timerPrzewidywany czas czytania to 4 minuty.

Tablety graficzne to zaawansowane technologicznie urządzenia, które do złudzenia przypominają zwykłe tablety. A jednak ich przeznaczenie jest zupełnie inne – podłączone do komputera i wyposażone w płaską powierzchnię roboczą, pozwalają na tworzenie różnego rodzaju grafik i przenoszenie ich na ekran komputera. Dzięki odpowiedniemu oprogramowaniu można uzyskać różnorodne efekty, zastępując rysikiem pędzel, ołówek, kredki, kredę czy farby. Jakie są rodzaje tabletów graficznych? Jaki tablet graficzny wybrać i jak dopasować jego parametry do swoich potrzeb?

Przeznaczenie tabletów graficznych

Wszystkie tablety graficzne zbudowane są bardzo podobnie – na urządzenie składa się obszar roboczy i rysik, a tworzony rysunek wyświetlany jest na ekranie monitora. Oczywistym jest więc, że tablet musi być połączony z komputerem lub laptopem – bezprzewodowo lub za pomocą kabla – choć, jak za chwilę się przekonasz, nie w każdym przypadku. Szeroki wybór tabletów graficznych sprawia, że niedoświadczony użytkownik może mieć problem z wyborem odpowiedniego modelu. Graficy i architekci używają modeli nierzadko kosztujących do kilkunastu tysięcy złotych, ale nie jest trudno znaleźć tani tablet graficzny do użytku nieprofesjonalnego. Jak wybrać, aby być zadowolonym?

Rodzaje tabletów graficznych

Tradycyjny tablet graficzny przypomina więc zwykły tablet, ale tylko z pozoru. Dostępne są w dwóch zasadniczych wariantach:

  • klasyczny tablet graficzny – składa się z podkładki, która jest powierzchnią roboczą oraz z rysika. Ruchy wykonywane rysikiem na podkładce są przenoszone na monitor z zachowaniem długości i grubości linii. Tego rodzaju tablety graficzne mogą być podłączone do komputera kablem lub przez Bluetooth. Do czego służy ten rodzaj tabletu graficznego? Do rysowania oczywiście – przeznaczony jest zarówno dla profesjonalistów, jak i początkujących;
  • tablet graficzny z wyświetlaczem LCD – wyposażone w ekran piórkowy, który wyświetla rysunek w czasie tworzenia go. Nie wymaga połączenia z ekranem ani laptopem. Tego rodzaju tablety określane są też jako tablety piórkowe.

Parametry tabletów graficznych – jak dopasować je do swoich potrzeb?

To, jak działa tablet graficzny, już wiemy. Teraz czas na omówienie parametrów, które decydują o ich przydatności, komforcie pracy i jakości tworzonych grafik. Jak wybrać najlepszy tablet graficzny dla siebie i nie przepłacić? Oto parametry, na które należy zwrócić uwagę.

Powierzchnia robocza tabletu graficznego i dokładność rysika

Wielkość powierzchni roboczej (to nie to samo co rozmiar tabletu) dostępna jest w sprzedaży w trzech formatach: A4, A5 iA6, A4 jest największy i przeznaczony dla użytkowników początkujących, natomiast najmniejszy format – A6 – używany jest przez grafików i innych specjalistów oczekujących wysokiej precyzji tworzonych rysunków. Poza tym istotna jest również rozdzielczość tabletu graficznego – im wyższa jest rozdzielczość, tym lepiej. Użytkownik początkujący i potrzebujący tabletu do tworzenia np. notatek, może zdecydować się na tablet o rozdzielczości ok. 2540 lpi. Osobom zajmującym się zawodowo tworzeniem rysunków czy projektów przyda się natomiast wysoka rozdzielczość – 5080 lpi.

tablet graficzny z rysikiem

Dokładnością rysika nazywamy zdolność dokładnego odwzorowania rysunku – im ta wierność jest wyższa, tym niższa wartość tego parametru. Dokładność na poziomie 0,5 – 0,25 mm jest naprawdę zadowalająca.

Próbkowanie i czułość nacisku

Rozdzielczość i dokładność to jednak nie wszystko. Kolejny aspekt, na który należy zwrócić uwagę wybierając między różnego rodzaju tabletami, to próbkowanie. Oznacza ono prędkość odczytu, czyli to, jak dobrze tablet radzi sobie z odwzorowaniem szybkich ruchów. Obecnie przeciętna wartość tego parametru wynosi ok 200 ppm – im jednak będzie wyższa, tym lepiej.

Czułość nacisku – rysując, wykorzystujemy różne poziomy nacisku na obszar roboczy. Dobry tablet graficzny potrafi nacisk ten odwzorować rysując odpowiedniej grubości linie na ekranie wyświetlacza lub (w przypadku modeli pozbawionych wyświetlacza) na monitorze.

Ile kosztuje tablet graficzny?

To oczywiście zależy od jego możliwości i wyposażenia. Znaczenie mają obszar roboczy i jego rozmiar, czy planujemy kupić tablet z wyświetlaczem czy zwykły, rozdzielczość, przyciski funkcyjne, wysokość odczytu i parametry, które omówione zostały wcześniej. Najtańsze modele tabletów kosztują zaledwie nieco ponad 100 zł. Ich rozdzielczość bywa zaskakująco wysoka, w tej cenie jest sporo modeli z 5080 lpi. Umożliwiają sprawne rysowanie i tworzenie notatek. Z łatwością podłączyć je można do laptopa lub PC.

Górna granica cen, które osiągają tablety, jest zawieszona bardzo wysoko – w granicach dwudziestu tys. złotych. Za tę kwotę otrzymujemy jednak mobilne studio graficzne i komputer w jednym, o doskonałej rozdzielczości, wyposażony w nowoczesny i wydajny procesor i system operacyjny. To nie sprzęt do zabawy, ale wielozadaniowe narzędzie do twórczej pracy, którego zadaniem jest na siebie zarabiać.

Podsumowanie

Tablet graficzny może służyć do wielu zadań, a w zależności od tego, co zamierzasz na nim tworzyć, na pewno znajdziesz model, który zaspokoi Twoje oczekiwania.