timerPrzewidywany czas czytania to 4 minuty.

W pierwszym sezonie dowiadujemy się, co skłoniło Hanne Baker do tak radykalnego czynu, jakim jest samobójstwo. Kasety stworzone przez nią, trafiają do jej „oprawców”. Prawda wyszła na jaw, ale Hanny już nie ma. Na niektórych osobach nie zrobiło to wrażenia, zaś u innych obudziło się poczucie winy.

Serial ukazuje realne problemy nastolatków, pokazuje jak ogromny wpływ na decyzje młodzieży ma szkoła, a zwłaszcza jej „podopieczni”. Widzimy, jak wiele spraw zostaje zatajonych przed nauczycielami, bliskimi, a nawet samymi rodzicami, którzy nie widzą cierpienia swojego dziecka.

13 Powodów - Sezon 2 - GameBy.pl

Pierwszy sezon ukazał wszystko tak, aby wciągnąć odbiorcę i trzymać w napięciu do ostatniego odcinka, a sama historia nie jest stworzona tylko i wyłącznie dla młodzieży. Serial mówi „hej mamo, tato, zainteresujcie się mną — swoim dzieckiem”.

Drugi sezon wychodzi poza książkę Jaya Ashera. To kontynuacja losów bohaterów, lecz według mnie zostało to stworzone na siłę. Wulgaryzmy, jako ukazanie emocji, zostały aż przerysowane. Wszystko, co trzeba było powiedzieć, zostało zawarte w pierwszym sezonie.

W kontynuacji dowiadujemy się większej ilości szczegółów, osoby wymienione na taśmach nie otrzymują pomocy, jakiej by potrzebowały, w szczególności dotkliwie przechodzi to Cley (Dylan Minnette), jego zachowanie kompletnie różni się od zachowania osoby, którą poznajemy na samym początku serialu.

13 Powodów - Sezon 2 - GameBy.pl

W kontynuacji głównym, a raczej najważniejszym, miejscem akcji jest sąd. Rodzice Hanny Baker oskarżają szkołę, a na świadków powołują znajomych Hanny, którzy pokazują, jak z ich własnej perspektywy wyglądała znajomość z dziewczyną. Zachowanie dyrektora szkoły ukazuje, jak mało istotne są dla niego problemy uczniów.

Przez ogromną pogoń za pieniędzmi, zostaje niewiele czasu dla dziecka. „13 Powodów” pokazuje, jak bardzo czas z bliskimi jest ważny i potrzebny dla dorastającego, młodego człowieka i jak dzieciom potrzeba uwagi i pomocy ze strony rodziny. Zauważamy, jak kontakt nastolatka ze znajomymi jest istotny. To oni w dużej mierze kształtują osobowość i charakter, oni sprawiają, jakimi ludźmi staniemy się w przyszłości. Większym zaufaniem darzymy ich niż własnych rodziców.

13 Powodów - Sezon 2 - GameBy.pl

13 Powodów ukazuje prawdziwie: problemy z narkotykami, gwałt, zastraszanie i wiele więcej. Wszystko to, na co narażony jest w dzisiejszych czasach młody człowiek. Mimo wszystko, ostatni odcinek drugiego sezonu był nadmiernie przesycony brutalnością. Rozumiem, że silne wrażenia w danym odcinku budzą odbiorcę, lecz scena w 13. odcinku, w szkolnej toalecie, była według mnie nadmiernie drastyczna. Czy aby na pewno dany przekrój wiekowy jest odpowiedni?

Tak jak pierwszy sezon trzymał w napięciu, tak w drugim ciężko było dotrwać do połowy. Dopiero po niej mogę powiedzieć, że zaczyna się akcja godna uwagi. Ciekawe co będzie dalej, nie wątpię, że powstanie 3. sezon. Twórcy tak zakończyli ten, aby spokojnie rozpocząć kolejny. Lecz czego się spodziewać? Według mnie temat samobójstwa został doszczętnie wykorzystany. Samą ocenę serialu pozostawiam Wam.

Nasza Ocena
 • 7/10
  Fabuła - 7/10
 • 9/10
  Aktorzy - 9/10
 • 8/10
  Muzyka - 8/10
 • 6/10
  Pomysł - 6/10
 • 7/10
  Wykonanie - 7/10
7.4/10

Obejrzyj w serwisie Netflix!

O redaktorze

Z zawodu koordynator prac. Pasjonatka szkiców i malarstwa. Miłośniczka dobrych książek i seriali o różnorakiej tematyce.

Wszystkie artykuły