timerPrzewidywany czas czytania to 4 minuty.

W internecie istnieje wiele porównań najpopularniejszych konsol pod względem technicznym. Oceniane w nich są osiągi poszczególnych sprzętów, a zwłaszcza to, jak sprawiają się podczas rozgrywki. Jest to jednak dosyć problematyczna sprawa, ponieważ najważniejsze propozycje na rynku są pod tym względem bardzo podobne.

Być może osoby zainteresowane technologią są przekonane o wyższości jakiejś konsoli, ale dla zwykłego niedzielnego gracza, nie ma między nimi w tej kwestii wielu różnic. Właśnie z tej perspektywy postaram się odpowiedzieć na ważne pytanie – na której konsoli grać?

Na której konsoli grać? – Poważne starcie

Należy powiedzieć, że obecnie rynek dominują 3 konsole – PlayStation 4, Xbox i Nintendo Switch. Każda osoba stająca przed wyborem nowego lub pierwszego sprzętu do gry zastanawia się, czy podjęty przez nią wybór jest na pewno tym najlepszym.

Xbox – Zielone znaczy dobre?

Zacznijmy od Xbox’a. Od zawsze wydawało mi się, że Xbox w Polsce, jest mniej lubiany niż chociażby Ps4. Nie zmienia to jednak faktu, że konsola ma grupę swoich wiernych fanów, którzy są zadowoleni z tego na czym grają. Ogromną zaletą konsoli jest z pewnością to, że na rynek wciąż wypuszczane są nowe, udoskonalone wersje Xbox’a. Do tego różnią się one ceną i osiągami, więc pozwala to konsumentowi wybrać odpowiedni wariant dla siebie.

Wydaje mi się jednak, że mimo, iż na Xbox’ie odpalimy najnowsze gry, to jednak przegrywa on rywalizację z Playstation. Nie przez samą specjalizację sprzętu, ale przez marketing Microsoftu. Firmie jest wciąż daleko do tego, co potrafi zrobić Sony.

Na której konsoli grać - Gameby.pl

Playstation 4 – Po prostu świetna konsola

Czym w takim razie wyróżnia się Ps4, skoro jak już mówiłem, pod względem osiągów konsole bardzo się nie różnią. Pokuszę się o stwierdzenie, że Sony wygrało pojedynek dzięki działaniom marketingowym. Firma przez lata utwierdzała konsumentów w przekonaniu, że ich produkt jest tym czego potrzebują. Właśnie przez to więcej osób decydowało się na zakup konsoli.

Warto zauważyć, że takie zagranie wciąż owocuje nawet teraz. Jeżeli chcemy grać ze znajomymi online, najczęściej musimy robić to na tej samej platformie. Do tego tak prozaiczne sprawy jak pożyczenie od kogoś jakiegoś tytułu, staje się o wiele prostsze. Playstation 4 może pochwalić się również dużą liczbą tytułów ekskluzywnych. Oczywiście, takowe pojawiają się również na Xbox’ie. Nie można jednak porównywać ich do chociażby serii Uncharted, która to dostępna jest  jedynie na Ps4.

Na której konsoli grać - Gameby.pl

Nintendo Switch – Nowa alternatywa

Choć jest już na rynku od kilku lat, to dla mnie Nintendo Switch wciąż stanowi coś świeżego, pewnego rodzaju alternatywę dla standardowego grania. Według mnie konsola może najbardziej podobać się prostym, niedzielnym graczom, którzy nie oczekują zbytnio wygórowanych udogodnień. Wystarczy im to, że sprzęt mogą swobodnie zabrać ze sobą w podróż lub rozkoszować się rozgrywką na kanapie w wygodnej dla siebie pozycji.

Opcja podzielenia kontrolera między siebie i znajomego również jest świetna. To wręcz niesamowite, że w gry, na które kilka lat temu nie mógł sobie pozwolić mój ówczesny komputer, można spokojnie zagrać na Nintendo Switch. Jedyną wadą może być mała pula tytułów, jednak jest ona wciąż stopniowo zwiększana.

Na której konsoli grać - Gameby.pl

Na której konsoli grać – Co w końcu najlepsze?

Różni gracze mają różne preferencje. Ważne to wybrać sprzęt, którego zakupu nie będziecie żałować, oraz który spełni wasze oczekiwania. Trzymajcie się i niezależnie od tego, której konsoli używacie, ogrywajcie swoje ulubione tytuły.

Artykuł powstał we współpracy z Ceneo

O redaktorze

Miłośnik seriali, muzyki alternatywnej i ciepłych napojów. Zapalony podróżnik. Na co dzień przeciętny chłopak z Warszawy. Potrafi zmienić zainteresowania o 180 stopni w ciągu miesiąca. Recenzent seriali w GameBy.pl. Początkujący w pracy redakcyjnej, lecz ambitny i chętny do działania.

Wszystkie artykuły