timerPrzewidywany czas czytania to 4 minuty.

Technologia wokół kryptowalut nieustannie się rozwija. Stąd kiedy pojawia się hasło „bitcoin” tuż obok pojawia się „technologia rozszerzonego rejestru”. Czym jest i do czego służy?

Jak działa technologia rozproszonego rejestru?

Technologia rozszerzonego rejestru dla ludzi zielonych, może stanowić zagadkę. Jednak kiedy ta sama osoba usłyszy nazwę blockchain, wtedy coś zatrybi w jego głowie. Czym zatem jest blockchain? Jest to rodzaj technologii rozszerzonego rejestru. Jest ona wykorzystywana w głównej mierze do transakcji. Wszystkie transakcje grupowane są w bloki a następnie trafiają do sieci współdzielonej, gdzie są przechowywane. Stąd można śmiało powiedzieć, że jest to bezpieczne rozwiązanie. Wykorzystywana sieć jest trudna do zhakowania. Co więcej, uprawniona osoba ma wgląd w historię oraz może zweryfikować wszystkie dokonane zmiany. Warto dodać, że wszystkie zarejestrowane transakcje są kopiowane. Dzięki temu, mamy większą pewność, że nie stracimy żadnych danych.

Kryptowaluty - GameBy.plKryptowaluty - GameBy.plRynek kryptowalut - Gameby.pl

Gdzie spotkamy technologię rozproszonego rejestru?

Oczywiście takie rozwiązanie bardzo szybko przyjęło się jeśli chodzi o bitcoina. Wszelkie transakcje związane z kryptowalutą mogły przebiegać w bezpieczny sposób. Jednocześnie sama technologia zaczęła przenikać do innych stref, niekoniecznie związanych z wirtualną walutą. Blockchain znalazł również zastosowanie w miejscach głównie związanych z finansami a także tam gdzie potrzebne są bazy danych.
Warto wspomnieć, że technologia rozszerzonego rejestru jest rozpatrywana pod względem zmian jakie może przynieść w przyszłości. Dobrym przykładem jest branża medyczna.

Jezus Coin KryptowalutaKtóre kryptowaluty kupićKtóre kryptowaluty kupićRynek kryptowalut - Gameby.pl

Wykorzystanie technologii rozszerzonego rejestru ułatwi wiele procesów. Wszelkiego rodzaju dane pacjenta będą znajdować się w jednym miejscu. Wyeliminowane zostanie zagrożenie fałszownia dokumentów a szkody wyrządzone przez złośliwe oprogramowanie zostaną zminimalizowane.

Świat idzie do przodu i to już tylko kwestia czasu kiedy tego typu rozwiązania znajdziemy niemal wszędzie. Nie można wykluczyć również scenariusza, gdzie technologia tego kalibru pozostanie tam gdzie sprawdza się najlepiej.

O redaktorze

Na co dzień student. Prywatnie zapalony gracz, lubiący pisać i przelewać myśli na papier. Pole zainteresowań rozciągnięte od nowych technologii, poprzez film, kończąc na książkach oraz japońskiej animacji.

Wszystkie artykuły