timer
Przewidywany czas czytania to 2 minuty.

Graliście w statki? Prosta gra papierowa, gdzie na kwadratowej planszy umieszczamy prostokątne statki, by później za pomocą współrzędnych staramy się odstrzelić statki z planszy rywala. Dla pewnego twórcy gier planszowych Statki stały się inspiracją do stworzenia gry imprezowej. Wystarczyło do gry pełnej strzałów pudeł i trafień dodać zabawę w skojarzenia.  Zagrajmy w „Daj namiar” wydawnictwa Rebel.

Daj Namiar - GameBy.pl

Daj namiar — skrót zasad

By przygotować grę, trzeba wybrać poziom trudności, stworzyć pole gry. Pole gry, to określona liczba liter i liczb, oraz dopasowane do każdego z nich hasła. Po przygotowaniu „Planszy” lider gry tasuje karty współrzędnych i rozdaje każdemu z graczy po jednej z nich. Z pozostałych natomiast tworzy stos i możemy zacząć zabawę.

Celem gry jest wypełnienie pola gry jak największą ilością kart wspólnymi siłami. Aktywny gracz, widząc, do jakich współrzędnych musi dać namiar, wymyśla jedno słowo, które jest wspólnym skojarzeniem dla hasła liczbowego jak i literowego. Przykład? Jeżeli gracz aktywny ma współrzędną A3 gdzie A, to jest NIEDŹWIEDŹ, a pod 3 DUCH, to wspólnym skojarzeniem, jakie może się nasunąć, jest CHEŁM. Dlaczego? Zapraszam do miasta, by poznać odpowiedź.

Daj Namiar - GameBy.pl

Pozostali uczestnicy mają chwilę na zastanowienie się, czy też dyskusję i tak zwany złoty strzał, tylko jedną próbę odgadnięcia, o jaką współrzędną chodzi autorowi. Trafiliście? Karta ląduje na planszy. Spudłowaliście? Karta zostaje odrzucona bez wiadomości, o jakie namiary tu chodziło. Gracz aktywny dobiera kartę dla siebie i oddaje kolejkę kolejnemu z graczy.

Gra kończy się wyczerpaniem talii namiarów i pamiętając o tym, że jest to gra kooperacyjna, oceniacie swoje zwycięstwo na podstawie odgadniętych namiarów. Im więcej, tym lepiej.

Ocena

Dostałem bardzo dobre pudełko, ze skromną, choć wystarczającą zawartością. Bardzo na plus są tekturki tworzące plansze, które są twarde i dobrej jakości. Dużym plusem jest bogata baza haseł, gdzie jedna karta ma ich aż 4. Pochwalam klepsydrę, która odmierza aż 5 minut. Jest się do czego przyczepić niestety. Popracowałbym nad lepszą jakością kart współrzędnych. Trzymamy je w ręku, więc jest duże ryzyko, że będziemy je wyginać i szybko pójdą w zniszczenie.


Daj Namiar - GameBy.pl

Pozwólcie, że nad zabawą z gry spojrzę swoim specjalistycznym okiem jednakowo jako miłośnik imprezówek, ale też miłośnik impro. W impro sztuka szybkich skojarzeń jest potrzebna, więc dlatego tym okiem spojrzę. Mamy bardzo prostą grę imprezową, która wymaga od nas kreatywności i szybkiego kojarzenia dwóch słów. Czasami jest to proste, czasami  trudniejsze, a niekiedy jest to wyzwaniem. To za co pochwalam ten tytuł, to lekkość gry. Mamy prostotę reguł z  lekkim wyzwaniem. Ten tytuł to przyjemny przykład gry kooperacyjnej, gdzie zawsze uczestnicy wygrywają, trzeba tylko to swoje zwycięstwo ocenić.

Uwielbiam ten tytuł za elastyczność stylu gry. Masz regulaminowe 3 plansze 3×3, 4×4, 5×5. Możesz grać z czasem, albo i nie. Po prostu możesz grać, jak chcesz :). Możesz nawet uciekać się do home rulesów i tworzyć pola gry 3×4, 4×5 i inne prostokątne plansze. Dzięki tym zabiegom i bogatej bazie haseł rozgrywki są niepowtarzalne i są znikome szanse, że dwa razy wejdziesz do tej samej rzeki.

Jedna z lepszych imprezówek, ale…

Czy gra „Daj namiar” wam czegoś nie przypomina? Gra w skojarzenia pełna podawania współrzędnych, gdzie po jednej wskazówce jest dyskusja i podjęcie decyzji. Tak! Chodzi mi o hitowych „Tajniaków„. Mogę nawet stwierdzić, że jest to nawet lżejsza parodia tej gry. Po prostu, bez drużyn, bez przegrywania i tego zabójcy.

Daj Namiar - GameBy.pl

Czy dałbym tę grę do warsztatów impro? TAK! Ta gra, jak niektóre ćwiczenia rozgrzewkowe potrafi ugotować mózg przy pomocy skojarzeń. W tej zabawie kształcisz swoją wyobraźnię, refleks, a  że jest to gra kooperacyjna, to też potrzebną w impro sztukę komunikacji i współpracy. To, co zaobserwowałem, to kształtowanie poprzez grę w „Daj namiar” śmiałości. Tu ciche myszki bez pomysłu nie są dobrymi pomocnikami. Boisz się, że źle doradzisz wskazówką? Nie przejmuj się. Tu nie ma głupich wskazówek, głupich podpowiedzi. Tobie te dwa słowa kojarzą się z tym, a innym twoje to może niestety skojarzyć się z innymi dwoma wyrazami. To jest nic innego jak clue całej zabawy i wszystko to za co lubię ten lekki tytuł.

Na koniec

Jeżeli chcecie coś lekkiego, łatwego, taniego, co po prostu bawi, zainteresujcie się grą „Daj namiar”. Ta zabawa w poszukiwania jednego skojarzenia dla dwóch haseł i próba odgadnięcia co podmiot miał na myśli, jest przyjemnym sposobem na zabicie czasu. Z lekka dziwi mnie, że ta gra przez Rebel jest niedoceniana. Ma ona wartości rozrywkowe i dydaktyczne. Ja tą grą podzieliłbym się z kimś, kto jest wodzirejem na imprezach, ale też z kimś, kto prowadzi zajęcia szkolne. Dobre to, tanie to, bardzo mi się podoba, więc polecam.

Oferta Specjalna

Tylko teraz specjalnie dla czytelników GameBy  gra Top 10 dostępna ze specjalnym rabatem. Spieszcie się bo ta oferta jest ograniczona czasowo. Rabat odbierzecie klikając w ten link lub używając kodu “gameby”  w koszyku na Bordeo!

Życzymy Miłego Grania!
[wp-review]
O redaktorze

Miłośnik gier planszowych, który czasami zmienia się w animatora, czasami w recenzenta, a od niedawna pokazuje swoje Jokerowe oblicze.

Wszystkie artykuły