timerPrzewidywany czas czytania to 4 minuty.

Co roku w przedświąteczny czas zawsze wychodzi wiele książek związanych z świętami Bożego Narodzenia. W większości są to romanse, które można teraz zauważyć w księgarniach na przykład: „Uśmiech losu” Katarzyny Michalak. Pojawiają się też kryminały mrożące krew w żyłach np.: ostatnia praca zbiorowa pod tytułem: „Cicha noc”, a nawet biografie „Świąteczny dyżur” Adam Kay. Są jednak historie, które opowiadają nam o świętach pewną prawdę.

Śnieżna siostra – Książka dla dzieci?

Chyba każdy zna „Opowieść Wigilijną” Carola Dickensa, ale zapewne nie każdy wie, co tak naprawdę ta powieść ukazuje, a jest tego wiele. Powieść pokazuje jak człowieka kształtuje przeszłość i samotność, co się stanie, gdy ludzie będą patrzeć przez pryzmat pieniędzy, to, że każdy potrzebuje zrozumienia i czasu, aby się zmienić. A najważniejsze, że święta to piękny czas, kiedy warto się zastanowić nad sobą i swoim postępowaniem.

Kolejną opowieścią ukazującą takie uniwersalne prawdy jest „Śnieżna siostra” norweskiej autorki – M. Lunde. Pięknie ilustrowana książka przez Lisę Aisato wprowadza nas w świąteczny klimat. Sama opowieść ma dwadzieścia cztery rozdziały- po jednym na każdy dzień adwentu.

W książce poznajemy Juliana, który urodził się dokładnie w Wigilię. Jednak wierzy, że w tym roku nie będzie miał zbyt udanych ani świąt, ani urodzin, ponieważ latem zmarła jego siostra i razem z tym wydarzeniem wszystko się zmieniło.

Jednak na samym początku opowieści widać, że wystarczy jedno wydarzenie, jedna osoba, która może zmienić wszystko. W trakcie pływania, kiedy stara się zapomnieć o wszystkim, zauważa za szybą pewną dziewczynkę – Hedvig. Zawsze ubrana na czerwono ruda dziewczynka okazuje się bardzo radosną i ciekawską osobą, która zmienia nastawienie Juliana o sto osiemdziesiąt stopni, a on swojej rodziny, która jak mówi, stała się „kopią samych siebie”.

Sama opowieść ma dla nas dużo niespodzianek i ciekawostek od samej autorki. Na przykład imiona rodzeństwa głównego bohatera pochodzą od norweskich nazw miesięcy, kiedy się urodzili. Większość myśli, że to kolejna zwykła bajka dla dzieci.

Jednak kto nie patrzy powierzchownie ten zobaczy ludzi w rozpaczy po stracie bliskich. Strach przed śmiercią, to, że wszystko zależy od nastawienia, że dzięki bliskim można iść naprzód. Jednak co najważniejsze, że jeśli spotka nas coś złego, smutnego to mamy dla kogo i o co walczyć.

„Śnieżna siostra” to wzruszająca opowieść o uczuciach, które są w człowieku. Jak smutek może na człowieka wpłynąć, oraz że każdy może sobie z odpowiednią pomocą czy nastawieniem poradzić sobie ze wszystkim.

Podsumowanie

Książka dla dzieci? Oceńcie sami! Szczerze polecam tę pozycję dla młodszych i starszych. Każdy znajdzie w niej coś dla siebie – swoje własne przesłanie na świąteczny czas. Także życzę Wam Wesołych Świąt Bożego Narodzenia i jak najlepiej wykorzystanego czasu z rodziną.