Postęp technologiczny nie zwalnia i daje nam wiele nowych rozwiązań, które następnie są wykorzystywane w wielu dziedzinach życia. I choć temat domów inteligentnych nieco przycichł, tak warto do niego zajrzeć.

Smartfon jako komputer - GameBy.pl

Fraza „smart home” jest najczęściej kojarzona z domem nafaszerowanym technologią. Jest to trafna myśl. Na dzień dzisiejszy inteligentne domy są czymś więcej niż, budynkami w których samoistnie gasi się światło, czy automatycznie podnoszą się żaluzje. Obecnie technologie wprowadzane do tego typu domów mają więcej zastosowań, przez co miejsce zamieszkania zyskuje na wielu płaszczyznach. I ów zalety można zauważyć już na początku wejścia w ten temat. Kiedy decydujemy się na inteligentny dom, możemy zdecydować jaki on będzie, czy bez przewodowy, czy może jednak przewodowy. Pierwsza możliwość jest ściśle związana z siecią Wi-Fi, dzięki której będzie można zarządzać domem. Wersja przewodowa, korzysta z wbudowanych kabli, które mają sprawić, że dom będzie inteligentny.

Oczywiście, wyżej wspomniana kwestia jest tylko jednym z technicznych aspektów, które trzeba uwzględnić podczas tworzenia takiego budynku. Nie mniej w takim domu można mieć zautomatyzowane oświetlenie, ogrzewanie czy wcześniej wspomniane żaluzje. To tylko kilka przykładów, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby zautomatyzować większą ilość rzeczy. Takie rozwiązanie pozwala na dużą oszczędność. Jeśli jedziemy na dłuższy wyjazd, bądź po prostu nikogo nie ma w domu, zbędne urządzenia mogą zostać automatycznie odłączone od prądu a temperatura panująca w domu zostanie obniżona. Innym plusem takiego domu jest bezpieczeństwo. W sytuacji, kiedy mieszkańcom domu może grozić niebezpieczeństwo system podejmie procedurę alarmującą, bądź odstraszającą. Warto zabezpieczyć dom w taki automatyczny system alarmowy. 

Domy inteligentne mimo swojej specyficzności, mogą przynieść dużo dobrego gospodarzom. Wymienione przeze mnie kwestie są tylko kawałkiem góry lodowej. Każdy smart home jest inny. Technologia rozwija się w strasznym tempie a wraz z nią domy inteligentne. Opłaca się mieć taki dom. 

O redaktorze

Na co dzień student. Prywatnie zapalony gracz, lubiący pisać i przelewać myśli na papier. Pole zainteresowań rozciągnięte od nowych technologii, poprzez film, kończąc na książkach oraz japońskiej animacji.

Wszystkie artykuły