timerPrzewidywany czas czytania to 4 minuty.

Social media niewątpliwie zagnieździły się w naszej kulturze tak mocno, że za kilkadziesiąt lat, początki XXI wieku, będą kojarzone właśnie z nimi. Facebook, Instagram, Snapchat i tym podobne, to aplikacje, które z pewnością większość z nas ma na swoich telefonach. Zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę młodzież.

Ktokolwiek zadaje się się z tą grupą wiekową, doskonale zna sytuację, w której babcia, mama, wujek – ktokolwiek z rodziny, narzeka na ciągłe sięganie po telefon. Zwykle padają wtedy wymówki: ,,To na pewno ważna wiadomość”, ,,Poczekaj, ktoś dodał nowe zdjęcie, muszę je zobaczyć”. Ale czy zawsze są to uzasadnione przypadki?

Oczywiście social media mają swoje zalety, a ja nie staram się ich demonizować. Zapewniają między innymi szybki kontakt z ludźmi z niemal całego świata. Z Facebooka oraz różnorakich portali z newsami, dowiadujemy się o wydarzeniach na świecie, ciekawych eventach, czy kolejnych skandalicznych tweetach politków.

Krótko mówiąc, cały czas możemy być na bieżąco. Internet jest też najlepszym miejscem do dzielenia się swoimi pasjami oraz sztuką. Dobrym tego przykładem jest Instagram, gdzie dziennie wysyłane są tysiące zdjęć. Social media pełnią bardzo ważną rolę w życiu młodzieży, ale także dorosłych ludzi, nie należy ich traktować jak zwykłe marnotrawstwo czasu, czy głupawy trend.

Social media - Gameby.pl

Jednak nie można powiedzieć, że jest to rzecz idealna i nie posiada żadnych wad. Głównie zależy to od użytkownika, ale większość wymienionych przeze mnie przykładów dotyczy większości ludzi korzystających z social mediów. Najpierw pomówmy o wartościach. Chodzi mi na przykład o, posiadanie setek znajomych chociażby na Facebooku, tylko po to by czuć się dowartościowanym.

Niestety w dzisiejszych czasach zdarzają się osoby, które z lajki, czy chwilę internetowej sławy, potrafią zrobić wszystko. Chociaż nie do końca zgadzam się z powiedzeniem, że w internecie nic nie ginie, to jednak skrajnie głupie, czy nieodpowiedzialne sytuacje, mogą wywołać poważne konsekwencje.

Social media - Gameby.pl

Coraz częściej spotyka się też z hejtem w internecie. Jest to spowodowane tym, że ludzie czują się anonimowymi i postanawiają obrażać innych bez wyraźnych powodów, nie biorąc pod uwagę uczuć hejtowanych osób. Wynika to z tego, że łatwiej jest nam napisać coś w internecie, niż powiedzieć to komuś prosto w twarz.

Nie należy jednak mylić hejtu z krytyką, co też często się zdarza. Wyrażanie własnego zdania w sieci jest wręcz potrzebne, oczywiście przy użyciu sensownych argumentów.

I na koniec, zjawisko które istnieje na wielką skalę i niezwykle trudno jest mu zapobiec. Social media pochłaniają nasz czas. Możliwe, że nie jest to odczuwalne na co dzień, ale gdyby policzyć wszystkie minuty, które spędzamy na ,,sprawdzaniu czegoś” w telefonie, wynik okazałby się nieprawdopodobny.

Social media - Gameby.pl

Tyczy się to wszystkiego – kolejnego filmiku na YouTubie, scrollowania Facebooka w poszukiwaniu czegoś ciekawego, czy czytania o czymś, co w gruncie rzeczy wcale nas nie interesuje.

Problem ten ma kilka rozwiązań. Czasem działa ludzka silna wola, która powstrzymuje nas od sprawdzenia powiadomień. Czasem trzeba uciec się do na przykład usunięcia aplikacji, która zabiera najwięcej naszego czasu. Ważne jest, abyśmy z social mediów korzystali z rozsądkiem. Jak to mówią, wszystko jest dla ludzi, ale z umiarem.

Tutaj możecie przeczytać poprzednie felietony z tej serii!

O redaktorze

Fan seriali, dobrej muzyki i dużych ilości kawy. Potrafi złapać się wielu rzeczy, jeśli akurat coś skradnie jego serce.

Wszystkie artykuły