timerPrzewidywany czas czytania to 7 minut.

Masz już kilka urządzeń od Apple’a, w miarę dogadujesz się z Siri, wszystko jest inteligentne i połączone. Jednak nie Twój dom. Stworzenie czegoś sensownego z HomeKit przyprawia Twój portfel o zawrót głowy.

Kiedy podstawowy głośnik Google Home można kupić za 150 zł, HomePod to wydatek ponad 10 razy większy. Nie mówiąc o żarówkach, gniazdkach czy o oczyszczaczu powietrza.

Jednak nie musi tak być. W dzisiejszym poradniku pokaże Wam jak stworzyć podstawowy Smart home dla ekosystemu Apple niedużym kosztem. Skupimy się na najprostszych rzeczach, które ułatwią Twoje funkcjonowanie. Dużym łukiem ominiemy otwieranie bram i drzwi albo zamykanie okien z pomocą Siri oraz tym podobne – tego się nie spodziewajcie.

HomePod – Czym go zastąpić?

Cena HomePod w Polsce oscyluje w granicach 1500 zł. Nie jest to mała kwota. Posiłkując się Google Home, moglibyśmy kupić głośnik i po 2 żarówki do każdego pokoju. Dlatego mam dla Was rozwiązanie. Apple Watch. Oczywiście zakładając, że posiadacie iPhone’a (pewnie tak, jeżeli to czytacie).

Smart home z HomeKit i Siri - HomePod - GameBy.pl

Zegarek macie praktycznie zawsze ze sobą. Wystarczy, że uniesiecie swój nadgarstek, ekran odpali się automatycznie, a Wy będziecie mogli wygłosić komendę Hey Siri…

Wygoda praktycznie taka sama jak w przypadku HomePod, a nawet większa, bo nie musicie kupować głośnika do każdego pokoju.

Jak to wygląda kosztowo? Najnowsza, 5. generacja oscyluje w granicach 2000 zł, 4. kupicie za trochę ponad 1500 zł, 3. za 999 zł w oficjalnym sklepie. Za tę cenę otrzymujecie urządzenie, którym będziecie sterować swoim domem, a także wiele więcej – wszystkie wspaniałe funkcję Apple Watch.

Smart home z HomeKit i Siri - Apple Watch - GameBy.pl

Podstawowe narzędzie do komunikacji z naszym domem mamy załatwione. Czas omówić teraz po kolei każdą gałąź inteligentnego domu.

Oświetlenie z HomeKit

Tutaj opcje są dwie. Albo wymieniamy włączniki światła, albo wymieniamy żarówki. Najtańszy „wall switch” kompatybilny z HomeKit kosztuje 299 zł, więc najlepszą opcją jest… system Yeelight od Xiaomi.

Cena standardowej wielokolorowej żarówki wynosi 89 zł. Więc za cenę jednego włącznika będziemy mieli trzy urządzenia, które potrafią baaardzo dużo.

Smart home z HomeKit i Siri - Ustawienia żarówki Yeelight - GameBy.pl

Przedewszystkim perfekcyjnie dogadują się z Siri, a od niedawna z HomeKit. Do dyspozycji mamy całą paletę RGB, czyli możemy ustawić sobie kolor światła jaki tylko chcemy. Światło białe też może mieć różne barwy, w zakresie od 3200 do 5500 kelwinów – imitując wschód lub zachód słońca, albo po prostu słoneczny dzień.

Jednak to nie koniec. W aplikacji możemy ustawić konkretne sceny jak np. zmiana kolorów światła. Tryb imprezy albo płomienia świeczki. Wszystkiego możemy nauczyć Siri, np. w moim przypadku „Turn on GameBy mode”.

Smart home z HomeKit i Siri - Sceny Yeelight - GameBy.pl

Oprócz żarówek wielokolorowych są też tylko białe, a także lampy i lampki nocne. Do wyboru, do koloru, i to w przystępnej cenie.

Muzyka z HomeKit

Wykluczyliśmy opcję z HomePodem, pozostały nam jeszcze dwie. Pierwsza z nich to najtańsze rozwiązanie, byleby mieć coś, co obsługuje HomeKit. Druga trochę droższa, ale obejmująca to, że chcemy zbudować nowy zestaw audio do domu.

