timerPrzewidywany czas czytania to 3 minuty.

DeFi jest skrótem oznaczającym zdecentralizowane finanse. Jest to pojęcie niezwykle istotne do zrozumienia dla wszystkich, którzy zaczynają swoją przygodę na rynku kryptowalut. Jest tak dlatego, że DeFi niejako zrewolucjonizowało całą branżę krypto oraz pozwoliło na jej rozwój. Pojawiają się głosy osób twierdzących, że będzie to najchętniej rozwijany obszar, jeśli chodzi o kryptowaluty w 2022 roku. Nawet jeżeli nie jesteście czynnymi uczestnikami rynku, warto wiedzieć jak najwięcej o czymś, co właśnie wywiera na niego ogromny wpływ.

DeFi bez tajemnic

Nazwa DeFi odnosi się do usług, które opierają się na technologii blockchain. Charakteryzuje je to, że pozwalają na wykonywanie takich samych operacji finansowych, jak na przykład banki. Co ważne, użytkownikowi zostaje zapewniona anonimowość. Operacja odbywa się również bez udziału osób trzecich. Technologia działa na zasadzie peer-to-peer, cała transakcja odbywa się między dwoma osobami.

Dzięki zdecentralizowanym finansom można więc handlować kryptowalutami, brać i udzielać pożyczki, kupować instrumenty finansowe. Wszystko to bez nadzoru wielkich instytucji. Zaletą systemu jest również to, że transakcje odbywają się relatywnie szybko. Nie muszą one czekać na żadne kontrole, zatwierdzenia itp. DeFi - Gameby.pl

DeFi pozwala także na działania, które nie są zgodne z prawem. Anonimowość użytkowników oraz brak kontroli powoduje, że technologia może być wykorzystywana do np. finansowania przestępczości. Poruszając się w tym świecie trzeba mieć się na baczności.

DeFi – Zagrożenia z nim związane

Trzeba pamiętać, że nie wszystko jest takie piękne, jak wydaje się na pierwszy rzut oka. Przez brak organów kontrolujących to co się dzieje, nie ma możliwości odwołania się, kiedy coś w systemie nie zadziała prawidłowo. DeFi jest stosunkowo młodą technologią, dlatego może znaleźć się wiele rzeczy do dopracowania. Prowadząc transakcje jesteśmy również narażeni na wszelkie wykorzystania.

DeFi - Gameby.pl

Wadą DeFi może być również opłata, tzw. gas fee, którą uiszcza się, aby transakcja mogła dojść do skutku. Jej wysokość bardzo często lubi się zmieniać, ponadto wykonując wiele operacji, będziemy zmuszeni pozbyć się sporej sumy.

Mimo to, nie warto wątpić w DeFi. To rozwiązanie, które potrzebuje jeszcze czasu, aby odpowiednio się rozwinąć.

O redaktorze

Fan seriali, dobrej muzyki i dużych ilości kawy. Potrafi złapać się wielu rzeczy, jeśli akurat coś skradnie jego serce.

Wszystkie artykuły