timerPrzewidywany czas czytania to 3 minuty.

Chciałbyś złożyć nowy komputer? I mówisz, że brakuje Ci nowej części? Niech zgadnę, chodzi o kartę graficzną? Wysoka cena i mały dostęp tych podzespołów od jakiegoś czasu daje się nam wszystkim we znaki. Jednak można powiedzieć, że ów kryzys związany z tym komponentem powoli odchodzi w niepamięć. Spojrzymy, jak obecnie wyglądają ceny kart graficznych.

Ceny kart graficznych – o co właściwie chodzi?

Na początku warto wspomnieć o koszmarze, który powoli trawił branżę związaną z komponentami do komputerów. Już od jakiegoś czasu karty graficzne nie należały do tanich rzeczy. Nie licząc wysokich cen, dostęp tych komponentów był ograniczony. Dla wielu osób taki kryzys nie był niczym przyjemnym, a wręcz irytował swoją egzystencją na rynku.

Nie mniej taka sytuacja powoli zmierza ku polepszeniu. Według portalu ComputerBase, ceny kart graficznych sprzedawanych w Europie, spadły o około 50%. Można zatem śmiało powiedzieć, że zyski sprzedawców z miesiąca na miesiąc poszybowały znacząco w górę. Inaczej sytuacja wygląda w Ameryce, gdzie ceny kart graficznych nadal utrzymują się na dość wysokim poziomie. Jednak również warto zadać sobie pytanie: czemu ceny tak nagle spadły?

Krypto kryzys?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. Wszystko dzięki spadkowi wartości dobrze znanego Bitcoina. Jak powszechnie wiadomo, kryptowaluty można kopać w swoim domowym zaciszu. Stąd „górnicy” bardzo chętnie zaopatrywali się w duże ilości kart graficznych, które miały pomóc w osiągnięciu kryptowalutowego eldorado.

Zjawisko porzucania kopania cyfrowej waluty dobrze widać we wschodniej części globu. Aktualnie Chińczycy masowo pozbywają się swoich kart graficznych. Przez to wysłużone jednostki można kupić po bardzo niskiej cenie i to w znacznych ilościach. I choć spadki wartości kryptowalut nie są specjalnie duże, tak wszystko wskazuje na to, że taki trend będzie nadal się utrzymywać.

Czy to koniec problemów?

Oczywiście informacja o spadkach cen kart graficznych dla niektórych osób może być niewystarczająca. Stąd warto przytoczyć, znacznie różniące się ceny na przestrzeni kilku miesięcy. Dla przykładu GeForce RTX 3070 w maju kosztował mniej więcej 7599 zł. Na dzień dzisiejszy ta sama karta kosztuje znacznie mniej, bo w granicach 3600 zł.

Słowem końca, wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują na to, że karty graficzne znów staną się łatwo dostępnym towarem o przyzwoitych cenach, które nie zdewastują portfela.

O redaktorze

Na co dzień student. Prywatnie zapalony gracz, lubiący pisać i przelewać myśli na papier. Pole zainteresowań rozciągnięte od nowych technologii, poprzez film, kończąc na książkach oraz japońskiej animacji.

Wszystkie artykuły