Tańszym wariantem jest Libratone Zipp Mini, którzy kosztuje około 450 zł. Nie jest to potężne kino domowe, ale gra nieźle i spokojnie wypełni salon przyjemnie brzmiącą muzyką. Ponadto możemy go wziąć ze sobą na urlop albo do znajomych.

Smart home z HomeKit i Siri - Libratone Zipp Mini - GameBy.pl

Alternatywą jest zakup nowych głośników, które obsługują standard Apple AirPlay 2. Zagwarantuje to bezproblemową współpracę z HomeKit oraz Siri. Moją rekomendacją jest marka Sonos ze względu na swoją jakość oraz zmyślne funkcje dodatkowe.

Jest jeszcze możliwość kupna Apple TV lub telewizora z AirPlay 2 i podłączenia do niego dowolnych głośników.

Spotify i Siri?

Kolejnym niemniej ważnym tematem jest wybór serwisu streamingowego. Oczywistym wyborem jest Apple Music, jednak nie wszystkim ta usługa pasuje. Na przykład mi – jestem olbrzymim zwolennikiem Spotify.

Oficjalnie Siri nie wspiera Spotify. Może co najwyżej odpalić aplikację, jednak na tym kończą się jej możliwości. Aczkolwiek w iOS 13 Apple otworzył Siri na inne usługi muzyczne, a w sierpniu tego roku Apple i Spotify ogłosiły, że wspólnie pracują nad zintegrowaniem swoich usług. Pozostaje nam czekać…

Jednak ja nie zostawię Was z niczym i dam doraźne rozwiązanie. Z wykorzystaniem Siri Shortcuts. Jest ono dosyć okrężne, aczkolwiek działa. Tutaj znajdziecie dokładny poradnik.

Sterowanie prądem z HomeKit

Zaczniemy od urządzeń, później przejdziemy do możliwych zastosowań.

Głównie chodzi nam o wtyczki, które wpinamy w te dotychczasowe, a do nich podłączamy nasze urządzenia. Najważniejszą funkcją jest po prostu sterowanie włączaniem i wyłączaniem prądu, jednak niektóre dodatkowo mierzą zużycie.

Pierwszą taką opcją jest Eve Energy. Mierzy prąd i kosztuje 200 zł. Współpracuje bardzo dobrze z HomeKit, ale cena jest niemiłosiernie wysoka. Tańszą alternatywą jest Koogeek Smart Plug za 150 zł.

Smart home z HomeKit i Siri - Eve Energy - GameBy.pl

Jednak nie po to kliknęliście ten artykuł, prawda? Mam dla Was rozwiązanie za 40 zł. Jest ono zarówno bardziej skomplikowane po stronie technicznej, jak i oprogramowaniowej, ale dla chcącego nic trudnego. Mowa tutaj o Sonoff Basic, który po wgraniu nowego oprogramowania obsługuje HomeKit. Dokładny poradnik znajdziecie tutaj.

Do czego można to wykorzystać?

  • Lampki nocne i inne wolnostojące oświetlenie
  • Listwy – Mogę powiedzieć Siri, żeby naładowała mi sprzęt, a ta aktywuje przedłużacz z ładowarkami
  • Oświetlenie zewnętrzne domu
  • Wyłączenie sprzętu RTV, aby nie pobierały prądu w trybie stand-by
  • Bojler do wody – W domach jednorodzinnych sprawdzi się perfekcyjnie
  • Lampki choinkowe
  • Grzejnik elektryczny

Telewizja i multimedia

Niestety tutaj nie ma zbyt wielu opcji. Jeżeli nie macie w planach kupna nowego telewizora, to pozostaje Wam Apple TV. Tak, ta mała skrzyneczka jest droga, ale ma swoje plusy.

Smart home z HomeKit i Siri - Apple TV - GameBy.pl

Tym najmniej oczywistym jest to, że podłączona do Wi-Fi staje się stacją dokującą wszystkich urządzeń HomeKit. Co to oznacza? Możecie sterować domem z dowolnego zakątka świata, pod warunkiem, że sami macie internet. Bez takiej stacji Wasz dom jest inteligentny, tylko wtedy kiedy się w nim znajdujecie.

