timerPrzewidywany czas czytania to 4 minuty.

Wszystkie jasne miejsca to długo wyczekiwana produkcja Netflixa zrobiona na podstawie książki o tym samym tytule autorstwa Jennifer Niven. Z racji, że była bardzo promowana przez wytwórnię oraz wiernych fanów papierowej wersji, skusiłam się, obejrzałam całość i podsumowując – nie żałuję.

Czego możesz się spodziewać?

Film opowiada historię dwójki młodych nastolatków, Violet i Finchu, którzy będąc na początku w dwóch zupełnie różnych środowiskach, znajdują ze sobą nić porozumienia.

Violet Markey żyje przeszłością i odlicza dni do zakończenia szkoły. Marzy o ucieczce z małego miasteczka w Indianie i od rozpaczy po śmierci siostry.
Theodore Finch codziennie rozmyśla nad różnymi sposobami pozbawienia się życia, a jednocześnie nieustannie szuka czegoś, co pozwoliłoby mu pozostać na tym świecie.
Wszystkie jasne miejsca - GameBy.pl

Film zaczyna się sceną, kiedy to Finch spotyka Violet stojącą na skraju mostu, gotową skoczyć w dół, a tym samym popełniając samobójstwo. Ich znajomość zaczyna wtedy kwitnąć.

Los tej dwójki krzyżuje się po raz drugi na zajęciach z geografii Stanów Zjednoczonych. Są zmuszeni wykonać projekt polegający na odwiedzeniu „cudów” stanu Indiana. Jak się okazuję wyprawa ta zmieniła się w coś więcej niż zwykłą wycieczkę krajoznawczą. Ruszają – jak to określa Finch – tam, gdzie poprowadzi ich droga: w miejsca maleńkie, dziwaczne, piękne, brzydkie i zaskakujące. Zupełnie jak życie.

Wkrótce tylko przy Violet Finch może być sobą – śmiałym, zabawnym chłopakiem, który wcale nie jest takim wariatem, za jakiego go uważają. I tylko przy Finchu Violet zapomina o odliczaniu dni, a naprawdę zaczyna je przeżywać. Uczy się żyć od chłopaka, który pragnie umrzeć.

Wszystkie jasne miejsca - GameBy.pl

Problematyka

Fabuła być może brzmi jak typowe teen drama o nastoletniej miłości. Jednak Wszystkie jasne miejsca jest czymś znacznie więcej – produkcja podnosi problem depresji wśród młodych ludzi i co najważniejsze, robi to w bardzo poważny i subtelny jednocześnie sposób.
To opowieść dla młodzieży o miłości, ale nie takiej szablonowej, tylko niezwykle trudnej, bo naznaczonej zmaganiem z chorobą duszy.  To także opowieść dla dorosłych – o tym, że zarówno dzieci, jak i nastolatki borykają się z problemami wewnętrznymi, które doprowadzić mogą do tragedii.
Przez dużą część filmu można powiedzieć, że nie do końca wiadomo, kto komu ratuje życie.
Warto również wspomnieć, jak umiejętnie w tło zostały wplecione wątki bulimii, cierpienia po stracie bliskiej osoby, przemocy, agresji, zaburzeń psychicznych, czy wykluczenia ze społeczeństwa. Twórcy filmu podchodzą jednak do tematu problemów psychicznych ze zbyt dużą ostrożnością. W produkcji znajdziemy niewiele scen kiedy ukazane jest, jak te zaburzenia wpływają na życie codzienne bohaterów, a tym bardziej ich funkcjonowanie w dzisiejszym świecie.
Wszystkie jasne miejsca - GameBy.pl

A jak to wygląda od strony technicznej?

Film na podstawie powieści Jennifer Niven to jedna z tych produkcji, które wzbudzą w czytelniku całe spektrum uczuć. Nie brakuje w niej wydarzeń budzących radość czy nadzieję. Akcja filmu rozwija się bardzo powoli,  ostrożnie. Scenariusz jest dobry, a genialny soundtrack spowodował, że niejednokrotnie uroniłam przy produkcji łezkę

Niestandardowe podejście twórców oraz mimo że niezbyt zaskakująca, ale ciekawa fabuła robią swoje. Charaktery i szczególne cechy postaci, czynią całą produkcję wyjątkową. Ponadto fakt zbudowania historii wśród nastolatków dodaje całości pewnej lekkości i beztroski, a także nadziei.

Podsumowanie – Czym są wszystkie jasne miejsca?

Wszystkie jasne miejsca poruszyły w swojej fabule naprawdę trudne tematy – śmierć, akceptacja utraty bliskiej osoby, samobójstwo. To problemy, o których trzeba mówić, by je zrozumieć, by móc zauważyć niepokojące sygnały, by umieć sobie poradzić z mrokiem wydzierającym duszę i wreszcie, by zrozumieć, że także środowisko może przyczynić się do tragedii.
Wszystkie jasne miejsca - GameBy.pl
Morał z filmu jest przede wszystkim taki, że zawsze w naszym życiu pojawiają się osoby które cierpią i w tym cierpieniu pomagają innym. Są to z reguły ludzie wartościowi, często z pozoru szczęśliwi lub kryjący swój ból. Trzeba pamiętać, że im też ktoś musi często zaoferować pomoc, by i oni mogli dalej świecić.
Wszystkie jasne miejsca to jedna z tych produkcji, które pozwalają widzowi przeżyć bardzo wiele emocji. To film, który daje radość i smutek. Wzbudza nadzieję i rozdziera serce. Polecam go z całego serca, zwłaszcza nastolatkom, i liczę na to, że każdy z was ma swoje jasne miejsce w świecie lub osobę która takim miejscem może być.
Wszystkie jasne miejsca - GameBy.pl

Obejrzyj w serwisie Netflix!

O redaktorze

Miłośniczka niemal wszystkich seriali i filmów, niezależnie od gatunku. Poza Netflixem uwielbia także muzykę, chodzenie na koncerty, czy relaksowanie się na kanapie w domu.

Wszystkie artykuły