timerPrzewidywany czas czytania to 3 minuty.

Komputery kwantowe od samych początków swojego powstania były czymś niezwykle interesującym. Odpowiednio duży przełom w tej dziedzinie przełożyłby się na gigantyczny rozwój całej nauki. Dlatego też cały czas trwają starania, mające uczynić komputery kwantowe jeszcze potężniejszymi. Jest to niestety wynalazek, który zarezerwowany jest dla naukowców lub pracowników technologicznych firm. Być może po premierze najnowszych urządzeń firmy SpinQ, ta sytuacja nieco się zmieni.

SpinQ – Komputer kwantowy w wydaniu mini

Chińska firma, mająca swoją siedzibę w Shenzen, przedstawiła ostatnio swój nowy wynalazek. Mowa o trzech kompaktowych komputerach kwantowych, które mogą szokować swoimi rozmiarami. Jeszcze nie tak dawno temu, komputery kwantowe kojarzone były z ogromnymi maszynami, podobnymi do komputerów jakie tworzono w XX wieku. Teraz wszystko się zmieniło.

Firma zaprezentowała 3 modele: Gemini Mini, Gemini oraz Triangulum. Różnią się one rozmiarami oraz wydajnością. Najmniejsze z urządzeń – wersja Mini, waży około 14 kilogramów. Sprzęt wyposażony jest w 2-kubitowy procesor, który pozwala na wykonanie 30 operacji na jednym bicie kwantowym. Cena urządzenia może zaskakiwać. Za najmniejszą, najsłabszą pod względem osiągów wersję trzeba zapłacić równowartość 35 000 złotych. SpinQ - Gameby.pl

Model Gemini jest większy, waży bowiem aż 44 kilo. Posiada taki sam procesor, jest jednak przystosowany do większego poboru mocy, cechuje się lepszą wydajnością. Jego cena to aż 190 000 złotych. Ostatni z komputerów – Traingulum, może popisać się lepszym, bo aż 3 -kubitowym procesorem. Sprzęt osiąga przez to niebotyczną wartość 250 tys. złotych.

SpinQ – Przyszłość komputerów kwantowych?

Firma podkreśla, że jej produkty powstały w celach edukacyjnych. Mają one we w miarę przystępny i łatwy sposób zaprezentować możliwości kwantowych komputerów. SpinQ - Gameby.pl

Eksperci w tej dziedzinie zaznaczają, że wynalazki chińskiej firmy raczej nie są przełomem, jeśli chodzi o komputery kwantowe. Wykorzystana w sprzęcie technologia jest o wiele za słaba, by wystarczać do prawdziwie wymagającego korzystania ze sprzętu przy rozwiązywaniu złożonych problemów. Istnieje nawet możliwość korzystania z usług online, które w dobry sposób potrafią imitować działanie komputera kwantowego, sprawiając, że zakup SpinQ nie wydaje się być sensowny. Produkt jak najbardziej jednak nadaje się do zamierzonych przez producenta celów edukacyjnych.

O redaktorze

Fan seriali, dobrej muzyki i dużych ilości kawy. Potrafi złapać się wielu rzeczy, jeśli akurat coś skradnie jego serce.

Wszystkie artykuły