timerPrzewidywany czas czytania to 4 minuty.

Wcześniej Wam napisałem o mojej radości spowodowanej powrotem Milionerów (Uwaga! Pierwszy odcinek obejrzało 3,4 mln widzów). Dziś Wam spróbuje wyczerpująco napisać o moim ulubionym formacie rozrywkowym – Twoja Twarz Brzmi Znajomo. Uwielbiam go do tego stopnia, że chciałbym w tym show wziąć udział jako uczestnik. Skoro Pani Macademian Girl mogła szukać Agenta, to co mi stoi na przeszkodzie tego, bym był jak największe i najpopularniejsze gwiazdy muzyki rozrywkowej.

Twoja Twarz Brzmi Znajomo – Zaczęło się w Hiszpanii

Rok 2011 to początek formatu Tu cara me Suena, który zdobył milionową oglądalność, a myślę, że pomysłodawcy tego formatu toną w fortunie, gdyż licencję na ten format wykupiło ponad 30 państw.Z tego co widzę, to niewiele krajów zrezygnowało z emisji tego show. Sami Hiszpanie stworzyli 5 sezonów oraz dziecięce edycje tego programu.

Zasady gry Twoja Twarz Brzmi Znajomo

W programie uczestniczą znane osoby, które mają za zadanie wcielić się w lokalną lub światową gwiazdę piosenki, naśladując ją zarówno w śpiewie, jak i ruchu scenicznym, oraz odwzorowując jej wizerunek.

W każdym tygodniu uczestnicy wcielają się w inną gwiazdę, którą wcześniej wylosują. Może być to artysta zarówno młody, jak i starszy, a także płci przeciwnej czy zmarły.

Po wszystkich występach jury przyznaje punkty w oparciu o jak najdokładniejsze odwzorowanie przez uczestnika danego artysty. Dodatkowo także rywalizujące ze sobą gwiazdy przyznają sobie wzajemnie punkty. Wyniki są prezentowane w formie rankingu od najlepszej prezentacji wieczoru do najgorszej.

Na koniec każdego odcinka uczestnicy losują artystę, w którego wcielą się w następnym tygodniu. W przedostatnim odcinku cztery gwiazdy, które zgromadziły łącznie najwięcej punktów w ciągu poprzednich tygodni, awansują do finału. Po ostatecznej rywalizacji, gwiazda z największą ilością punktów otrzyma nagrodę pieniężną, którą będzie mogła przekazać na dowolnie wybrany przez siebie cel charytatywny.

Za co kocham ten format?

Kiedy słyszałem o planach polskiego Twoja Twarz Brzmi Znajomo, to nie byłem do niego zbytnio przekonany. Uważałem, że to będzie coś do pośmiania się, gdzie uczestnicy będą pokazywali do siebie dystans. Miałem takie wrażenie, że Polsat tym programem chce dać nam zamiennik innego świetnego konkursu muzycznego, jakim było „Jak oni śpiewają”. Na szczęście zostałem pozytywnie rozczarowany i pokochałem ten format od pierwszego występu :).

Pierwsze czym mnie kupiono, to PROFESJONALIZM. Każda minuta tego formatu jest przemyślana i przygotowana na tip-top. Widać, że ten program szanuje widza i żadnego odwalsizmu nie uprawia. Trenerzy w tym programie potrafią wydusić z uczestników siódme poty tylko po to, by przykładowo znaleźć w wokalu Kasi Skrzyneckiej Louisa Armstronga.

Największe ukłony kieruję także do charakteryzatorów i stylistów, którzy czasami dokonują niemożliwego. Przeglądając zagraniczne edycje tego programu, to uważam, że my z charakteryzacją radzimy sobie najlepiej. Oczywiście nie wszystko im się udaje, ale ja też bym nie potrafił z Pawła Tucholskiego zrobić Alicję Majewską 😀 (Magda Gessler wtedy im wyszła z tego co pamiętam).

Mechanika tej zabawy jest bardzo dobra. Na początku mamy ponad godzinny konkurs wokalny, który czasami wygląda jak parodia talent show, a czasami jak dobry teledysk, potem jurorzy przydzielają punkty, a na końcu, gdy zwycięzca jest ogłoszony dostajemy deser w postaci losowanka, które służy temu, by być głodnym kolejnego odcinka… Taka złośliwość twórców.

Najważniejsze, za co kocham TTBZ, to ATMOSFERA. Tu nie ma kapryśnych jurorów, którzy słyną z jazdy po uczestniku, Tu nie ma głosowania SMS, podkładania świni jeden drugiemu, a co najważniejsze: Nikogo się tu nie eliminuje. Może ten show nieco przypominać kółeczko wzajemnej adoracji, ale ja uwielbiam tą całą rodzinną atmosferę tego konkursu.

Moje TOP 5 polskiej edycji Twoja Twarz Brzmi Znajomo

5. Monika Dryl Jako Susan Boyle

4. Aleksandra Szwed jako Dawid Podsiadło

3. Matt Jakubiec jako Steven Tyler

2. Jerzy Grzechnik Jako Andrea Bocelli

1. Katarzyna Skrzynecka jako Louis Armstrong

… i top 3 ze świata

3. Lisa Rinna jako Britney Spears

2. Angy jako Freddie Mercury

1. Ruth Lorenzo jako Celine Dion

Na koniec

Chciałbym podziękować każdemu, kto dał mi kopa do działania i miłe słowa dotyczące artykułu o Milionerach. To dzięki wam piszę o moich ulubionych światowych formatach rozrywkowych. Obiecuję, że to będzie oprócz recenzji gier planszowych oraz wilczych gadek coś, co znajdzie się w moim blogerskim grafiku :). Aż chciało by się być uczestnikiem czegoś tak profesjonalnego i tak dobrego 🙂

O redaktorze

Miłośnik gier planszowych, który czasami zmienia się w animatora, czasami w recenzenta, a od niedawna pokazuje swoje Jokerowe oblicze.

Wszystkie artykuły