timerPrzewidywany czas czytania to 8 minut.

Black Mirror to jedna z najbardziej kultowych marek spod skrzydeł Netflixa. Ta brytyjska produkcja, którą trudno określić serialem, podbiła serca widzów na całym świecie. Mocno daje do myślenia, wprawia widza w zakłopotanie, a niektóre wątki szokują tak bardzo, że siedzą nam w głowie nawet kilka dni po seansie.

W każdym z odcinków mamy unikatowy, stworzony z wielką starannością o szczegóły świat. Stopień skomplikowania niektórych epizodów jest po prostu nie do opisania, szczególnie „Bandersnatch”. Jednak twórcy zadbali, aby w każdym odcinku pojawiały się smaczki łączące całą serię. Dzisiaj przedstawię Wam te z 5. sezonu! Uwaga na spojlery.

Easter Eggs Black Mirror 5

Striking Vipers

Zacznijmy od pierwszego odcinka, gdzie dwóch przyjaciół z młodości, łączy ponownie pewna specyficzna więź. Jest to ściśle związane z grą komputerową, w którą grali 12 lat wcześniej i jej VRowym remake’iem.

Kiedy Karl daje Danny’emu kopię Striking Vipers X na swoje urodziny, w lewym górnym rogu pudełka widać, że gra została stworzona przez SaitoGemu. Firma ta zajmuje się produkcją gier wideo, a prowadzona jest przez legendarnego Shou Saito. Jest to ewidentne nawiązanie do epizodu „Wersja próbna” z trzeciego sezonu.

Kilka chwil po wyjęciu gry, Karl każe wyciągnąć przyjacielowi kolejną paczuszkę, tym razem z dodatkiem VR. Widzimy na niej całkiem wyraźnie logo firmy TCKR. To samo przedsiębiorstwo, które stworzyło wirtualną rzeczywistość w odcinku „San Junipero”, również z trzeciego sezonu.

Może mieć to również związek z firmą gamedevowom z „Bandersnatcha”, która nazywała się TuckerSoft. Podobieństwo jest widoczne gołym okiem.

Smithereens

Kolejny genialny odcinek tego sezonu. Cała akcja dzieje się wokół tytułowej firmy, która wiedzie prym w branży mediów społecznościowych. Jest to swoiste połączenie Facebooka, Twittera i Instagrama, jednak oficjalnie twórcy zapewniają, że nie wzorowali się na żadnej z tych firm.

Aczkolwiek prezes Smithereen bardzo kojarzy mi się z Jackiem Dorseyem, CEO Twittera. Co ciekawe, zarówno prawdziwa postać, jak i serialowy bohater wybrali się na 10-dniowy detoks od technologi.

Zaskakujące jest również to, że akcja dzieje się w Londynie w roku 2018, czyli właściwie rok przed premierą 5. sezonu. Zazwyczaj serial bazował na niedalekiej, bliżej nieokreślonej przyszłości. Jednak ten zabieg może sugerować to, jaki wpływ technologia ma na nas już teraz. Sam odcinek też nie jest zbyt nierealistycznym scenariuszem. Technologia w nim przedstawiona jest w pełni dostępna w naszym świecie.

Przejdźmy jednak do właściwych Easter Eggów. W rzeczywistości ukryte smaczki „Smithereens” zaczęły się przed 5. sezonem. W „Bandersnatchu” możliwe było do wyboru zakończenie, które zawiera pasek telewizji informacyjnej z nagłówkami, które dotyczą innych odcinków. W grudniu 2018 tekst „Senate Committee Grills Smithereen CEO Billy Bauer Over Russian Bots” nic dla nas nie znaczył, jednak teraz wszystko stało się jasne. Gdyby ktoś nie oglądał, Billy Bauer to wspomniany przeze mnie wcześniej CEO Smithereen.

Kolejną niespodzianką w tym odcinku jest mapa Londynu, którą widzimy w uberopodobnej aplikacji głównego protagonisty. Widzimy na niej różne lokalizacje, których nazwy inspirowane są poprzednimi odcinkami. Sami spójrzcie ⬇️

Masę Easter Eggów też znajdziemy w samym biurze Smithereen, gdzie znajduje się ekran z trendującymi hasztagami. Są to #SaituGemuAnnouncement („Wersja próbna”), SaitoXNetflix („Wersja próbna” i prawdopodobnie „Bandersnatch”), #AshleyOWembley („Rachel, Jack i Ashley Too”), #Tucker („Bandersnatch”), #StJuniperStrike („Czarne muzeum” i „San Junipero”) oraz dwa trendy tematy dotyczące premiera Callowa z odcinka „Hymn państwowy”.

