timerPrzewidywany czas czytania to 3 minuty.

Ethereum jest prawdopodobnie drugą najpopularniejszą kryptowalutą, zaraz po Bitcoinie. Wykorzystuje się ją chociażby w wielu transakcjach dotyczących NFT. Swego czasu była to jedna z najkorzystniejszych opcji dla tzw. górników kryptowalut. No właśnie, była. Chociaż zapowiadano to już jakiś czas temu, niewielu spodziewało się, że zmiany w działaniu waluty zajdą tak szybko. W ich wyniku świat wielu osób działających w kryptoświecie, może przewrócić się do góry nogami.

Ethereum – Zmiana modelu działania

Ethereum w końcu postanowiło przejść z modelu Proof-of-Work na Proof-of-Stake. Czym się one różnią? W skrócie chodzi o to, że w nowym modelu to losujący algorytm zadecyduje o możliwości wykopania kryptowaluty przez górnika. Potężne koparki, zaopatrzone w kilka, a nawet kilkanaście kart graficznych nie mają już zatem znaczenia.

Czemu doszło do takiej zmiany? Krytyka Proof-of-Work pojawiała się od samych początków powstawania kryptowalut. Głównym problemem jest jej zgubny wpływ na środowisko. Dotychczas, koparki Ethereum zużywały ogromne ilości energii elektrycznej. Twórców krypto krytykowano tak mocno głównie z tego względu, że metoda Proof-of-Stake to nie nowy wynalazek. Była ona znana już od dawna, więc wymówki usprawiedliwiające zwlekanie z jej wprowadzeniem po prostu nie przechodziły.

Nowy system ma według przewidywań zużywać aż 99,9 % mniej energii. To ogromna ilość, biorąc pod uwagę jak rozwinięty jest rynek krypto. Od teraz wszelkie osoby mówiące o nieekologiczności Ethereum, będą musiały uznać zmiany w walucie za słuszne. Ethereum - Gameby.pl

Ethereum – Planowane są kolejne usprawnienia

Niestety nie wszyscy ucieszyli się z nowego modelu działania kryptowaluty. Górnicy, którzy poświęcili na swój sprzęt fortunę, mogą czuć niezadowolenie w związku z tym, że koparki już do niczego im się nie przydadzą. W internecie pojawiają się nawet głosy ludzi, mówiących o zbojkotowaniu nowego Ethereum i próbach działania zgodnie ze starym schematem. Według mnie, mało w tym sensu. Istnieją jeszcze inne kryptowaluty, które można kopać wykorzystując do tego stare metody. Jeśli zmiany w Ethereum mają skutkować ogromnym polepszeniem sytuacji od strony ekologicznej, to niezadowolenie górników wydaje się być zbyt małym powodem, żeby ich nie wprowadzać. Ethereum - Gameby.pl

Twórcy pracują też nad kolejnym zmianami. Już w 2023 roku planowane jest zmniejszenie opłat transakcyjnych. W świecie kryptowalut, przy każdej transakcji musimy uiścić opłatę, dzięki której jesteśmy w ogóle w stanie ją przeprowadzić. Od lat narzekano na wysokość tzw. ,,Gas fee”. Wszystkie te wydarzenia wskazują na pozytywny trend w świecie kryptowalut. Miejmy nadzieję, że utrzyma się on jak najdłużej.

O redaktorze

Fan seriali, dobrej muzyki i dużych ilości kawy. Potrafi złapać się wielu rzeczy, jeśli akurat coś skradnie jego serce.

Wszystkie artykuły