timerPrzewidywany czas czytania to 3 minuty.

Obecnie coraz rzadziej widuje się ludzi ze zwykłymi zegarkami na nadgarstku. Ja sam zrezygnowałem z noszenia swojego. Wyczerpała się w nim bateria i nie zmieniałem jej już od dwóch lat. Patrząc po znajomych i współpracownikach, zauważyłem, że nie jestem jedyny. Skąd się bierze to zjawisko? Odpowiedzią jest telefon, ale także smartwatch i smartband!

Od czego się zaczęło?

Pierwsze zegarki naręczne pojawiły się w 1839 roku. Co ciekawe, na początku przeznaczone były tylko dla kobiet, jako element biżuterii. Mężczyźni zaczęli z nich korzystać dopiero podczas pierwszej wojny światowej. Na początku tylko w wojsku, jednak szybko przyjęły się też w cywilu.

Pierwsze zegarki kobiece - Smartwatch i smartband

Wraz z rozwojem technologii zegarki zaczynały kosztować coraz mniej, dzięki czemu praktycznie każdy mógł sobie pozwolić na swój własny. Koniec końców wszystko się jednak zmieniło, ponieważ pojawiły się smartfony. Obecnie praktycznie każdy nosi ze sobą telefon, na którym w każdej chwili może sprawdzić godzinę. Co więcej, ma on o wiele więcej funkcji!

Smartwatch i Smartband

Większość ludzi jest przyzwyczajona do noszenia zegarka na nadgarstku. Jak można to było wykorzystać? Tworząc urządzenia do nich podobne, ale posiadające więcej zastosowań. Tak właśnie narodziły się smartwatche i smartbandy!

Osoba ze smartwatchem na nadgarstku - Smartwatch i smartband

Umożliwiają nam na wyświetlanie powiadomień i sterowanie odtwarzaną muzyką, bez wyciągania naszego telefonu z kieszeni lub torebki. Ponadto, mierzą nasz puls, monitorują sen, a nawet dbają o nasze zdrowie.

Zwykłe zegarki cały czas są używane, często jako podkreślenie statusu majątkowego. Uważam jednak, że z czasem się to zmieni na rzecz „inteligentnych” akcesoriów. Najbardziej zaawansowane smartwatche tanie nie są, jednak im więcej zapłacimy, w tym wypadku więcej funkcji dostaniemy.

Smartband Xiaomi - Smartwatche i smartbandy

Bardziej budżetową, jednak nie mniej atrakcyjną, opcją jest smartband. Jak sama nazwa wskazuje, przypomina bardziej bransoletę niż zegarek, ale cały czas zawiera sporo przydatnych funkcji. Sam zacząłem rozważać zakup takiego urządzenia, bo w końcu cena około 100 złotych wydaje się być dosyć niska w porównaniu z tym, co dostajemy.

Czy taka jest przyszłość?

Smartwatche i smartbandy w pewnym momencie na pewno zdominują rynek. Zwykłe zegarki zostaną jednak z nami na dłużej, ale tylko te najdroższe, kultowe marki, oraz te najtańsze, które po prostu działają. Technologia rozwija się jednak coraz szybciej, więc pozostaje nam tylko czekać jakie bajery będą dla nas dostępne w przyszłości!

 

Artykuł powstał przy współpracy z Ceneo.

O redaktorze

Z zawodu oświetleniowiec. Z pasji barista i pisarz. Entuzjasta wszelkiego rodzaju fantastyki, nie ważne w jakiej formie. Gry, książki, filmy. I jeszcze kawa. W dużych ilościach

Wszystkie artykuły