Kiedy przedstawicielka londyńskiego biura Smithereen zmuszona jest zadzwonić do Stanów Zjednoczonych i COO Penelopy Wu, widzimy jej listę kontaktów wraz ze znajomymi nazwiskami. Znajdziemy tam Michaela Callowa i Carltona Blooma („Hymn państwowy”), Naomi Blestow („Na łeb na szyję”), Nate Packera i Dudaniego („USS Callister”), Nisha i Claytona Leigha („Czarne muzeum”), Blue Coulson („Znienawidzeni”) i dr. Petera Dawson („Czarne muzeum”).

Kiedy Smithereen próbuje dowiedzieć się, jak negocjować z Chrisem, przeglądają jego stary profil na tym portalu. Znajdziemy tam post, który brzmi: „Które z nowych konsol SaitoGemu powinienem dostać?” – kolejne nawiązanie do „Wersji próbnej” oczywiście.

W biurze Smithereen wyświetlona zostaje też chmura tagów najczęściej używanych przez Chrisa. Znajdziemy tam hasła takie jak Victoria Skillane („Biały niedźwiedź”), Space Fleet („USS Callister”), Fences Pizza („Krokodyl”) i Michael Callow („Hymn państwowy”).

Kończąc wątek tego odcinka, policja w mieszkaniu Chrisa znajduje pudełka po pizzy Fence’s. Ich autonomiczny pojazd był jednym z pobocznych bohaterów odcinka „Krokodyl”, a sama pizzeria przewijała się też w „USS Callister”.

Rachel, Jack i Ashley Too

Główna bohaterka Rachel chodzi do Ritman High School. Jest to wyraźnie nawiązanie do Colina Ritmana, głównego bohatera „Bandersnatcha”.

Mamy tu również powiązanie z poprzednim odcinkiem, gdy ciocia Ashley sprawdza Smithereena zaraz po jej występie. Co warto zauważyć, chwilę wcześniej mówi, że wybrała zdjęcie na Instagrama. Czyli te dwie sieci społecznościowe istnieją tutaj równolegle.

Dużo zaczyna się dziać, gdy gwiazda grana przez Miley Cirus zapada w śpiączkę do szpitala. Do tego samego szpitala, który znamy z odcinka „Czarne muzeum” oraz po części do samego odcinka „San Junipero” – mianowicie St. Juniper’s ICU.

Podczas gdy telewizja relacjonuje straszne wydarzenia, na pasku przewija się tytuł związany z odcinkiem „Krokodyl”: „Architect Arrested on Multiple Murder Charges.”. Następnie widzimy „Narrative Creator Still Missing” („Bandersnatch”), „SaitoGemu Shares Jump on Striking Vipers Release” („Wersja próbna” i „Striking Vipers”) oraz „Museum Owner’s Body Found in Smoking Ruins” („Czarne muzeum”).

Sama prezenterka opowiada o premierze serialu o nazwie „Sea of Tranquility”, który po raz pierwszy pojawił się w „Hymnie państwowym”, a jego fanów i cosplayerów widzieliśmy w „Na łeb na szyję”.

Wisienką na torcie jest autorskie wykonanie przez Miley Cirus piosenki „Anyone Who Knows What Love Is (Will Understand)”, którą wcześniej słyszeliśmy w „Piętnaście milionów”, „Białe święta”, „Ludzie przeciw ogniowi” oraz „Krokodyl ”.

To już wszystkie Easter Eggs ode mnie. Mam nadzieję, że ten artykuł zaspokoił Waszą ciekawość. Jeżeli znaleźliście w tych kilku odcinkach coś jeszcze ciekawego, to koniecznie podzielcie się tym w komentarzach. Jeśli natomiast spodobał się Wam ten materiał i chcielibyście podobne w przyszłości, to koniecznie udostępnijcie go w swoich social mediach. Teraz pozostaje nam wyczekiwać 6. sezonu. Do przeczytania!