Co do bardziej namacalnych zastosowań, to z grubsza możemy sterować telewizorem głosem. Po prostu go włączać lub wyłączać, uruchamiać dokumenty na Netflixie, filmy na Apple TV+, czy filmiki na YouTubie. Ponadto sterowanie muzyką, o czym pisałem kilka akapitów wyżej.

Aczkolwiek jeżeli Wasz telewizor ma już swoje lata i poszukujecie nowych opcji, to zwracajcie uwagę na naklejkę AirPlay 2. Będziecie mieli pełno opcji multimedialnych bez konieczności dokupywania kosztownych przystawek.

Tagi NFC z iOS 13

Być może ten fragment nie pasuje do części z Siri, ale związany jest z inteligentnym domem i… jest tanio. Chodzi mi o to, że w iOS 13 Apple pozwolił iPhone’om na sczytywanie tagów NFC.

Nie są one drogie, koszt jednego to kilka złotych. Są one natomiast całkiem funkcjonalne. Z grubsza chodzi o to, że programujemy dany tag, a następnie, gdy zbliżymy swojego iPhone’a, to wykonana zostanie ustalona czynność.

Smart home z HomeKit i Siri - Tagi NFC iOS 13 - GameBy.pl

Możemy sobie takie coś przykleić na lampce nocnej albo przy gniazdku z kamerą, aby włączać ją, tylko jak wychodzimy z domu. Dostępne są też reguły, że np. po godzinie 6 rano do 11 zeskanowanie tagu uruchomi wszystkie światła w domu, a od 18 do 23 je wyłączy.

Nie ogranicza się to tylko do HomeKit. Możemy taki tag zaprogramować, że po przyłożeniu zostanie wypowiedziana aktualna pogoda albo odpali się Spotify wraz z naszym ulubionym wykonawcą. Opcji jest wiele, głównie zależą od Twojej kreatywności.

Do skorzystania potrzebna Wam będzie aplikacja Siri Shortcuts, poradnik znajdziecie tutaj.

HomeBridge.io – Coś dla zaawansowanych

Najlepsze zostawiłem sobie na koniec. Gwóźdź tego artykułu. Relatywnie tania i bardzo rozbudowana opcja. Będzie to wymagało od nas lekkich umiejętności informatycznych. Niestety, dodatkowe możliwości muszą trochę kosztować 😉

Smart home z HomeKit i Siri - Homebridge - GameBy.pl

Wykorzystanie HomeBridge.io umożliwi nam podłączenie urządzeń stworzonych dla Alexy i Asystenta Google, właśnie do systemu HomeKit. Kompatybilne będzie większość inteligentnych sprzętów Xiaomi, które charakteryzują się niską ceną i dużymi możliwościami:

Wiemy już, co nam to da. Teraz pytanie, jak to zrobić? Otóż potrzebne nam będzie urządzenie Raspberry Pi Zero (taki mały komputerek), które w podstawowej wersji kosztuje około 50 zł.

Kolejnym etapem jest zainstalowanie na nim kilku skryptów. Tutaj znajdziecie dokładną instrukcję, a tutaj stronę HomeBridge.io, z której pobierzecie pluginy do konkretnych urządzeń.

Jeżeli przebrniemy przez ten cały proces, to już pełni satysfakcji możemy się delektować tanim Smart domem. Raspberry Pi będzie pełnić funkcję centrum zarządzania urządzeniami, czyli HomePod lub Apple TV będą zbędne.

I to właściwie koniec. Mam nadzieję, że moje pomysły na tani Smart home w ekosystemie Apple Wam się spodobały. Dajcie znać czy chcecie więcej tego typu poradnikowych artykułów!

A jak nie interesuje Was idea smart domu lub nie macie fizycznych możliwości, aby takowy sobie wyposażyć, to specjalnie dla Was przygotowaliśmy film o najciekawszych funkcjach Siri, które wypróbujcie na każdym iPhone’ie

 

O redaktorze

Szymon jest redaktorem naczelnym tego serwisu. Zawodowo zajmuje się marketingiem w mediach społecznościowych, a także produkcją filmów. Prywatnie robi zdjęcia, wspina się i relaksuje łowiąc ryby.

Wszystkie artykuły