × 15 pól. Od początku. Każdy z uczestników losuje z woreczka 7 płytek i umieszcza je w korytku. Wcześniej ustalony pierwszy gracz ma za zadanie utworzyć z wylosowanych płytek słowo i umieścić na środku planszy. Pierwsze słowo punktowane jest podwójnie i jest fundamentem do układania kolejnych wyrazów.

Scrabble - GameBy.pl

Uczestnik w swojej kolejce może wyłożyć płytki, by utworzyć wyraz, zrezygnować z tury, bądź wymienić literki… rezygnując z tury. Układać można słowa występujące w języku polskim, które nie są skrótowcami, ani nazwami własnymi. Uwaga! Dozwolona jest ich różna forma i odmiana.

Składając słowa, polujcie na bonusy, które pomnożą dwukrotnie/trzykrotnie wartość litery, a nawet całego słowa. Jeżeli w ciągu swojej tury utworzone zostanie słowo, które wykorzysta wszystkie 7 liter z korytka, gracz otrzymuje bonus w wysokości 50 punktów.

Scrabble Bordeo

Blanki zastępują każdą literę, lecz nie przynoszą punktów, a gra toczy się do opustoszenia woreczka z literami, wtedy rozgrywka toczy się do wyczyszczenia jednego z korytek. Po grze następuje finałowe liczenie punktów. Każdy literka pozostała w korytku przynosi punkty karne odejmowane od stanu konta. Najbogatszy w punkty wygrywa

Gdzie tu fenomen?

Pomijając już dość emerytalny wiek tego tytułu, Scrabble wciąż święci triumfy. Ta planszowa krzyżówka jest popularna po dziś dzień, niczym gwiazdki muzyki pop. Gra jest po prostu piękna w swoim wyglądzie i prosta w swojej instrukcji. Chyba największą jej zaleta jest to, że ona pasuje praktycznie do każdej kategorii gry planszowej.

Scrabble - GameBy.pl

Gra familijna: Moim zdaniem nie ma ustalonej górnej i dolnej granicy wiekowej. Wszystko, co trzeba umieć, by zagrać w tą grę, to po prosu znać słowa, znać litery i mieć kogoś do liczenia punktów 🙂

Gra Logiczna/umysłowa: Bardziej tu pasuje określenie gra „Edukacyjna”. Jednym z gwarantów wygranej jest bogaty zasób leksykalny. Im więcej słów znasz, tym mniejszy kłopot będziesz miał z wylosowanymi literkami.

Gra strategiczna: Sporo bonusów na planszy, więc warto układać takie słowa, które będą pełne bonusów i dodatkowych punktów. Można też układać słowa w taki sposób, by zablokować dostęp do bonusów 🙂

Gra imprezowa: Ten tytuł bawiąc, uczy i uczy, bawiąc. Tak jak pisałem wcześniej, gra zainspirowała do stworzenia 4 teleturniejów, pojedynków youtuberów i innych gier opartych o scrabble (Scrabble 360, czy Scrabble Towers). Sam mam kilka anegdotek dotyczące Scrabbli.

Eurogra/Ameritrash/gra przygodowa: Może tutaj przegiąłem i przesadziłem, lecz już nie tak nas świat planszowy zaskoczył. Scrabble w uniwersum Scythe, czy Marvela to kwestia czasu (Już mamy Harry’ego Pottera w Scrabblach)

Na Koniec

Scrabble po prostu było hitem, jest hitem i hitem pozostanie. Proste zasady, wciągająca rozgrywka, dość ładny wygląd i walory edukacyjne powodują to, że po prostu kocham Scrabble. Mnie do tej gry dwa razy nie trzeba namawiać i myślę nad turniejami w swoim mieście 🙂 Polecam i zapraszam do zakupu tego tytułu – z kodem „WILK10” dostaniecie rabat!

Życzymy Miłego Grania!

Scrabble Bordeo

O redaktorze

Miłośnik gier planszowych, który czasami zmienia się w animatora, czasami w recenzenta, a od niedawna pokazuje swoje Jokerowe oblicze.

Wszystkie artykuły