timerPrzewidywany czas czytania to 3 minuty.

Zapewne wielu z was mogłaby w „Mam talent” pochwalić się umiejętnością trafnego wyliczenia 30 sekund i wzruszyć tym Małgorzatę Foremniak. Ciekawe czy ta sztuczka by Wam się udała, gdybyście odliczając 30 sekund wymieniali pseudonimy Youtuberów? Zapewne złoty guzik byście otrzymali, gdybyście odliczyli perfekcyjnie 30 sekund, wymieniając pseudonimy youtuberów w kolejności literowej RSTLNE. Potrenować tę sztuczkę możecie grając w nowość wydawnictwa Granna, czyli grę Tempo.

Tempo - GameBy.pl

Ostrzegam! Recenzja będzie szczera, ponieważ tę grę wygrałem w lubelskim radiu Centrum. Po Tempo musiałem przejechać się aż do Lublina (mój organizm nie lubi środków lokomocji ? ), by odebrać tę grę osobiście.

Zasady gry w Tempo

Po złożeniu planszy i umieszczeniu kart oraz ustalenia poziomu trudności gry, każdy z uczestników otrzymuje pionek i podkładkę pod niego. Dodatkowym prezentem dla graczy jest JOKER. Oczywiście wybieramy pierwszego gracza dowolnym systemem, a wszystkie pionki umieszczamy na belce startowej.

Rywale wybierają kategorie, z której gracz aktywny ma być przeegzaminowany. Po odczytaniu hasła np. „Gry planszowe”, jeden z uczestników przewraca 30 sekundową klepsydrę i umieszcza ją za parawanem. Gracz aktywny musi w tym czasie udzielić jak największej ilości poprawnych odpowiedzi i zatrzymać czas. Jako poprawna odpowiedź zalicza się nazwy, które zgadzają się z wybraną kategorią i rozpoczynają się na literę umieszczona przed pionkiem uczestnika.

Tempo - GameBy.pl

Po zatrzymaniu gry przez uczestnika natychmiastowo odkrywana jest klepsydra i runda jest zaliczana, kiedy proszek w klepsydrze się nadal sypie. Sukces pozwala rozpocząć kolejna rundę od miejsca zatrzymania gry (poprzez ułożenie podkładki pionka), porażka natomiast cofa pionek do ostatniego „Zatrzymanego” pola, czyli miejsca, z którego zaczynał swoja turę.

Wyżej wspomniany JOKER jest jednorazowy, ale także wielofunkcyjny. Autorzy pozwalają nam na użycie jednej z 3 funkcji (przeskoczenie litery, zmiana kategorii, pomoc drużynie). Wygrywa gracz, który jako pierwszy wykona pełne okrążenie.

Tempo - GameBy.pl

Oszaleli.

Co do walorów estetycznych, to moim zdaniem pudełko jest nieco za szerokie, lecz zawartość pudełka ma wiele plusów. Pierwszym z nich jest puzzlowa plansza, którą można złożyć wedle własnego widzimisię. Nie podoba ci się układ liter na planszy? Wystarczy, że przewrócisz puzzla na drugą stronę i masz całkiem inną plansze. Jakość materiałów to szkolne 5.

Kocham quizy i wszelkie zabawy sprawdzające wiedzę. Gra „Tempo” to szalony quiz z dużą bazą kategorii napisanych na karteczkach (małych kartach). W tej grze trzeba być silnie skoncentrowanym i rozsądnym uczestnikiem, ponieważ Twoimi zadaniami w tej zabawie są udzielanie poprawnych odpowiedzi, pilnowanie alfabetu dyktowanego przez tor, pilnowanie tych 30 sekund. Całe wariactwo tej gry polega na tym, że te wszystkie zadania należy wykonać JEDNOCZEŚNIE (ja nawet chodzić i myśleć nie potrafię czasami, a co dopiero taki natłok zadań 😀 ).

Masz czasami kategorię, w której nie masz zbytnio wiedzy i zatrzymujesz grę po max. 2 krokach. Możesz także trafić na swoja ulubioną kategorię, lecz twoje przemądrzalstwo może trwać ponad 30 sekund i cała twoja wiedza poszła na marne. Stoisz tam, gdzie stałeś. To pilnowanie się z czasem, przy jednoczesnym wymienianiu nazw stolic jest po pierwsze szalone, a po drugie dekoncentrujące. Ja mam, spory ubaw z tą grą i świetnie się przy niej bawię.

Oczywiście Granna, czyli wydawnictwo gier rodzinnych, nie zapomniało o najmłodszych, ponieważ dało talię kart dla najmłodszych i za to wielki plus dla autorów. Juniorom ta gra się bardzo podoba i często muszę ją rewanżować. Dzięki Granno, że ta gra nie nudzi.

Meta

Nie żałuję tej wycieczki po swoją nagrodę, ponieważ ta gra jest szalona, dostarcza wielu zaskoczeń, satysfakcji, ale i rozczarowań także. Setki kategorii, dziesiątki układów plansz i te niewidoczne dla nas 30 sekund w klepsydrze. Ci, co tę grę stworzyli, zwariowali. Granna, która grę wydała, zwariowała jeszcze bardziej. Tylko, że ja takie wariactwa kocham, bo kocham takie nietypowe gry. To jest idealna, nieco mózgożerna gra na imprezy. NA TAKIE GRY IMPREZOWE CZEKAM! Ja jestem zachwycony.

Życzymy Miłego Grania!
[wp-review]
O redaktorze

Miłośnik gier planszowych, który czasami zmienia się w animatora, czasami w recenzenta, a od niedawna pokazuje swoje Jokerowe oblicze.

Wszystkie artykuły